Zubní kaz

Zubní kaz
07. 04. 2014

Jak asi každý z vás ví, v ústech zdravého dospělého člověka najdeme 28 až 32 zubů. Horní i dolní zubní oblouky jsou v počtu a typu zubů shodné. Každý zubní oblouk má 4 řezáky, 2 špičáky, 4 zuby třenové a 4 - 6 stoliček. 4 - 6 stoliček proto, že u některých evolučně vyspělejších jedinců už tzv. zuby moudrosti (poslední stolička) nejsou založeny v čelisti nebo založeny jsou, ale nikdy nevyrostou dásní napovrch. Většina české populace se ale alespoň jednoho zubu moudrosti během života dočká.

Každý jednotlivý zub se skládá z korunky, což je viditelná bílá lesklá část zubu vyčnívající z dásně. Na korunku navazuje krček zubu, který je pokryt měkkou dásní a spojuje korunku se zubním kořenem. Kořen je pevně vklíněn do kosti čelisti v místě zvaném kostěné alveoli (komůrky v kosti). Celý zub je od kořene po korunku dutý, jde o zubní dutinu, která je vyplněna růžovou jemnou zubní dření, která obsahuje cévy a nervy. Nad dutinou je vrstva zuboviny, což je hmota tvrdší než kost a na samém povrchu zubu najdeme lesklou sklovinu.

Čtěte také:

Zánět dásní - gingivitida

Co je to zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově nejčastějším infekčním onemocněním lidské populace. Nejčastěji se vyskytuje u dětí a mladých dospívajících, případně ve stáří nebo v typických životních obdobích (těhotenství). Zubní kaz je podobně jaké zánět dásní způsoben dlouhodobým působením bakterií zubního plaku, který se tvoří na zubech a dásních. Zubní plak je vlastně lepkavý biofilm, což je organizované společenství různých bakterií, které ulpívají na povrchu zubů a dásní v kombinaci s hlenem a zbytky potravy. Plak je tvořen tzv. oportunními patogeny, které vzájemně komunikují, aby jejich populace mohla růst. Vlastnosti plaku se mění podle přítomnosti daných mikrobů a to v závislosti na pozřené potravě, lokálních podmínkách v ústech a místě plaku (hluboké prostory parodontálních chobotů umožňují přežívání i anaerobním bakteriím). Na tvorbě zubního plaku se podílejí streptococcus mutans, lactobacily a orální streptokoky.

Zubní kaz jako takový postihuje nejprve sklovinu, kdy ji postupně rozrušuje, tvoří se drobné prasklinky až dírky. Kaz zničí sklovinu a postupuje k zubovině. Existuje několik typů kazu. Prvních z nich je kaz na povrchu hladké strany zubu. Druhým typem je zubní kaz v oblasti kořene, který začíná v oblasti přechodu dásně na kořen a třetím typem je kaz v oblasti kousací plochy zubu, kdy se nejprve tvoří drobné prasklinky až dírky.

Příčiny vzniku zubního kazu

Zubní kaz vzniká působením kombinace faktorů, ke kterým řadíme dříve zmíněné bakterie v ústech, dále špatnou hygienu úst, špatnou životosprávu s nadměrnou konzumací sladkých jídel a především sladkých nápojů. U dětí se v minulosti na dudlíky aplikoval med pro uklidnění, děti pak trpěly vyšší kazivostí zubů (medové zuby). Některá onemocnění, jako je zánět dásní pak šanci vzniku zubního kazu zvyšují (dochází k odhalení zubních krčků, které nejsou chráněny a jsou zranitelnější a lépe přístupné ukládání plaku a bakterií). K onemocněním s vyšším výskytem zubního kazu patří také gastroezofageální reflux nebo mentální anorexie. K odhalování zubních krčků také častěji dochází při užívání některých léků, jako jsou kortikoidy. Dalším zranitelným místem jsou zubní výplně u zubů dříve postižených zubním kazem, kdy během let dochází k tvorbě netěsností, ukládá se zubní plak, akumulují se bakterie a opět snáze může dojít ke vzniku zubního kazu.

Průběh vzniku zubního kazu

Jak bylo řečeno dříve, vaše ústa, stejně jako jiné části vašeho těla, obsahují velké množství přirozeně se vyskytujících bakterií. V případě úst jde o bakterie, které se množí v přítomnosti cukrů. Pokud zbytky cukru a potravy v ústech nejsou ze zubů odstraněny, bakterie se množí a produkují určité kyseliny, společně pak se zbytky jídla a slinami zubní plak. Pokud si jazykem několik hodin po jídle přejedete po zubech, můžete plak cítit jako hrubou hmotu pokrývající vaše hladké zuby.

