Bylinné sirupy pro zdraví a vitalitu
Chceme-li dnes využívat blahodárných účinků bylin, nemusíme se zabývat jejich pracným sháněním a domácí přípravou bylinných přípravků. Na trhu je k dispozici celá řada kvalitních přírodních produktů, které obsahují bylinné extrakty a prospívají našemu zdraví, ať už při konkrétních problémech, tak preventivně. Výrobou přírodních produktů podle tradičních receptur se zabývá Klášterní officína Benediktinského klášteru v Rajhradě u Brna, která svou činností finančně podporuje toto duchovní a kulturní centrum. V současné době vyrábí bylinné sirupy ve 44 druzích, produkuje rovněž další přírodní produkty (bylinné likéry, pomazánky, oleje, šťávy,...). Nově si tyto výrobky můžete objednat i přes internetový obchod!
Bylinné sirupy – složení
Bylinné sirupy jsou vyráběny z jednoho druhu bylin i ze směsí, které v sobě kombinují navzájem se podporující zdraví prospěšné látky. Bylinný sirup obsahuje kromě samotného extraktu rovněž pitnou vodu, kyselinu jablečnou, kyselinu askorbovou, sorban draselný a fruktózu. Díky použití fruktózy jako sladidla mohou sirupy užívat také diabetici. Jde o lehce stravitelné jednoduché cukry, které při doporučeném dávkování neuškodí.
Laktofyt pro podporu kojení
Jedním z příkladů bylinného sirupu ze směsi léčivých bylin je Laktofyt. Jedná se o sirup, který díky své kombinaci bylinných extraktů podporuje tvorbu mateřského mléka. Mimo to blahodárné látky přechází i do samotného mléka a příznivě působí na zažívání kojence. Důležitou bylinou, obsaženou Laktofyitu, je jestřabina lékařská, která podporuje tvorbu a vylučování mléka. Proti nadýmání pak působí anýz, fenykl, pískavice a kmín, o zvýšení žaludeční činnosti a zklidnění se postará bazalka. Sirup obsahuje rovněž meduňku, která zklidňuje a pomáhá při nespavosti.
Regenerace kloubů se sirupem Artrofyt
Bolesti kloubů se lze zbavit i přírodní cestou. Bylinný sirup Artrofyt obsahuje extrakty z přesličky, truskavce, konopice a rdesna ptačího. Díky obsaženému glukosaminu a chondroitinu pomáhá chránit a regenerovat poškozené chrupavky či opotřebované klouby, ale také zmírňuje bolesti páteře. Tyto látky se rovněž používají při podpůrné léčbě artritidy či osteoporózy. Kombinace přesličky rolní, rdesna a konopice obsahuje vysoké množství kyseliny křemičité, která usnadňuje a urychluje hojení.
Zimní směs
V zimním chladném chřipkovém období se jednoduše nachladíme nebo promrzneme. Bylinný sirup Zimní směs působí jako hřejivý nápoj, vhodný při nevolnostech, zvracení, prochladnutí, dráždivém kašli či většímu množství hlenu. Pozitivně působí proti vysoké hladině cholesterolu a rovněž zmírňuje projevy střevní infekce. Bylinné sirupy obsahují extrakt zázvoru lékařského a skořicovníku čínského.
Bylinný sirup z Echinacei
Přesuňme se od bylinných sirupů ze směsí bylin k jednodruhovým typům. Za zmínku stojí bezpochyby bylinný sirup z Třapatky nachové, tzv. Echinacei, která se považuje za přírodní antibiotikum Indiánů. Extrakt z byliny třapatky nachové působí antibakteriálně a účinně bojuje proti chřipkovým a herpetickým virům. Používá se při léčbě septikémie, kataru horních dýchacích cest nebo zánětu mandlí.
Anýzový sirup
Dalším z mnoha jednodruhových bylinkových sirupů je anýzový. Anýz obsahuje látky, které povzbuzují činnosti všech žláz, a vyznačuje se silnými protikřečovými účinky. Pokud vás trápí časté křeče, anýzový sirup bude skvělým pomocníkem. Rovněž podporuje činnost střev, tvorbu mateřského mléka a je důležitým pomocníkem při léčbě onemocnění dýchacích cest. Anýzový sirup podporuje tvorbu hlenu a čistí dýchací cesty.
Další přírodní produkty Klášterní officíny
Byliny a léčivé rostliny však rozhodně neslouží pouze k výrobě bylinných sirupů. Rozsah vyráběných produktů Klášterní officíny je toho důkazem. Velkou oblibu si získaly např. alkoholické bylinné likéry, které se kromě léčivých účinků vyznačují skvělou chutí. Nesmíme zapomenout ani na džemy, ovocné pomazánky, grilovací omáčky či hořčice.
Do výrobního portfolia paří i oleje lisované za studena (lněný, makový, ostropestřcový, kokosový, hořčičný, z černého kmínu, rakytníkový atd.) V návaznosti na výrobu olejů jsou využívány i pokrutiny. Pokrutiny (výlisky) jsou cennou surovinou pro izolování čistých účinných látek. V roce 2017 bylo započato zpracování výlisků z ostropestřce pro výrobu 96% silymarinu. Silymarin je polylignan, který velmi účinně napomáhá regeneraci jaterního parenchymu. Stejně tak i výlisky ze lnu jsou zdrojem lignanů, které mají fytoestrogenní aktivitu a napomáhají eliminovat napříjemné přiznaky menopauzy.
Zakázková výroba přírodních produktů
Klášterní officína nabízí přírodní produkty i zákazníkům s individuálními potřebami a požadavky. Na zakázku vyrábí bylinné extrakty pro potravinářský průmysl, extrakty pro bylinnou kosmetiku, tinktury i suché směsi na přípravu bylinných likérů. Má zkušenosti i s výrobou iontových nápojů pro pracovníky v teplých provozech či s přípravou bylinných doplňků stravy ve formě tablet.
Byliny a léčivé rostliny, zpracované podle tradičních pozapomenutých receptur, jsou skvělým prostředkem pro upevnění zdraví i řešení akutních problémů. Díky pestré nabídce bylinných likérů a dalších produktů si vybere opravdu každý.
Napsat komentář: Bylinné sirupy pro zdraví a vitalitu
RE: Bylinné sirupy pro zdraví a vitalitu