Žampión sněhobílý /Agaricus chionodermus/
▪ Žampión sněhobílý - vzhled
Klobouk je 4 - 15 cm široký, v mládí polokulovitý a uzavřený, s podvinutým okrajem ověšeným zbytky plachetky. Později je nízce sklenutý až rozprostřený, tlustomasý. Pokožka je vrostle vláknitě šupinatá, na středu hnědavě šupinkatá, hebká za vlhka slabě nasáklá vodou.
Třeň je 6 - 15 cm vysoký a kolem 3 cm široký. Je válcovitý, hluboce ponořený, na otlačených místech pomalu okrově žloutne, ve stáří slabě hnědne. Prsten je dvojitý, bílá až světle okrový.
Dužnina je nápadně tlustá, tvrdá a pevná, bílá nebo bělavá, na řezu ve spodní části třeně po delší době okrově nažloutlá.
▪ Žampión sněhobílý - výskyt
Žampión sněhobílý roste především na loukách, v zatravněných sadech, ale i jehličnatých a listnatých lesích. Nejčastěji ho můžeme najít už v květnu a v červnu.
▪ Žampión sněhobílý - vliv na zdraví
Ze zdravotního hlediska mají žampióny pozoruhodně vysoký obsah stopových prvků, především zinku a železa. Cenný je vitamin D, kyselina pantotenova (známá spíše jako vitamin B5) a vitamin B3. Zjistilo se také, že houby mohou být výborným zdrojem prebiotik, zejména beta glukanů, které příznivě působí na civilizačni nemoci, jako jsou poruchy imunity nebo nádorová onemocnění. V houbách dále najdete důležité esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí vytvořit, a enzymy. Za zmínku stojí i fakt, že jedlé houby mají ve srovnání s jinou zeleninou velice nízký obsah sacharidů, takže se výborně hodí při redukční dietě.
Podle odborníků má žampión sněhobílý pozitivní vliv na všechny druhy alergických reakcí. Proto se jím odedávna léčilo astma, senná rýma, chronické ekzémy nebo kopřivka.
▪ Žampión sněhobílý - možnosti využití
Žampióny se pěstují již od 17. století. Kdo by chtěl vidět, jak žampióny tehdy vypadaly, možná by se divil. Kloboučky žampionů nebyly bílé, ale hnědé nebo krémové. Teprve před 70 lety se začaly pěstovat také bílé kmeny žampiónu. Uměle se pěstovaly klony vybrané z přírody, protože v té době se šlechtilo tzv. výběrem. A výběrem byl také zaveden do kultury r. 1927 bílý kmen žampiónu. Tak se postupně začaly pěstovat kmeny s různě zbarveným kloboukem od bílé či krémové až po tmavohnědou.
▪ Žampión sněhobílý - recept
Šunkové závitky se žampióny
500 g žampionů
sůl
ocet
4 plátky šunky
2 ks jablek
křen
cukr
olej
petrželka
Očištěné žampióny nakrájíme na čtvrtky a dusíme v osolené a okyselené vodě. Necháme okapat a upravíme na mísu. Oloupaná jablka jemně nastrouháme, zakapeme citrónovou šťávou, přidáme strouhaný křen a podle chuti osladíme. Připravenými jablky potřeme šunkové plátky, zavineme a položíme přes houby. Pokapeme olejem a ozdobíme petrželkou. Podáváme s bílým pečivem.
Diskuse k článku
RE : Žampión sněhobílý /Agaricus chionodermus/