Fotolia_50281066_XS

Kyseliny tvořené bakteriemi v plaku mají velkou sílu a narušují minerální složení skloviny. Narušení způsobí drobné prasklinky až dírky, které jsou prvním stupněm vzniku zubního kazu. První stupeň kazu lze ještě zažehnat správnou péčí o zuby, čištěním zubů a především fluoridací kvalitní zubní pastou. Pokud ale zubní kaz postupuje, proniká sklovinou do další vrstvy, a to až k zubovině, hlavní složce zubu. Zubovina je mnohem měkčí než sklovina a o to méně odolává působení kyselin bakterií. V tu chvíli se stává zub citlivějším, může reagovat na kyselá jídla, případně studené nebo teplé nápoje.

Jak kaz postupuje zubem, bakterie a kyseliny se dostávají blíže a blíže zubní dřeni, která je bohatá na cévy a nervy. Cévy a nervy jsou drážděny, vzniká zánět, dřeň je drážděna a dochází k otoku, bolestivosti. Zánět může být až takového rozsahu, že může postihnout i okolní kost, případně kostí proniknout do mnohem vzdálenějších oblastí (paranazální dutiny, očnice a oko, mozkové obaly). Bakterie se mohou šířit krví po celém těle a působit další obtíže. Typická je bolest zubu při kousání, v místě zánětu dochází k zarudnutí, otoku, může se obejvit zvýšená teplota až horečka, tělo se začíná bránit imunitní reakcí a může se vytvořit absces v oblasti zubu. Veškeré příznaky a obtíže závisí na lokalizaci kazu a jeho stadiu. V počátcích o kazu nemusíte dlouhé měsíce vůbec vědět, v dalších stádiích vás naopak může vzniklý zánět pořádně potrápit.

Diagnostika zubního kazu - jak zjistím, že mám zubní kaz

Jelikož v prvních stadiím onemocnění zubním kazem se nemusí vyskytnout žádné příznaky, vy samotní zubní kaz můžete najít jen velmi těžce. Naopak zkušený zubní lékař by měl objevit i zubní kaz v počátcích. Doporučuje se zubního lékaře (zubař, stomatolog) navštívit nejméně dvakrát za rok preventivně. Lékař se vás zeptá, zda máte nějaké obtíže v podobě bolesti, citlivosti, krvácení při čištění zubů apod. Zubař pečlivě prohlédne všechny zuby jednotlivě a celá ústa jako taková. Možné je využít rentgenu a provést snímek celých úst nebo zubu, u kterého se vyskytnou nějaké pochybnosti. Rentgen může odhalit případný kaz v oblasti krčků a zubních kořenů, které by mohl lékař přehlédnout. Lékař musí být schopen vám po odhalení kazu říct, o který typ kazu jde (hladký povrch, kořenový kaz, prasklinka nebo díra).

Léčba zubního kazu

Samotná léčba zubního kazu je velmi individuální, záleží na tom, jak rozsáhlý kaz je, zda postihuje zubní dřeň nebo dokonce okolí zubu. Zubař musí umět nabídnout řešení zubního kazu a předložit veškeré možnosti. K možnostem patří fluoridace zubů (prasklinky), zubní výplně (amalgámové nebo keramické), náhrada zubní korunky, čištění zubních kanálků nebo jako konečné řešení extrakce zubu (sanace neboli vytržení zubu).

Fluoridace zubů

Fluorid je minerál, který napomáhá zubům opravit drobná poškození ve velmi brzkých stádiích zubního kazu. Pokud zubní kaz teprve vzniká, fluorid by měl být schopen znovuobnovit poškozenou sklovinu. Lékařem používaná fluoridace obsahuje větší množství fluoridu než běžně dostupné zubní pasty nebo ústní vody. Přípravky k fluoridaci se prodávají nejčastěji ve formě gelů, pěny, past nebo roztoků. Přípravek je potřeba aplikovat na zuby v tenké vrstvě ponechat působit několik minut. U některých pacientů je potřeba fluoridaci pravidelně opakovat. V některých zemích je pro zvýšenou kazivost zubů hlavně u dětí nutná tzv. fluoridace pitné vody (v ČR ukončena v 90. letech), případně kuchyňská sůl je krom jodu obohacena o fluoridy.

Zubní výplň

Pokud je zub poškozen kazem natolik, že už fluoridace nepomůže, je třeba odstranit poškozené struktury (vrtání zubu) a vzniklý prostor vyplnit náhradním materiálem, protože zub už není schopný sám regenerovat a dutiny sám vyplnit. Je nutné, aby lékař poškozený zub upravil výplní tak, aby se podobal co nejvíce zdravému zubu. To znamená, že by nikdy neměly být dva zuby spojeny výplní do jednoho, měly by být jasně zřetelné veškeré hrbolky původního zubu, stejně tak plošky a mezera mezi zuby by měla být dostatečná, aby bylo možné o prostory pečovat a pořádně čistit. Nejznámější je asi výplň amalgámová, která je používaná po desetiletí. Pro obsah rtuti a velmi tmavou (stříbrnou) barvu k moderním výplním spíše patří porcelánové nebo pryskyřicové výplně, možné jsou různé kombinace materiálů. Cílem je, aby se poškozený zub podobal co nejvíce tvarem tak barvou zdravému původnímu zubu.

