Františkovy Lázně pro nemoci cév i gynekologická onemocnění

Františkovy Lázně pro nemoci cév i gynekologická onemocnění
10. 07. 2015

Chtěli byste se vydat na výlet do minulého století? A ještě u toho udělat něco pro své zdraví? Zkuste navštívit malebné Františkovy Lázně. Západočeské město je totiž jedinečné svou architekturou ve stylu neoklacisismu, které vás přenese zpátky v čase. Navíc se zde nacházejí lázně s více než dvě stě let starou tradicí. V minulosti zde lázeňské procedury podstoupili například Beethoven, Goethe či Strauss. A kdo by se nechtěl přidat do takové společnosti, že?

Když se člověk prochází centrem Františkových Lázní, má najednou pocit, jako by se ocitl zpátky ve 20. století. Lázeňské domy, kolonády i přilehlé parky si totiž zachovávají historický ráz a vy si tak náhle můžete připadat jako ve známé televizní reklamě na lázeňské oplatky. Když už je řeč o minulosti, pojďme si udělat stručný historický exkurz, jak se v průběhu času vyvíjely Františkovy Lázně.

Čtěte také:

Mariánské Lázně – léčivé minerální prameny v malebném městečku

Zajímavosti z historie města Františkovy Lázně

Minerální prameny se ve Františkových Lázních rozhodně neobjevily ze dne na den, první doložené písemné zmínky se o nich totiž objevily už v roce 1502. Kvalitu zdejší vody nepoznávali pouze obyvatelé přilehlých oblastí, ale i lidé žijící v Německu, kde voda z minerálních pramenů byla na přelomu 17. a 18. století prodávána ve velkém.

Významným je rok 1793, kdy byly Františkovy Lázně založeny. Tehdy ale nesly název Ves císaře Františka po tehdejším panovníkovi Františku I. Nynější název Františkovy Lázně získaly až o čtrnáct let později. Statut města Františkovy Lázně získaly v roce 1865 a zhruba o 130 let později bylo město ležící v Karlovarském kraji prohlášeno za Městskou památkovou rezervaci.

Zdejší lázně, které ve svých počátcích zahrnovaly pouze jediný Františkův pramen, pár lázeňských domů a dřevěnou kolonádu, se v průběhu let staly vyhledávanými nejen obyvateli českých zemí, ale napříč celou Evropou. Zajímá vás, které významné osobnosti v minulosti navštívily Františkovy Lázně?

Františkovy Lázně si užívali skladatelé, spisovatelé i státníci

Lázeňské procedury si ve Františkových Lázních vyzkoušel například hudební skladatel Ludwig van Beethoven, který ale z léčebného pobytu podle dobových dopisů nebyl příliš nadšený. Naopak Františkovými Lázněmi byl uchvácen spisovatel Johann Wolfgang Goethe. Pětkrát zde například byl také hudební skladatel Johann Strauss, který dokonce jednou dirigoval lázeňský orchestr, když se hrál jeho proslulý valčík.

Krásu Františkových Lázní i léčivé minerální prameny poznali na vlastní kůži někteří významní státníci, např. císař František I., absolutistický kníže Metternich, první prezident České republiky Václav Havel či jeho nástupce Václav Klaus. A o jakých minerálních pramenech je vlastně řeč? Pojďme si je představit.

Minerální prameny ve Františkových Lázních

Vůbec nejstarším ze všech dvaceti místních pramenů je Františkův pramen. Voda se z něho používala už ve středověku, tehdy byla donášena do nedalekého Chebu jako stolní voda. Františkův pramen léčí například přebytek žaludečních kyselin a lehčí katary žaludku.

Mezi další významné zdejší minerální prameny patří Glauber I, který je nejsilnějším síranovým pramenem v Evropě. Tento pramen působí na játra, žlučové cesty a funkci trávicí trubice. Díky tomu se Glauberův pramen, který je mírně projímavý, řadí mezi nejvyužívanější minerální prameny ve Františkových Lázních.

chuti. V minulosti se například voda z tohoto pramene dovážela až do Ameriky. Za zmínku stojí také Solný pramen, který se využívá například při onemocnění dýchacích cest. Na závěr malé upozornění – ne všechny minerální prameny jsou vhodné na pití, některé se totiž využívají pouze ke koupelím.

