Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu
20. 05. 2015

Potřebujete zvýšit svou imunitu, abyste nebyli stále nemocní? Nebo jen toužíte po příjemné relaxaci? V obou případech vám pomůže stará dobrá sauna. Určitě znáte tradiční variantu, kterou je finská sauna, dopřát si však můžete i jiné druhy saunování. V tomto článku vás s nimi seznámíme.

Deset minut se nahřívat v místnosti okolo sta stupňů Celsia, a poté skočit do ledového bazénku. Hodně lidí si při takové představě ťuká na čelo. Jenže lidé, kteří praktikují saunování, nejsou blázni ani v nejmenším. Střídání tepla a chladu totiž našemu zdraví prospívá. Jen se těmto "šokům" musí samozřejmě vyvarovat ti, kteří mají problémy se srdcem, krevním oběhem či vysokým krevním tlakem.

Vývoj saunování

Horké lázně znali už staří Římané, samotné saunování je však obtížně datovat. Prvopočátky saunování vznikaly už v době před naším letopočtem, kdy si lidé byli dobře vědomi toho, že teplo tělu pomáhá. Běžnou záležitostí bylo saunování ve středověku, nejvíce bylo oblíbené v severní Evropě, potažmo ve Finsku. Tam totiž lidé brali saunování jako společenskou událost.

V té době však finská sauna vypadala jinak, než v současnosti. Jednalo se o tzv. kouřovou saunu, což byla malá chata většinou situovaná někde u vody. Její vnitřek byl celý obložený dřevem a byl také od sazí. Proč? Před použitím se totiž musí pořádně vytopit a místnost je tak plná kouře (od toho také název sauny). Teprve, když jsou kameny v saunových kamnech dostatečně horké a nahřáté, místnost se od kouře odvětrá. A i když to na první pohled zní neuvěřitelně, v takové sauně dřív docházelo i k porodům. Vykouřená místnost totiž byla po umytí sazí čistá a sterilní.

K masivnímu rozvoji moderního saunování došlo až v 60. a 70. letech 20. století. Ve Finsku se sauna stávala vybavením téměř každé domácnosti, nejednalo se tedy už pouze o odlehlé chaty u jezera. Naopak se rozmohlo veřejné saunování, kdy se v sauně potkávalo více lidí. Sauna je bezpochyby součástí finské národní kultury, pro Seveřany je například důležitá zhruba tak, jak je pro křesťana důležitý kostel.

Jak sauna prospívá našemu tělu?

Saunování funguje hlavně jako preventivní ozdravná metoda. Díky střídání tepla a chladu si lidské tělo zvyšuje imunitu, dochází k lepší produkci bílých krvinek, a tělo tak v budoucnu snadněji odolává onemocnění horních cest dýchacích, jako je nachlazení či chřipka.

Při saunování se také posiluje práce srdce a celého krevního oběhu, jelikož v sauně se roztahují jemné cévy (kapiláry) a při následném ochlazení se rychle stahují. Navíc také sauna v kombinaci s prudkým ochlazením zvyšují tělesný tep, který se poté zklidňuje v odpočívárně. Člověk tak trénuje i svou fyzičku, a přitom nemusí například šlapat na kole.

víc zbavujeme škodlivých látek, toxinů, které se odplavují při pocení. Při saunování se člověk potí opravdu dost, takže se sauna považuje za jednu z nejlepších metod očisty organismu. A to nejen fyzické, ale i duševní - příjemná relaxace vás zbaví každodenního stresu. Psychická očista související s vyplaveným hormonem endorfinem tak patří k dalším přednostem saunování.

Finská sauna

Mezi nejznámější druhy saun patří finská sauna. Ta někdy bývá zaměňována za švédskou saunu, rozdíl ale spočívá ve vlhkosti. Finská sauna má teplotu okolo 75 – 90 ° C, současně ale v místnosti panuje vysoká relativní vlhkost vzduchu, která může dosahovat až 80 %. Při takové vlhkosti tělo dobře potí a dochází tak k odplavování škodlivých látek a očistě pokožky. Finská sauna má tu výhodu, že v ní díky vlhkosti člověk lépe snáší teplo a také se mu daleko lépe dýchá než v suché variantě. V těchto saunách je běžné, že se kamna polévají vodou. Nejdříve však vždy zkontrolujte, jestli se nejedná o saunová kamna elektrická.

Švédská sauna

Tento druh sauny byl také hodně oblíbený a stal se součástí mnoha wellness center, hotelů i domácností, avšak v současnosti už se od něj trochu upouští. Nevýhodou je už zmíněná nízká vlhkost, ve švédské sauně také bývá větší teplota v rozmezí 100 – 110 ° C. Kvůli nízké vlhkosti se lidský organismus více zatěžuje a obtížněji se zde dýchá.

Správné zásady saunování

  • k dosažení pozitivních účinků se doporučuje saunování minimálně jednou týdně
  • do sauny choďte usušení, berte si s sebou pouze prostěradlo či osušku
  • dýchejte ústy, dýchání nosem způsobuje bolesti hlavy
  • délka pobytu v sauně záleží čistě na vašich pocitech, ideální je zhruba 10 minut
  • po sauně následuje sprcha a postupné ochlazení ve studeném bazénku
  • tento proces ideálně opakujte třikrát
  • kvůli pocení dochází ke ztrátě tekutin, důležité je hodně pít (vodu, minerálku, džus, isotonické nápoje, apod.), nevhodný je alkohol

Infrasauna je vhodná i pro kardiaky

Jedná se o moderní druh sauny, kde místo kamen vás zahřívají infračervené paprsky. Infrasauna má výhodu v tom, že záření proniká až 4 cm do tělových tkání, dochází zde také k většímu pocení než v tradiční sauně, a to dokonce při nižších teplotách kolem 50 ° C. Infrasauna tak nezatěžuje lidské dýchání a má víceméně stejné zdravotní účinky jako ostatní sauny. Největší pozitivum skrývá infrasauna ale v tom, že v ní mohou relaxovat i lidé, kterým se normální saunování nedoporučuje – kardiaci, lidé, kteří mají problém s krevním tlakem, astmatici či alergici.

Vyzkoušejte páru i kryosaunu

Dalším druhem sauny je parní sauna, tzv. pára. V ní je až o polovinu menší teplota, zato je zde až 100 % vlhkost vzduchu. Naprosto odlišnou od všech zmíněných saun je ale kryosauna. V ní se totiž tělo nejdříve po dobu několika minut ochladí v teplotě -110 až -150 ° C. Nemějte ale obavy, ke snížení vnitřní teploty těla nedochází, takže nejde o žádné riziko. Kryosauna pomáhá především k hojení zranění a působí proti zánětům.

Důležité je saunování nepřehánět ...

Jednu věc si u saunování zapamatujte – vždy dejte na své pocity a nesnažte se pobyt v sauně či ochlazovacím bazénku zbytečně prodlužovat. Mohlo by například dojít k přílišnému vyčerpání organismu a následnému zkolabování. Nejznámějším případem je asi finále mistrovství světa v délce pobytu v sauně z roku 2010, kdy oba finalisté zkolabovali. Ze sauny, která byla vyhřátá na 110 ° C, si navíc odnesli ošklivé popáleniny. Finále se tak místo oslav stalo tragédií, neboť ruský závodník na místě zemřel.

Ponaučení je jasné – rozhodně své síly při saunování nepřeceňujte. Pokud se budete držet svých pocitů a správných zásad saunování, tak vám ovšem sauna prospěje jak fyzicky, tak i psychicky.



Napsat komentář: Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

RE: Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.