Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu
15. 01. 2020

O střevech se říká, že jsou naším druhým mozkem. Jak je krmíme, takovou máme náladu. Ovlivňují nejen naši imunitu, tedy i náchylnost k nemocem, ale také psychickou pohodu. Čím je nakrmit a ještě si pochutnat, abyste podpořili dobrou náladu i zevnitř?

Zdravá střeva: Je to vlastně úplně jednoduché a platí dvě pravidla:

  • Zbytečně jim neškodit.
  • Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně!

Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje?

Zkráceně se dá říci, že zdravá střeva si v našem těle pracují si „po svém“. Když je ale nevhodně zatěžujeme, máme poškozenou střevní mikroflóru (ať už potravou nebo nadměrným stresem), množí se ve střevech ne úplně vhodné mikroorganismy, které se podílí na miniaturním porušování střevní stěny, což následně ještě podporujeme nevhodnou stravou (tím víc, když jsme ve stresu a zajídáme úzkost). Vzniká tak tzv. „propustné střevo“, které do krevních vlásečnic a do těla propouští látky, které do zbytku těla nepatří a nejvíce trpí právě mozek, jsou to látky, které podporují pak nejčastěji vznik úzkostí a depresí. Mozek se v podstatě otupí produkty metabolismu a přestává mu to racionálně myslet.

Čtěte také:

Očista střev slanou vodou – účinná metoda, jak povzbudit trávení a podpořit imunitní systém

Pokud tedy trpíte depresí, únavou, úzkostnými stavy – stojí za to dát střeva do pořádku. Zdravá střeva vám mohou zajistit výrazné zlepšení psychického stavu.

Zdravá střeva: Jak jim neškodit?

Z jídelníčku bychom měli vyškrtnout nebo výrazně omezit to, co je pro zdravá střeva nejhorší. A nezařazovat si toto do jídelníčku, pokud cítíte, že vám psychika klouže po depresivních stavech nebo zažíváte úzkost a „není vám dobře po duši“, tím více, je-li tento stav zdánlivě bez příčiny. Či se pojí na prožívaný stres, protože i stres zdravá střeva oslabuje, hůře tráví – a stav se potom dostává do začarovaného kruhu. Právě to je čas utnout na talíři:

  • uzeniny, přepálené tuky
  • přemíru lepku, zvláště, pokud se po něm cítíte nafouknutě (popravdě, stačí nám sacharidy jednou denně)
  • mléčné výrobky, trpíte-li intolerancí laktózy (průjmy, nadýmání)
  • alkohol, kouření

Ovšem ani v případě plného zdraví by nic z toho nemělo být pravidelnou nebo převažující součástí jídelníčku.

Návod pro zdravá střeva:

  • Omezit svačiny a večeře typu: chleba s něčím (mléčným).
  • Omezit mlsání sladkostí, sušenek, sladkého pečiva, které tolik svádí.
  • Nejíst denně uzeniny a grilované maso.

Zdravá střeva: Co jim prospívá?

Není to tak složité, v podstatě stačí přidat si do jídelníčku (alespoň) jednou denně některou z níže uvedených potravin. Většina z nich vydrží v lednici dlouhou dobu a pro naše účely stačí relativně malé množství. Zdraví skoro zadarmo.

Každá z kvašených potravin obsahuje trošku jiné mikroorganismy, takže není dobré se přepíjet kefírem nebo stále pít ovocný ocet, nebo jíst jenom zelí – ale výtečné je všechno střídat, střeva se tak postupně osídlí po malých částech různými mikroorganismy a zařídí si svou vlastní, vyhovující, rovnováhu.

Kvalitní potraviny pro zdravá střeva

Na výběr máme z mnoha dobrot, které jsou běžně dostupné, nebo je lze s odpovídající násadou doma pravidelně vyrábět:

  • kysané zelí (množství asi jak hrstička)
  • kvašená zelenina, okurky (1 – 2)
  • kvašená zelenina, domácí kimči (množství jako hrtstička)
  • kvašený, přirozeně fermentovaný jablečný ocet, ideálně, je-li v něm kal (1 čajová lžička na 200 ml vody mezi jídly)
  • kombucha v čaji (200 ml denně)
  • tibi krystalky v mléce (200 ml denně)
  • jogurty přírodně kvašené, zrající (1/2 skleničky denně)
  • kefír, acidofilní mléka, živá, pěkně šumivá (200 ml)
  • vodní kefír (200 ml)

kmichi

Do jídla můžete přidávat:

  • pastu miso
  • tamari omáčku
  • tempeh

A pokud se do záliby v kvašených potravinách pořádně položíte, zjistíte, že existují i různé limonády z kváskového chleba, že kvasit můžete i z granulí zázvorového piva apod.

Probiotika v tabletách: Ano či ne?

Na to jsou různé názory. Samozřejmě ve chvíli, kdy po antibiotické léčbě máte ve střevech pomřelé mikroorganismy, je nějaký ten přípravek vhodný. Dbát byste měli na to, aby bakterie v přípravku odolaly kyselému prostředí v žaludku.

Někteří odborníci se zase více přiklánějí ke konzumaci přirozeně kvašených potravin, které lépe odpovídají potřebám našeho organismu. Můžete si tedy vybrat, zlatou střední cestou nic nezkazíte.

Co zdravá střeva vlastně potřebují?

Proč jsou pro nás probiotika tak důležitá? Osidlují totiž střeva těmi správnými bakteriemi, takže lépe a kvalitněji trávíme potravu. Probiotické kultury ale také potřebují prebiotika, což je to, čím je krmíme – takže růst těch správných nasazených bakterií nejlépe podpoříme konzumací dostatku vlákniny (bezva je třeba psyllium nebo jablečná vláknina, ovoce a zelenina obecně) a nezabíjením těmi nevhodnými, již vyjmenovanými, potravinami. Skvělé je, že třeba kysané zelí nebo kvašená zelenina si už své prebiotikum v sobě rovnou nese!

O střevních bakteriích se dokonce říká, že jsou-li ve střevech správně, dokáží i mnohé naše střevní hříchy napravit a působí jako antioxidanty. Pomáhají nám už jen tím, že podporují pravidelnou stolici, takže ve střevech žádné odpadní látky nejsou déle, než je třeba.

Ženy navíc ocení omezení a vymizení gynekologických zánětů a mykóz nebo kožních problémů, například ekzému. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Nejlepší bylinky na odvodnění? 10 z nich, které mají na odvodnění organismu zázračné účinky!

Vyhněme se soli a cukru, na dochucení využijme bylinky. Dodržujme dostatečný pitný režim. Vyhněme se kyselinotvorným potravin...

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…