Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši

Canisterapie: Když psí duše zklidní tu naši
11. 05. 2020

Každý se někdy cítil „pod psa“ a právě onen pes uvedený v přirovnání, které všichni známe, dokáže naše psychické rozpoložení změnit. Canis znamená latinsky pes a ten umí s lidskou duší dělat divy. Proto se canisterapie stala doslova zázrakem pro lidi, kteří trpí duševními nemocemi, depresemi, nebo se cítí osamělí. Cvičený pes určený pro canisterapii dokáže skutečně léčit.

Canisterapie zaznamenala v Česku rozvoj až po roce 1989. Ve světě má ale mnohem starší kořeny. Psi znamenali pro lidi už od dávných dob mnoho. Byli jim nápomocní v běžném životě a neodmyslitelně patřili do jejich rodin. Pro přátelskou a věrnou povahu se stal pes jako takový vyhledávaným společníkem po celá staletí. Což se zachovalo až do dnešní doby.

Čtěte také:

Velká psí plemena: 10 nejoblíbenějších psů, mezi kterými si najdete svého favorita!

Jaký je pes vhodný pro seniory? Poznejte klidná psí plemena

Canisterapie a její historie

Pokud historii canisterapie vezmeme opravdu od základu, je potřeba začít již ve starověku. V tomto období byl pes společníkem především lékařů. Věřilo se, že sliny psa jsou léčivé a dokáží zhojit kdejaké rány, proto lékaře pes doprovázel na každém kroku. Ve starém Řecku se dokonce přikládala malá psí plemena na bolavé revmatické klouby nemocných. První záblesky canisterapie se ale začaly objevovat už v 10. století v Americe, kde se psi podíleli na léčení pacientů různých nemocí, především pak válečných veteránů.

Postupně se canisterapie rozvíjela a v 18. století začínala mít konkrétnější obrysy. V roce 1792 byla ve Velké Británii založena klinika, která se specializovala na léčbu duševních nemocí pomocí zvířat. Psi zde hráli svou roli zatím jen okrajově, používali se spíš králíci a některé druhy drůbeže. Těžko si však představit, že duševně nemocné lidi léčila například slepice, či husa.

Canisterapie a její vývoj ve 20. století

Období druhé světové války bylo pro mnohé náročným obdobím, nejvíce však pro raněné vojáky, kteří hrůzy zažívali den co den. Proto se neléčilo jen tělo, ale začínal se klást důraz i na psychický stav nemocných. Zvířata byla v tomto ohledu zcela zásadní. Lidem se prokazatelně lepšil duševní stav, pokud byli v kontaktu se zvířaty. V roce 1966 se v norském rehabilitačním centru začali ve větší míře používat i psi, jako terapeuti. Canisterapie se tedy prolínala mnoha obdobími naší historie.

 canis

Canisterapie: Může se stát terapeutem každý pes?

Dá se říct, že terapeutem může být jakýkoliv pes, kterého jste naučili alespoň základní povely. Pejsek nesmí mít strach z lidí a neměl by být ani agresivní. Ideálními adepty jsou tedy psi veselí, přátelští, zvyklí poslouchat. Pří výcviku canisterapie se ale klade důraz nejen na psychickou pohodu zvířete, nýbrž i psovoda. Oba by měli být na sebe napojení, důležité je být tým. Canisterapie a její výcvik vyžaduje ovšem i dost času. Proto, pokud nejste rozhodnutí věnovat se cvičení pejska dostatečně, raději se do toho nepouštějte.

Canisterapie: Dokáže opravdu zázraky?

Canisterapie je skutečně takovým malým zázrakem. Cvičený pejsek dokáže působit na mnoho složek lidského zdraví:

  • Když psa uvidíte, co uděláte jako první? S největší pravděpodobností ho pohladíte. Dotyk srsti živého stvoření dokáže stimulovat motoriku, jak jemnou, tak hrubou.
  • Pokud máte doma pejska, určitě víte, že když je vám smutno, pozná to a přispěchá vás rozveselit. A tak vlastně funguje i canisterapie. Pes léčí už jen svou přítomností. Tato němá tvář k vám bude hovořit víc, než si myslíte. Naladí vás na pozitivní vlnu.
  • Když chce ven, řekne si o to. Ano, určitě to z běžného života znáte taktéž, pokud máte psího kamaráda. Canisterapie podporuje právě i pohyb, pes vás podnítí ke hře.

Pro koho je canisterapie vhodná?

Canisterapie je vhodná především pro tyto osoby:

  • Tělesně postižení lidé: například se svalovou dystrofií, či dětskou mozkovou obrnou.
  • Mentálně postižení lidé
  • Lidé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci: například ti, co prožili nějaká těžká životní traumata, nebo ti co mají nahromaděný stres, trpí depresemi, či duševními nemocemi.
  • Rehabilitující pacienti

Canisterapie se doporučuje v podstatě všem věkovým kategoriím, všem lidem, kteří potřebují podpořit léčbu své duše, ale i těla. A to pes dokáže skvělým způsobem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…