ZOO Brno má otevřeno každý den v roce a láká na moderní expozice
Jak ve druhém největším městě České republiky strávit pěkný den? Tak například návštěvou ZOO Brno. Zdejší zoologická zahrada se totiž neustále snaží své prostory modernizovat a k vidění je v ní toho opravdu hodně. Mezi největší lákadla patří pavilon Tygří skály, výběh ledních medvědů, expozice Beringie v čele s medvědy kamčatskými či Safari, kde vedle sebe žijí žirafy, zebry a pakoně. A jako bonus pro návštěvníky – ZOO Brno má otevřeno každý den v roce.
ZOO Brno se nachází v městské části Brno-Bystrc, která leží v severozápadní části moravské metropole. Areál, jehož ředitelem je od roku 1997 Martin Hovorka, se rozkládá na ploše 65 ha na svazích Mniší hory. Díky svému umístění v zalesněné přírodě je ZOO v Brně velice příjemná jak pro zdejší chovaná zvířata, tak pro návštěvníky, kteří v horkých letních dnech najdou úkryt ve stínech stromů.
ZOO Brno funguje už více než půl století
Za výběr vhodné lokality mohou příznivci ZOO v Brně i její vedení vděčit nadšencům, kteří v roce 1935 založili Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně. I kvůli komplikacím, které přinesla druhá světová válka, byla však výstavba zoologické zahrady zahájena až v červnu 1950. A o tři roky později, 30. srpna 1953, byla ZOO Brno slavnostně otevřena.
Vůbec prvním pavilonem v zoo bylo tzv. provizorní vivárium, které obsahovalo 26 nádrží pro ryby, plazy a obojživelníky, a vzniklo v roce 1956. V průběhu let vznikaly všechny možné výběhy a expozice, od roku 1972 například funguje bazén pro lachtany. V současnosti velmi oblíbené Safari, kde jsou stáje pro africkou subsaharskou zvěř, se poprvé návštěvníkům ZOO v Brně představilo v roce 1980. Zde najdete stádo žiraf síťovaných, zebry Champanovy, pštrosy dvouprsté a pakoně modré.
Díky zoo se dostanete do Afriky i na Kamčatku
Největší klenoty ZOO Brno však vznikaly v nedávné době. V roce 1998 byl otevřen pavilon Tropické království, v němž jsou v moderních expozicích umístěné vzácné druhy plazů. S příchodem nového tisíciletí bylo zahájeno fungování objektu Tygří skály, který se nachází blízko vchodu do ZOO Brno a přiléhá na restauraci U Tygra, z níž je možné tygry u jídla pozorovat.
V roce 2003 poté začal jeden z největších projektů v moderní éře ZOO Brno s názvem Beringie. Jedná se o soustavu výběhů, které mají imitovat přírodní prostředí geografické oblasti mezi Sibiří a Aljaškou. V Beringie můžete vidět medvědy kamčatské, lišky polární, rosomáky sibiřské a sovice sněžné. Celkový dojem tohoto komplexu umocňuje sousední výběhy vlků kanadských a bobrů kanadských, které jsou vhodně propojeny umělou řekou.
Projekt Beringie byl dokončen v roce 2010 a sedmiletá práce na unikátní expozici, jež má neuvěřitelnou plochu téměř 1 ha, se stala největší investicí v historii ZOO v Brně. Tím však modernizace brněnské zoologické zahrady rozhodně neskončila. V roce 2014 byla například vybudována tematická Africká vesnice s jezerem plameňáků, průchozí voliérou, domácími zvířaty či skupinou lemurů kata.
V Brně se zalíbilo orlům bělohlavým
ZOO v Brně se od roku 2014 také může pyšnit průchozím výběhem pro klokany, který obývá čtveřice klokanů rudokrkých. V témže roce byla také vybudována moderní voliéra pro pár orlů bělohlavých za 51 milionů korun. A investované peníze se ZOO Brno jednoznačně vyplatily.
Pár orlů bělohlavých totiž brněnská zahrada převzala ze Zoo Liberec, kde tamní chovatelé marně čekali na nové potomky tohoto vzácného druhu. Odchov orla bělohlavého v zajetí je totiž mimořádně složitý. Změna prostředí a moderní voliéra ovšem orlům prospěla, neboť na začátku dubna 2015 se ZOO v Brně dočkala velkého úspěchu - vylíhlo se mládě orla bělohlavého.
