Pěstování bylinek doma není žádná věda. A k čemu je můžete využít?

Pěstování bylinek doma není žádná věda. A k čemu je můžete využít?

Pěstování bylinek zvládne opravdu každý. I když se necítíte jako velcí pěstitelé nebo zahradníci, do pěstování bylinek doma se můžete pustit a budete úspěšní. Není nic jednoduššího než pěstování bylinek. Poradíme vám, jak na to.

Čtěte také:

Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete

Než se pustíte do „akce“, můžete se rozhodnout, jak bylinky budete pěstovat. Buď můžete pěstovat bylinky ze semínek, ze sazeniček nebo si pořídit už vypěstované bylinky v květináči ze supermarketu. V každém případě půjde o snadné pěstování bylinek a úspěch bude zaručen.

Pěstování bylinek doma: Co budete potřebovat?

Pro pěstování bylinek budete potřebovat květináč, zeminu, drobné kamínky a případně semínka nebo sazenice. Kamínky jsou důležité pro odvádění přebytečné vlhkosti. V opačném případě by totiž bylinkám mohly začít uhnívat kořeny. Bylinky nikdy nesmí „plavat“ ve vodě, zároveň nesnesou ani přílišné sucho.

Aby se bylinkám u vás dařilo…

Při pěstování bylinek je důležité pravidelně odštipovat konečky. Rostliny tak budou košatět a vrátí vám to. Sklízejte, pokud možno za teplého, suchého počasí, kdy jsou silné. Otrhávejte vnější listy, abyste podpořili růst nových listů uprostřed. Výhodou většiny bylinek je to, že nepotřebují zahradu a můžeme je pěstovat bez problémů i v pohodlí domova. Poslouží nám v kuchyni nebo domácí lékárně, a ještě krásně ozdobí okenní parapety. Navíc je pěstování bylinek i velká zábava.

Pěstování bylinek: Pažitka 

Má velmi příjemné cibulové aroma, jež úžasně dochutí třeba čerstvý chléb s máslem, tvarohem či pomazánky všech druhů a barev. Výborně chutná v salátech, harmonickou chuť vytváří také ve vaječných nebo houbových receptech. Navíc pěstování bylinek jako je pažitka není nic složitého. Jde o zcela nenáročnou bylinku. Není možné ji sušit, ale své vlastnosti si dobře uchová zamražená.

Pěstování bylinek: Kopr

Pěstování bylinek má své velké výhody – třeba čerstvý kopr nemá konkurenci. Na naše talíře se kopr dostal díky Římanům, kteří ji přivezli z egyptských výprav. Kopr si skvěle rozumí se smetanovými omáčkami, nakládanou zeleninou i rybami. Typicky slovanským jídlem jsou pak brambory s máslem a notnou dávkou koprové natě.

Pěstování bylinek: Rozmarýn

Typická středomořská bylinka, která je úžasnou ozdobou zahrádek a balkonů, důležitá složka provensálského koření. Pěstování provensálských bylinek je specifické – většina z nich vyžaduje spíš sucho. Intenzivní vůně i chuť nesmí chybět u receptů italské, francouzské, španělské, ale také albánské kuchyně. Hlavní chuťový tón skvěle rozvíjí skopové a jehněčí pečeně, telecí maso, drůbež, vařené ryby, ale také rajské omáčky a další tomatové pokrmy.

Pěstování bylinek: Majoránka 

Jedna z nejstarších českých bylinek. Pěstování bylinek typu majoránka půjde snadno i bez vašeho většího přičinění. Majoránka se využívá nejčastěji u rychlých česnekových jídel – česnečka nebo bramborák. Své místo má také u zabijačkových pochoutek. Hodí se ale i k čočce, fazolím nebo obecně tučným jídlům. Dobře chutná i sušená, takže se, nebojte se tedy uschlou bylinku odložit na později.

Pěstování bylinek: Koriandr 

Jako součást oblíbeného kari koření se používá hlavně v asijské, jihoamerické a mexické kuchyni. Chybět nemůže ani v pravé asijské polévce. Zpracovávají se jak jeho listy, tak semena, přičemž kořen koriandru má podobné využití jako zázvor. Koriandr tvoří také jedno ze základních koření do pravých perníků.

Pěstování bylinek: Petržel 

Je hojně rozšířená, protože díky její nenáročnosti je možné pěstovat ji takřka kdekoli. Pokud jste snědli jídlo s česnekem a trápí vás česnekový dech, žvýkejte petrželku a problém zmizí. Při pěstování bylinek se u petržele budete muset rozhodnout, jaký druh chcete – kudrnku nebo hladkolistou.

Pěstování bylinek: Tymián 

Velmi se podobá mateřídoušce. Přidáním k masu, rybám, krémovým polévkám nebo omáčkám skvěle rozvinete chuť pokrmu. Tymián má své pevné místo například u zeleninových koláčů. Svou cestu si nachází také do typicky českých pokrmů, jako jsou guláše, sekané nebo nádivky. Skvělé chuťové vlastnosti si uchová jak sušený, tak zamražený.

pest byliny

Pěstování bylinek: Libeček 

Pěstování bylinek do polévky? Pak libeček nesmí chybět. Ne nadarmo má přezdívku „české maggi“. Nebo ho můžete jíst jen tak – zkuste ho třeba drobně nakrájet na chléb s máslem nebo sádlem. Takto posekaná nať chutná dobře například v rajčatových salátech, hodí se i pro nádivky a paštiky nebo pomazánky.

Pěstování bylinek: Šalvěj 

Výrazná vůně a trpká chuť ji předurčuje k ochucení tučnějšího masa, které se pak lépe tráví. Skvělá je při přípravě vepřového masa nebo do vlastní originální omáčky. Ale nepřežeňte to s ní. Je aromatická, takže s ní musíte nakládat opatrně.

Pěstování bylinek: Bazalka

Pěstování bylinek pro italskou kuchyni? Tam totiž nesmí chybět. Přestože je bazalka spojována především s italskou kuchyní, které tvoří doslova základ, kdybychom chtěli vystopovat její původ, museli bychom cestovat 6,5 tisíce kilometrů na jihovýchod od Říma – do Indie.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Akční nabídka

tip

ACHÁT BOTSWANA náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků achátu Botswana, navlečených na gumičce
-51% 49 Kč
tip

ACHÁT barvený troml

Každý kámen je originál, v některých detailech se může od fotky lišit…
--30% 39 Kč
tip

Tulsi se zeleným čajem a ašvagandou BIO 25 sáčků EV

Tento organický bylinný čaj s kofeinem je ideální kombinací lahodné…
-41% 118 Kč

Dobrý kontakt k tématu

Řeznictví a uzenářství Piteľ Olšany
Rádi si pochutnáte na čerstvém masu a masných…
HEST Stanislava Kufnerová: výroba knedlíků, Jaroměř
Společnost HEST Stanislavy Kufnerové se specializuje na …
Kavárna u Amose v Nové Pace
Nezávislá maloobchodní síť BALA v…

Regenerace střev

Dobrý den, pokud to má být výživa pro orgány, tak v přibývajícím Měsíci. Pokud deto...

Stévie místo cukru

Můžete napsat značky které vám osobně ne/chutnaly. Děkuji

Regenerace střev

Ráda bych věděla,ve kterou dobu měsíce je nejvhodnější provést lečebnou regeneraci ž...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Čaj Citronová tráva, mango a tropické ovoce ETS

BIO sáčkové čaje, 20 ks jednotlivě balených nálevových…
80 Kč

Tarika Akné - prášek na pleť 20g

Unikátní 100% přírodní přípravek z bylin a minerálů na akné…
99 Kč

ČERNÁ ŘEDKEV Bio extrakt 300ml EV

Extrakt z černé ředkve, podporuje činnost jater, žlučníku a…
319 Kč

MAGNEZIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků magnezitu, navlečených na…
49 Kč

Čajové kolekce Indian Teas Family 12 pyramidek

Kolekce Family je alchymie lahodných přírodních čajů a…
185 Kč

Článek k exportu na externí portály 2

Nulla non arcu lacinia neque faucibus fringilla. In sem justo, commodo ut, suscipit at, pharetra vitae, orci. Integer rutrum, orci vestibulum ullamcorper ultricies, lacus quam ultricies odio, vitae placerat ped...

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…