Zubní korunka

Pokud je rozsah poškození zubu tak velký, že není možné místo upravit výplní nebo je výplň nestabilní, je možné poškozený zub nahradit zubní korunkou. Původní zub se zbrousí a zmenší, kořen a krček zubu je zachován a takto opracovaný zub je překryt korunkou umělou. Korunky jsou opět vyráběny z různých materiálů, nejčastěji v dřívějších dobách ze zlata, dnes pak z porcelánu, kovů, kombinací materiálů apod.

Čištění zubních kanálků

Pokud zubní kaz prorazí sklovinu, projde skrz zubovinou až k zubní dřeni, je nutné vyčistit zubní kanálky. Je třeba, aby byla zubní dřeň odstraněna se všemi poškozenými částmi zubu, je nutné pročistit zubní kanálky, zbavit je dřeně s cévami a případně i nervy. Prostory zubních kanálků jsou pak opět vyplněny výplní, poškozený zub může být popřípadě překryt zubní korunkou.

Extrakce zubu

Ačkoliv je vždy vhodné u zubu poškozeného zubním kazem bojovat o jeho přežití, pokud je zub natolik poškozen, že není jiná možnost, je nutné ho tzv. vytrhnout. Trhání zubů je často velice frustrující záležitostí, dochází ke krvácení a vzniká mezera mezi zuby. V některých případech se okolní zuby posunou a mezeru zaplní, jinde je nutná náhrada zubu zubním můstkem nebo implantáty.

5189465437_3687c97dfd

Prevence zubního kazu

Ačkoliv se na první pohled zdá, že zubní kaz je naprosto banální záležitost, která se s největší pravděpodobností objeví alespoň jednou v životě každého člověka, není dobré tvorbu zubního kazu podceňovat, protože zubní kaz může vést k velmi vážným až život ohrožujícím komplikacím a to i u malých dětí, které mají stále mléčný chrup. Ke komplikacím nepatří jen bolest, která může velmi narušit soukromý či pracovní život, ale vzniknout může zubní absces, objevují se potíže s kousáním a tím ztráta chuti k jídlu a hubnutí, může dojít k ulomení zubu a jeho vdechnutí, může se rozvinout vážná infekce pronikající do okolí zubu (čelist, očnice, mozkové obaly, celotělová infekce).

Abychom těmto komplikacím předešli a především vzniku zubního kazu jako takovému, je nutné o zuby pečovat. Základem celé prevence je správná ústní a zubní hygiena. Je nutné si zuby čistit zubním kartáčkem a zubní pastou nejlépe po každém jídle a minimálně dvakrát denně. Nutné je používat správný kartáček na zuby a fluoridovanou zubní pastu. Jelikož se zbytky potravy drží v mezizubních prostorech, je nutné i tyto správně čistit. K tomu existují zubní nitě, mezizubní kartáčky a řada dalších pomůcek. Pokud víte, že si nemůžete zuby po jídle vyčistit, je dobré si ústa alespoň vypláchnout čistou vodou. Pokud je pravděpodobnost vzniku kazu u vašich zubů vyšší díky prasklinám, je dobré pravidelně podstoupit fluoridaci zubů. Velmi vhodné je jednou nebo dvakrát ročně navštívit zubního hygienistu, který profesionálně zuby vyčistí. Dobré je preventivně dvakrát ročně navštívit zubaře, který zuby a ústa prohlédne a případně kaz včas diagnostikuje a ošetří.

K obecným zásadám také paří vyvarovat se potravin, které zbytečně ulpívají na zubech (bramborové chipsy, bonbony, sušenky apod.), vyhýbejte se slazeným nápojům. Místo toho si vybírejte potraviny bohaté na vápník, jako jsou tvrdé sýry a jiné mléčné výrobky. Ovoce a zelenina zvyšují produkci slin, které pak oplachují zuby a mají tedy samočistící schopnost. Někteří odborníci doporučují denní užívání žvýkaček, které mechanicky odstraňují zbytky potravy ze zubů. Pozor ale na slazené žvýkačky a žvýkačky s umělými sladidly, u překročení denního limitu můžete trpět průjmy.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • anna Nováková
    30. 8. 2018 15:21
    Zubní kaz mi trápí už od dětství a furt se ho nemužu uplně zbavit (( Ale už to lééčim. Když tak tady je další super článek přímo od stomatologu ohledně kazu - https://www.dsmile.cz/zubni-kaz/ mrkněte se na to :)
Další články z rubriky

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Zánět dásní - gingivitida

Zánět dásní je nejběžnější onemocnění dásní. Trpí jim až 90% dospělé populace. Můžeme ho dělit do několika skupin: zánět indukovaný plakem a zánět…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…