Zajímá vás, kolik zvířat vlastně v ZOO Brno můžete vidět? K poslednímu dni roku 2014 bylo součástí zahrady 1635 zvířat v 360 druzích. Aspoň tak to uvádí oficiální výroční zpráva ZOO v Brně. Největší zastoupení mají ryby (533 jedinců), savci obsadili pomyslné druhé místo (365). ZOO Brno se také každoročně chlubí novými přírůstky, v roce 2014 se na Mniší hoře narodilo 227 zvířat.
Informace pro návštěvníky
A jak se do ZOO v Brně vlastně dostat? Ti, kteří jedou autem, si v mapě mohou najít ulici U Zoologické zahrady, kde se nachází vchod do ZOO Brno i přilehlé parkoviště. Kapacita parkoviště je však nízká, což je dlouhodobým negativem ZOO v Brně. „Již dříve vypracovaný projekt naráží na nesouhlas některých obyvatel z okolí místa, kde by mělo parkoviště vyrůst," zdůvodnil neustálé problémy s parkováním ve výroční zprávě roku 2014 ředitel zahrady Martin Hovorka. ZOO Brno je však také velmi dobře dostupná městskou hromadnou dopravou, blízko vchodu je zastávka tramvaje i autobusu.
Velkou výhodou je, že ZOO v Brně má otevřeno každý den v roce. Jediné omezení spočívá v tom, že poslední návštěvníci se do zahrady pouští hodinu před koncem otevírací doby.
Otevírací doba ZOO Brno:
- listopad – únor: 9 – 16h
- březen – říjen: 9 – 17h
- duben – září: 9 – 18h
Vstupné pro dospělého činí 100 korun, za zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí a 2-3 děti ve věku 3-15 let) zaplatíte 270 korun. Děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP mohou v ZOO Brno využít slevu. Do ZOO v Brně můžete vzít i psa, akorát počítejte s poplatkem 30 korun. Fotit v zoologické zahradě můžete, ale u vstupu si musíte koupit oprávnění, které stojí symbolických 10 korun. ZOO v Brně pro své časté návštěvníky nabízí také různé permanentky.
A co děti, mají si v ZOO Brno kde hrát?
Brněnská zoo se určitě bude líbit i dětem, a to nejen kvůli tomu, že uvidí spoustu exotických zvířat. Součástí zahrady je totiž dětská zoo, kde na vaše ratolesti čekají jízdy na ponících, kozy, ovce, králíci či lamy, a navíc různé prolézačky a skluzavky.
Co se týká občerstvení, určitě nebudete v ZOO Brno strádat. Po celé zahradě je několik občerstvovacích zařízení, kterým vévodí již zmíněná restaurace U Tygra. Kromě toho jsou po zahradě rozmístěné také automaty na studené či teplé nápoje.
Pokud se rozhodnete ZOO Brno navštívit, rozhodně by vám nemělo uniknout komentované krmení zvířat, které probíhá několikrát každý den. Přesný rozpis krmení zvířat najdete na oficiálních webových stránkách zahrady, v areálu vás o této události bude navíc informovat tamní rozhlas.
Komu však nestačí pouhá prohlídka v roli návštěvníka zoo a chtěl by si vyzkoušet práci se zvířaty, tomu ZOO v Brně vychází vstříc. Můžete se tak stát ošetřovatelem šelem či kopytníků, uklízet jejich výběhy, připravovat krmení, a navíc se dozvíte spoustu informací o zvířatech od zkušených ošetřovatelů.
Další aktivity brněnské zahrady
ZOO Brno můžete nově také navštívit v centru moravské metropole pod hradem Špilberk, kde se nachází středisko ekologické výchovy s názvem Hlídka. Zde probíhají příměstské tábory, kroužky pro děti či přednášky na ekologická témata pro veřejnost.
Od roku 2014 Zoo v Brně také provozuje záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v bývalém areálu Veterinární a farmaceutické univerzity v Jinačovicích. Další zajímavou aktivitou ZOO Brno je například provozování záchranné stanice želv na ostrově Nusa Penida v Indonésii.
Zdroj úvodního obrázku: zoobrno.cz
Napsat komentář: ZOO Brno má otevřeno každý den v roce a láká na moderní expozice
RE: ZOO Brno má otevřeno každý den v roce a láká na moderní expozice