Další léčivé zdroje – slatina a oxid uhličitý

Minerální prameny ovšem nejsou to jediné, čím se můžete ve Františkových Lázních léčit. Na léčbu gynekologických problémů se totiž primárně užívá přírodní slatina, která má vysoký podíl rozpustných minerálních látek a huminových kyselin. Místní lázně mají k dispozici i přírodní oxid uhličitý vulkanického původu, který se používá ve formě suchých koupelí či plynových injekcí. A jaké zde vlastně můžete podstoupit lázeňské procedury?

Lázeňské procedury – od pitné kúry až po slatinné tampony

  • minerální prameny: pitná kúra, uhličité koupele, inhalace, irigace (výplach)
  • slatina: zábaly, koupele, tampony
  • oxid uhličitý: suché plynové sedavé koupele, plynové injekce, gynekologické plynové koupele
  • další lázeňské procedury: různé druhy masáží a koupelí, fyzioterapie, tělocvik, jóga, plavání, magnetoterapie, elektroléčba, biolampa, ultrazvuk, lymfodrenáž, parafínový zábal, apod.

Indikace – co se léčí ve Františkových Lázních?

  • nemoci srdce a cév (oběhové ústrojí)
  • onkologická onemocnění
  • nemoci trávicího ústrojí
  • nervová onemocnění
  • nemoci pohybového aparátu
  • gynekologická onemocnění
  • kožní onemocnění
  • cukrovka

Františkovy Lázně a jejich architektonické skvosty

Františkovy Lázně se dají považovat za jedno z nejromantičtějších míst v naší republice. A co byste zde měli určitě navštívit? Za pozornost rozhodně stojí lázeňské kolonády, které jsou ve Františkových Lázních celkem tři. Svým neorenesančním provedením vás také jistě zaujmou Císařské lázně, které mají navíc stylové interiéry.

Kromě toho historický ráz města dotváří i jednotlivé domy. Mezi ty nejkrásnější ve Františkových Lázních patří honosný čtyřhvězdičkový hotel Imperial. Obdivovat budete také nejspíš Lázeňský hotel Tři lilie. U něj vás totiž upoutá nádherná fasáda ve stylu chebské hrázděné architektury.

Kam ve Františkových Lázních a jejich okolí vyrazit?

Když budete mít prochozené Františkovy Lázně a budete oslněni zdejší architekturou, můžete navštívit moderní symbol města. Tím je Aquaforum – velký komplex se třemi vnitřními a třemi venkovními bazény, vířivkami, tobogánem a spoustou dalších wellness služeb. Pokud se ale chcete spíše vzdělávat a dozvědět se více o Františkových Lázních a historii místního lázeňství, tak navštivte Městské muzeum.

Pokud budete chtít zkoumat okolí Františkových lázní, máme pro vás několik tipů. Jestliže máte blízko k přírodě, tak za návštěvu stojí Národní přírodní rezervace SOOS. Naučnou stezku dlouhou zhruba dva kilometry tvoří slatiniště, rašeliniště, mokřady i rybníky a vyvěrají zde minerální prameny.

Pár kilometrů od Františkových Lázní se nachází také sopka Komorní hůrka, kterou například zkoumal známý Goethe. Pokud máte rádi výlety na hrady a zámky, můžete navštívit blízký hrad Ostroh-Seeberg či zámek Kynžvart. Jestliže ale upřednostňujete sport a nestačí vám turistika či výlety na kolech, tak si můžete zahrát golf na 18-ti jamkovém hřišti v Hazlově, který leží šest kilometrů od města.

Zaujaly vás Františkovy Lázně?

V tom případě není nic jednoduššího, než jet malé západočeské městečko prozkoumat. Z popisu ani fotografií totiž Františkovy Lázně nepoznáte tak dobře jako na vlastní oči. Navštívit Františkovy Lázně totiž nemusíte jen v případě, že zde kvůli svému zdraví musíte podstoupit místní lázeňské procedury. Oblast Karlovarského kraje a vyhlášeného lázeňského trojúhelníku je totiž nadmíru zajímavá.



Napsat komentář: Františkovy Lázně pro nemoci cév i gynekologická onemocnění

RE: Františkovy Lázně pro nemoci cév i gynekologická onemocnění

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.