Jak se staví venkovní sauna? Plánování je základ úspěchu

Jak se staví venkovní sauna? Plánování je základ úspěchu

Saunování je nejenom příjemným, ale i zdravým zážitkem. Řada z nás vyráží za saunou do wellness center. Ale saunu si můžeme vybudovat i u nás na zahradě. Předtím, než se pustíme do samotné stavby, nás čeká plánování. Velmi důležitý je správný materiál, počítání rozměrů, stejně jako výběr kamen. Poradíme, co všechno venkovní sauna obnáší a na co si musíme dát při stavbě pozor. 

Venkovní sauna je prací pro kutily 

Stavba sauny určitě láká mnohé. Předem bychom ale měli zvážit naše kutilské dovednosti. Venkovní sauna vyžaduje alespoň základní znalosti o stavění. Kdybychom něco podcenili, mohla by naše práce přijít vniveč. Zejména kvůli vysoké vlhkosti, odvodu vzduchu a bezpečnosti musíme vědět, co děláme.

Čtěte také:

Venkovní sauna - vychutnejte si výhody sauny na vlastní zahradě

Základem úspěchu budování vlastní venkovní sauny je dobré plánování. Čeká nás totiž řada rozhodnutí, které musíme udělat ještě před samotný stavěním. Od rozměrů, přes materiál až po kamna. Co venkovní sauna a její stavba obnáší?

  • Venkovní sauna musí být odolná proti mrazu, stejně jako dešti.
  • Interiér sauny se buduje ze dřeva. Nejprve se vybuduje nosná kostra, na kterou se teprve připevňují palubní desky, lavice a další nezbytnosti
  • Důležitá je dobrá izolace, výrazně ušetříme na provozu.
  • Na podlahu dáme buďto rošt anebo dlaždice. Může se používat i dobře zaizolované lino.
  • Venkovní sauna má odvětrávací otvory, které umožní přívod čerstvého vzduchu.
  • Bude se nám hodit i teploměr, vlhkoměr a popřípadě saunovací hodiny.
  • Bezpečnost je na prvním místě. Rozhodně se musíme řídit pravidly, které stavba venkovní sauny má. Například se bezpečnostní dveře musí vždy otevírat ven a nikoli dovnitř. Musíme je být schopni otevřít jen za použití váhy vlastního těla. 
  • Přečtěte si pravidla saunování v 10 bodech
  1. Venkovní sauna: Rozměry 

Venkovní sauna může být pro dva lidi, stejně jako pro šest osob. Záleží, kdo všechno ji bude používat. To se odrazí v jejích rozměrech, stejně jako ve výsledné ceně. Předem si změřme, že venkovní sauna se na náš pozemek vejde, aby nás při samotné stavbě nečekalo nepříjemné překvapení. Naplánujme si i rozměry interiéru, jako jsou lavice anebo prostor na kamna. Počítejme s tím, že velikost se odrazí na výsledné ceně za materiál, ale i provoz. Všechny rozměry si pečlivě zaznačme do plánku. Raději všechno několikrát zkontrolujme, než se do stavby pustíme. 

  1. Venkovní sauna: Prostory 

Buďto se venkovní sauna postaví zcela od základů anebo využijeme už existující prostory. Například lze na saunu přestavět menší chatka, která se u na našem pozemků nachází. Zatímco stavbou od píky vybudujeme saunu přesně podle našich potřeb, přestavbou už existujících prostor si můžeme práci ulehčit. Vždy je zapotřebí ale zvážit, jestli vybraná budova přestavbě na saunu bude vyhovovat.

  1. Venkovní sauna: Podoba 

Chceme, aby byla venkovní sauna celá ze dřeva anebo nám naopak vyhovuje spíše zděná sauna? Chceme ji mít v podobě srubu anebo naopak moderní? Záleží na tom, co od sauny očekáváme. Můžeme udělat pouze výhřevnou místnost anebo může mít venkovní sauna i předsíňku a sprchu. Nezbytné je rozvržení lavic, osvětlení, odvětrávání, ale i dveří. Můžeme se inspirovat jinými saunami a zjistit, co bychom chtěli my. Návrh by měl zahrnovat podobu exteriéru i interiéru. 

  1. Venkovní sauna: Montáž 

Čím více si uděláme sami, tím nás venkovní sauna vyjde levněji. Na druhou stranu, stavba svépomocí je náročnější. Můžeme si koupit saunu v rozloženém stavu, kterou si podle návodu smotujeme. Sice je to dražší varianta, ale dostaneme vše potřebné. Navíc se vyhneme celému procesu plánování a vybírání. Na druhou stranu si venkovní saunu nepostavíme přesně podle nás a pro kutily může být stavba dobrou výzvou. 

  1. Venkovní sauna: Materiál

Výběr materiálu je obzvlášť důležitý. Venkovní sauna musí být z materiálu, který je odolný proti teplu, jinak se nám v lepším případě bude venkovní sauna rozpadat, v horším případě hazardujeme se svým zdravím. Na izolaci rozhodně nepoužívejme polystyren, při vyšších teplotách může být karcinogenní. Naopak využijme izolační vaty a hliníkové fólie. Důležitý je i druh dřeva. Nosná kostra se většinou staví ze smrkových hranolů. Materiál palubních desek je rozmanitější. Použít můžeme smrk, olši, osiku anebo i cedr. Nepodceňujme výběr kvalitních dveří z bezpečnostního skla, které mají magnetické zavírání.

  1. Venkovní sauna: Ohřívání

Existuje několik typů ohřívání, které venkovní sauna může mít. Každé z nich má své výhody. Nejčastěji se používají elektrická kamna se saunovými kameny, které napodobují finskou saunu a zároveň jsou bezpečná. U tradičních kamen na topivo ušetříme a přibližujeme se k tradici saunování. Ale při stavbě musíme řešit odvod kouře.

Obě možnosti mají vyšší teplotu, ale menší vlhkost. Najdeme i infrazářiče, které ohřívají místo vzduchu rovnou lidské tělo. Teplota v komoře je menší, zato vlhkost vyšší. Ale venkovní sauna může mít i kombinovaná vyhřívání, která můžeme střídat. K tomu, jaké vytápění by měla venkovní sauna mít, je zapotřebí počítat i s její velikostí. Čím větší je venkovní sauna, tím potřebujeme výkonnější kamna.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.