Ztracený pes a jak ho hledat
21. 02. 2018

Velká psí plemena: 10 nejoblíbenějších psů, mezi kterými si najdete svého favorita!

Chcete si pořídit štěňátko a nejste si jisti, jakou rasu byste chtěli. Jedno však máte jisté. Poohlížíte se po velkém hafanovi, a ne po kabelkovém doplňku. Rádi vám představíme velká psí plemena, která patří k těm nejoblíbenějším a mezi kterými můžete lehce nalézt toho pravého psího kamaráda přímo pro vás.

Velká psí plemena potřebují i velký prostor

Velká psí plemena jsou pejsci s hmotností nad 25 kg, kteří měří v kohoutku více než 45 cm. Všichni tito psi se hodí spíše do domu se zahradou, než do bytů, do kterých můžete klidně přivést malé psí plemeno. Nejenže velká plemena potřebují dostatek prostoru a pohybu, ale také pořádnou porci kvalitního krmiva. Takovým může být například psí krmivo značky Purina obsahující potřebné vitamíny a minerální látky. Jeho složení napomáhá udržet kloubní chrupavky v dobrém stavu, jelikož právě klouby jsou u velkých a mohutných psů enormně zatěžovány.

Čtěte také:

Léčba duše psí láskou: Objevte silné kouzlo canisterapie

Zlatý retrívr

Přítulný, mírný a důvěřivý - to je zlatý retrívr, kterého si zamiluje snad každý. Skvěle se hodí k dětem, jelikož je trpělivý a mírumilovný. Nevyžaduje ani nějakou speciální péči, postarat se o něj dokáží i ti nejmenší. Jeho velkou vášní je voda, proto bude nejšťastnější, když jej necháte vydovádět na procházce v řece či jezírku.

Díky své inteligenci a učenlivosti se dobře cvičí. Zkusit s ním můžete třeba agility, které zabaví nejen ho, ale také vás. U retrívrů se bohužel, podobně jako u téměř všech velkých psů, objevují ke stáří problémy s klouby.

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes má naprosto vyrovnanou a klidnou povahu. Je až neobyčejně přátelský a zbožňuje děti. Mezi další klady patří jeho inteligence a bystrost, neustále bude hlídat svého pána i ostatní členy rodiny.

Kromě kvalitní stravy pes vyžaduje také dobrou výchovu a výcvik. Už od malého štěňátka byste proto měli dbát na výuku základních psích povelů. Dlouhou srst je také potřeba pravidelně rozčesávat a kartáčovat, a to alespoň dvakrát týdně.

Německý ovčák

Německý ovčák se hojně využívá jako hlídací pes, takže pokud potřebujete někoho, kdo ochrání váš dům, zahradu i celou rodinu, s ovčákem neuděláte chybu. Díky vysoké inteligenci se rychle učí novým povelům. Pokud je dobře vychovaný, vychází skvěle i s ostatními psy a svého pána poslouchá na slovo.

Nemusíte se bát, že by vám německý ovčák utekl do zaječí, protože je silně vázaný na své teritorium. Věnovat mu majitel musí dostatek času, jelikož vyžaduje hodně pohybu a různých aktivit.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr patří mezi úplný top nejoblíbenějších plemen, a to především díky své přátelské a nekonfliktní povaze. Je velmi inteligentní a všestranný, mnozí labradoři se osvědčili jako velcí pomocníci při záchraně lidských životů. Jsou i skvělí společníci pro lidi s handicapem anebo při canisterapii.

Labrador svoji rodinku miluje nade vše a nerad tráví čas sám doma. Proto by si ho neměli pořizovat ti, kteří jsou časově velmi vytíženi. Aby byl v dobré psychické pohodě, je potřeba jej zaměstnat, a to například dlouhými procházkami anebo na cvičáku s ostatními psy.

Dobrman

I dobrman, stejně jako ovčák, patří mezi skvělé hlídací psy. Majitel se musí již od začátku soustředit na důslednou výchovu a výcvik. Díky inteligenci a bystrosti však nebude výcvik tohoto psího plemena tak náročný.

I když dobrman nevyžaduje speciální péči krátké srsti, je potřeba jej držet v teple, protože je poměrně dost náchylný na chlad. Patří mezi energické psy, kteří potřebují hodně volného pohybu.

Rotvajler

Pokud hledáte poslušného, klidného a milujícího psa, který dokáže ohlídat i vaše bezpečí, rotvajler je pro vás správnou volbou. Svým sebejistým, rozhodným a nebojácným chováním odstraší každého lupiče. Potřebuje však dlouhé procházky, a to každý den minimálně půl hodinky.

Rotvajler může být velmi dominantní povahy, proto by jeho majitel měl být vyrovnaný, sebejistý a chovat se k pejskovi vlídně a přátelsky.

Akita Inu

Mimořádně oddaný pes. To je Akita Inu, který vás bude při každém příchodu tak nadšeně vídat, jako kdyby vás roky neviděl. I když je velmi chápavý a inteligentní, dokáže být paličatým psem. Pořídit by si měl toto plemeno spíše zkušenější majitel, který na pejska časem vyzraje.

Akita inu potřebuje při výchově a výcviku především trpělivost, důslednost a přátelskost ze strany majitele. Pokud byste chtěli s akitou zkusit agility, měli byste se poohlédnout buď po jiné aktivitě anebo jiné rase. Pejsek se rád rozhoduje sám za sebe a dává si někdy na čas, než povel uposlechne.

Sibiřský husky

Sibiřský husky se vyznačuje svou energičností, velkým temperamentem a aktivností. Rozhodně by si ho neměli pořizovat pohodlní majitelé. Husky potřebuje opravdu hodně pohybu a aktivit, jinak nevybije svoji energii a bude nešťastný. Vytrvalost, rychlost a sílu dokáže využít třeba při canicrossu (běh se psem) anebo dogtrekkingu (pochod na danou vzdálenost).

Husky je zvyklý na kontakt s lidmi, proto těžce snáší samotu. Pokud se mu budete věnovat na plno, uvidíte, že vám přinese nejen radost, ale také vás udrží v dobré kondici.

Německý boxer

Pokud hledáte oddaného, milujícího, zvědavého a vyrovnaného psa, německý boxer se vám bude určitě zamlouvat. O to více, jestli máte děti. Pes se vřele doporučuje právě do rodin s dětmi, ke kterým je velmi přátelský a ochranářský. Bude hlídat nejen své teritorium, ale i vás.

Srst nevyžaduje přehnanou péči, postačí občas vykartáčovat. Co však německý boxer potřebuje, je pohyb na zahradě i na volném prostranství. Pokud nemá dost volnosti, má tendenci utíkat.

Německý krátkosrstý ohař

Je vytrvalý, silný a bystrý. Perfektně se hodí k lovu vysoké zvěře. Německý krátkosrstý ohař má výtečný čich a vlohy pro aportování i vystavování. Často se o něm říká, že nemá žádné špatné vlastnosti, tudíž je univerzálním plemenem, které si zvykne v každé rodině a domácnosti.

Stejně jako ostatní velká psí plemena, která jsme si představili, i německý ohař je velmi chytrý a učenlivý. Bavit ho může agility i canicross.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo