Bělení zubů – kdy o něm přemýšlet a jaké existují metody?

Bělení zubů – kdy o něm přemýšlet a jaké existují metody?
18. 12. 2014

Zářivě bílý úsměv dnes již není jen záležitostí genetiky či výsadou hollywoodských celebrit. Bělení zubů je v dnešní době čím dál dostupnější a také oblíbenější procedura. V dnešním článku se dozvíte, jaké existují metody bělení, jaké jsou mezi nimi rozdíly a také vše, co byste měli vědět, než se bělení zubů rozhodnete podstoupit.

Zkuste se podívat na jakoukoliv reklamu, prolistovat nějaký časopis, většinou se na nás ze stránek a obrazovek usmívají lidé s oslnivým úsměvem. Jak je ale možné, že naše vlastní zuby takto nevypadají? Je normální, že s přibývajícím věkem je stále těžší udržet si bílou barvu chrupu. Nemusí přitom vůbec záležet jen na našem věku, na našich hygienických návycích, ale spíše na našem životním stylu a také na našich rodičích.

Příčiny žloutnutí zubů

Možná Vás ihned napadlo, že za zářivými úsměvy profesionálních modelů či hereček stojí spíše photoshop nebo další úpravy fotografií, a máte částečně pravdu. Nikdo nemá oslnivě běloskvoucí chrup daný „od přírody". Na přirozeném zbarvení našich zubů má velký podíl genetika podobně jako stojí za naším odstínem kůže nebo vlasů. Zub sám o sobě je vždy lehce zbarven zpravidla do odstínů žluté, šedé nebo hnědé.

Ve stomatologii se pro měření základní barvy zubu používají barevné chromatické tabulky a důležitá je především barva zubu u jeho krčku, kde je přirozené zbarvení nejvíce patrné. Proč mají vaše zuby právě takový odstín, jako mají, je pak nejčastěji dáno tím, jak moc prosvítá pod sklovinou vaše zubovina. Někdo má sklovinu silnější, jinému naopak zubovina prosvítá více.

?činy zbarvení zubů: naši zubní hygienu a naše stravovací návyky. Než přistoupíme k úvahám o bělení zubů, určitě se vyplatí se nejdříve zamyslet nad chováním, kterým k zabarvování zubů sami přispíváme, a snažit se mu vyvarovat.

Zubní hygiena aneb čištění zubů

Je jen logické, že pokud si zuby příliš nečistíme, budou pak více „špinavé". Procesu zbarvování zubů napomáhá hlavně zubní povlak, který se na zubech usazuje. Na tomto povlaku se pak mnohem více zachycují různé pigmenty a barviva z potravy a ty náš úsměv zabarvují. Pravidelné a pečlivé čištění zubů je tedy základ.

Stravovací návyky aneb co zuby nejvíce zabarvuje

Co se stravování týče, na zbarvování zubů se podílejí jídlo i nápoje, níže najdete seznam těch, které barví nejvíce:

  • Káva a čaj – především černý

Zejména základní černé odrůdy způsobují skvrny na zubech, ale i některé bylinné a bílé čaje mají potenciál nahlodat sklovinu a způsobit zabarvení zubů.

  • Víno, cola, energetické nápoje a limonády

Kyseliny, barviva a aromatické látky v těchto nápojích působí erozivně na sklovinu a mohou vést k závažnému zbarvení zubů. A to se týká dokonce i limonád či vín světlé barvy.

  • Intenzivně barevné jídlo

Intenzivně pigmentované molekuly zůstávají na zubní sklovině. Zabarvovat vaše zuby tak mohou např. borůvky, ostružiny, třešně, granátová jablka, červená řepa nebo špenát

  • Tmavé omáčky

Tmavé omáčky, jako je např. sójová omáčka, rajčatová omáčka či kari omáčka, mají potenciál zuby zabarvit.

Pamatujte, že pokud některé potraviny nebo nápoje zanechají skvrny na ubruse, stejně jsou na tom i vaše zuby. U nápojů můžete pro minimalizaci jejich negativního účinku na barvu vašich zubů použít jednoduchý trik: když to jde, pijte brčkem. Čištění zubů, žvýkáním žvýkačky bez cukru nebo vypláchnutím úst po každém jídle také můžete přispět k prevenci tmavnutí zubů.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na kouření, které způsobuje tmavnutí zubů velmi výrazně. Chcete-li mít bílý chrup, na cigarety určitě zapomeňte. Prospějete tak nejen svému zdraví, ale i kráse.

Metody bělení zubů

Většinu barvících pochutin a nápojů lze jen velmi obtížně úplně eliminovat z jídelníčku a ze zdravotního hlediska by to ani nebylo vhodné. Takže právě v tuto chvíli nastupují metody bělení zubů a zahlazování již vzniklých stop. Ani bělení zubů však není vhodné pro každého, bělení by se měly vyvarovat následující rizikové skupiny:

  • děti mladší šestnácti let
  • těhotné a kojící ženy
  • osoby trpící na alergie či přecitlivělost
  • osoby trpící paradontózou, záněty v dutině ústní, krvácením dásní či obnaženými krčky
  • osoby s velkým množstvím plomb, korunek, můstků nebo s velmi slabou sklovinou

Bělící zubní pasty

Nejjednodušší a nejlevnější domácí bělení zubů provedete za pomocí pravidelného užívání bělících zubních past. Ty jsou schopné šetrně odstranit pigmenty z chrupu, jejich účinnost není však nijak oslnivá. Výhodou je především jejich bezproblémové použití a nízká pořizovací cena.

Bělící pudry a bělící gely

Sady na domácí bělení zubů se skládají nejčastěji ze speciálního bělícího gelu s účinnou složkou a z pryžového nosiče, který připomíná sportovní chránič zubů. Při bělení nanesete gel do nosiče, přitisknete na váš chrup, necháte několik desítek minut působit a po několika opakováních by měly být patrné výsledky. Ceny se pohybují od 600 Kč nahoru.

Bělící pásky na zuby

Bělící pásky taktéž v klidu domova jednoduše přilepíte na zuby a po 30 minutách strhnete. Po několika dnech pravidelného opakování by se měl objevit výsledek. Cena bělicích pásek na zuby lehce převyšuje tisíc korun a pořídíte je – stejně jako bělicí pasty, pudry a gely – v drogériích a lékárnách.

Bělení zubů v ordinaci

Pokud nejste s výsledky domácího bělení spokojeni nebo uvažujete rovnou o něčem účinnějším, můžete si nechat provést bělení zubů u stomatologa nebo dentálního hygienisty. Základem tohoto bělení je gel obsahující vysoce koncentrovaný peroxid vodíku. Odborník Vám nejdříve pomocí speciálních nástavců otevře ústa tak, aby byl přístup k zubům co nejlepší, poté vám na zuby nanese zmiňovaný bělicí gel a bělení akceleruje světlem ze speciální lampy nebo pomocí laseru. Cena takového zákroku se pohybuje zhruba od 8 000 Kč a jeho efekt vydrží jeden rok až několik let, záleží na tom, jak se budete ke svému chrupu chovat.

Tento článek vám mohl pomoci udělat si jasno v metodách bělení zubů. Než se však pustíte do bělení zubů, můžete se snažit zářivost svého úsměvu vylepšit změnami ve svých stravovacích i hygienických návycích. A při tom všem určitě nezapomeňte, že za většinu zářivých úsměvů na stránkách časopisů opravdu nejčastěji může jednoduše šikovný grafik a jím provedené barevné úpravy fotografií.



Napsat komentář: Bělení zubů – kdy o něm přemýšlet a jaké existují metody?

RE: Bělení zubů – kdy o něm přemýšlet a jaké existují metody?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.