Safari – poznejte zvířata v jejich přirozeném prostředí

img
02. 04. 2015 Přečteno: 1570x

Po pravé straně vidíte rodinku zeber, nalevo zase stádo antilop. Že jste se ocitli v Africe? Ale vůbec ne. Abyste na vlastní oči uviděli volně žijící exotická zvířata, nemusíte jezdit tisíce kilometrů daleko. Nezapomenutelným zážitkem je totiž také safari, do kterého můžete zavítat i v České republice.

Safari aneb žádná bariéra mezi vámi a zvířaty

A co to vlastně safari je? Jedná se v podstatě o jakýsi přírodní park uvnitř zoologické zahrady. Zvířata tu mohou volně pobíhat na daleko větším prostoru, než který jim dopřává mnohdy stísněná expozice uvnitř zoo. Často je také safari rozděleno na několik částí, například podle přirozeného prostředí zvířat (Afrika, Euroasie, Amerika, apod.). Turisticky nejatraktivnější většinou bývají zvířata ze subsaharské Afriky. Kromě afrických kopytníků totiž bývají součástí safari například lvi, žirafy, nosorožci či sloni. Ale nebojte se, jejich pozorování nijak nebezpečné není. Po safari totiž jezdíte buď vlastním autem, nebo vás sveze speciální vláček či autobus. V některých safari se však na zvířata nemusíte jen dívat, někde je totiž dovoleno zvířata dokonce krmit. A kdo by nechtěl přes spuštěné okénko auta krmit nádherně pruhované zebry nebo majestátní slony? Akorát lvy v safari na speciální granule bohužel nepřilákáte. Nebo bohudík?

Safari můžete zažít i v Česku

Nejsou sice tak rozlehlá jako jinde ve světě a nežije v nich tak velké množství zvířat, avšak safari se vyskytuje i na území České republiky. Dokonce je součástí hned čtyř tuzemských zoologických zahrad! Prvním svého druhu u nás bylo Safari Dvůr Králové, následovalo Eurosafari v Zooparku Chomutov, od roku 2013 funguje safari také v ZOO Olomouc. Zatím nejmladší safari bylo v roce 2014 otevřeno v ZOO Ostrava.

Do Safari Dvůr Králové vlastním autem

Je to druhá největší zoologická zahrada u nás, v počtu návštěvníků jí patří však až páté místo. ZOO Dvůr Králové se však může pyšnit svým chovem zaměřeným na africké savce, který je v Česku největší. Další chloubou východočeské královédvorské zoo je také Africké safari Josefa Vágnera. Bývalý ředitel zahrady totiž v 70. letech podnikl sedm výprav do Afriky, odkud přivezl až dva tisíce zvířat, a určil tak orientaci zoologické zahrady. Safari Dvůr Králové byla přesto otevřena až v roce 1989, kdy návštěvníci mohli volně pobíhající zvířata vidět z autobusu. Od roku 2011 můžete po safari projíždět také vlastním automobilem, což žádné jiné safari v Česku nenabízí.

Za nejznámější české safari platí Dvůr Králové

Africké safari v Z00 Dvůr Králové se rozkládá na ploše šedesáti hektarů. K vidění tu jsou nosorožci, lvi, žirafy, zebry, antilopy a mnoho dalších afrických kopytníků a ptáků. Projížďka po šestikilometrovém okruhu zabere zhruba hodinu až dvě a za jeden osobní vůz se vybírá stokorunový poplatek. Do safari vás také může zavést Afrika Express nebo Safaribus. Safari Dvůr Králové nabízí také romantické a zároveň dobrodružné večerní jízdy. Více než 600 afrických zvířat v 50 druzích tak uvidíte za soumraku, navíc jsou jízdy komentovány průvodcem. Cena je ovšem vyšší než přes den, dospělí za tento zážitek zaplatí 180 korun, rodinná jízdenka činí 590 korun. A díky Safarikempu můžete v Africkém safari dokonce i přespat.

Safari Chomutov vás zavede i do pohádky

Patří sice k nejmladším zoologickým zahradám u nás, rozlohu má ale největší. Podkrušnohorský zoopark Chomutov se rozkládá na 112 hektarech, jeho součástí je i Eurosafari. Ve svém přirozeném prostředí tak volně žijí zubři, koně Převalského, pratuři, jeleni, mufloni či zástupce skotského náhorního skotu. Do chomutovského safari se dostanete jedině Safari expresem, který pro absolvování jízdy musí být obsazen minimálně deseti návštěvníky. Pokud je však deštivé počasí, terén v safari je rozmáčený a není vhodný pro jízdu. Dospělí za jízdu Safari expresem zaplatí 50 korun, děti o deset korun méně. Podobně jako v Safari Dvůr Králové můžete i zde využít jízdu večerním safari, která dospělého vyjde na 80 korun. V letní sezóně pořádá zdejší zoo akci pro děti s názvem Pohádkové safari. Během jízdy po safari tak kromě zvířat uvidíte i vodníka, rusalky, čerty či anděly.

Sen o velkém safari v Olomouci

V roce 2013 bylo v ZOO Olomouc otevřeno Safari Euroasia, následovat má v roce 2015 Safari America. Plány jsou i na další roky, vzniknout by tak mělo Safari Africa, Safari Australia a Safari Arctica. V areálu zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce se tak tvoří velkolepý projekt, který má za cíl proměnit zoo v safari. Celkově má být přebudováno sedmnáct výběhů, pět safari částí by mělo být v konečné podobě rozlohu přibližně devatenácti hektarů. Zatím však návštěvníci moravské zoo mají možnost z vláčku vidět pouze část euroasijskou. V té je umístěno více než sedmdesát zvířat, jedná se o jeleny sika, muflony, kozorožce kavkazské, kozy bezoárové, kamzíky horské a losy evropské. K vidění je také největší evropský samec zubr evropský, který v dospělosti může vážit až tisíc kilogramů. Cena jízdenky za safarivláček je 40 korun.

V safari v ZOO Ostrava projedete Afrikou přes Persii až do Indie

Safari je k vidění od roku 2014 také v Moravskoslezském kraji, konkrétně v ZOO Ostrava. Na ploše šesti hektarů žije více než padesát afrických a asijských zvířat. Ostravské safari je členěno do tří částí – Afriky, Persie a Indie. První část obývá několik žiraf Rothschildových a antilopy losí. V Persii se nachází zvířata, která jinde v Česku ani na Slovensku nejsou k vidění. Žije tu totiž několik oslů onagerů, kteří jsou nejohroženějším druhem asijského osla. Spolu s nimi výběh obývají zástupci velmi vzácného daňka mezopotamského. V poslední části s názvem Indie uvidíte stádo axisů indických, antilopy jelení či antilopy nilgau. Jízda vláčkem zabere zhruba 15 – 20 minut, cena je 30 korun.

Kam do safari za hranicemi Česka?

Velmi oblíbené a navštěvované safari bylo v rakouském Gänserndorfu, který leží blízko Vídně. Zde mohli návštěvníci zvířata krmit, bohužel zoologická zahrada je již zrušená. Z okolních států tak v úvahu připadá výlet do Německa, a to buď do Safari Serengeti v Hodenhagenu, do Zoo safari parku ve Stukenbrocku nebo do zážitkového parku ZOOM v Gelsenkirchenu. Safari je také součástí největší zoologické zahrady ve střední Evropě ve slovenských Košicích.

Napsat komentář: Safari – poznejte zvířata v jejich přirozeném prostředí

RE: Safari – poznejte zvířata v jejich přirozeném prostředí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.