Mohou být piniové oříšky nebezpečné?

img
09. 03. 2020

Piniové oříšky jsou neuvěřitelně chutná, zdravá bomba, která vykazuje mnoho výborných léčivých schopností. Proto by se sem tam měly objevit na jídelníčku všech, kdo chtějí žít zdravě a rádi si pochutnají na zajímavých kombinacích potravin. Piniové oříšky pochází ze semen šišek Borovice pinie (Pinus pinea). Nepozorný zákazník ale může naletět nepoctivým obchodníkům, prodávajících piniové oříšky z jiného druhu borovice Pinus armandii, rostoucí v Asii.

Piniové oříšky jako zdravotní bomba

Piniové oříšky vynikají mnohými zdravotními benefity. Jsou doporučovány jako silné antioxidační látky, chránicí buňky našeho těla před předčasným stárnutím. Stejně jako ostatní ořechy, mají i piniové oříšky vysoký obsah mononenasycených tuků, hořčíku a vitamínu E, které jsou důležité pro zachování správných funkcí kardiovaskulárního systému. Obsahují další zdraví prospěšné minerální látky včetně zinku a fosforu, jsou také výborným zdrojem vitamínů skupiny B. Napomáhají tak udržet v kondici nervovou soustavu. Piniové oříšky jsou uváděny jako doporučovaná součást stravy pro snížení rizika Alzheimerovy choroby,  zlepšení trávení a snižování škodlivého cholesterolu v krvi. Doporučují se pro ty, kteří chtějí podpořit spalování břišního tuku. Mohou posloužit také jako podpora zrakových funkcí, protože obsahují hodně luteinu.

Čtěte také:

Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu

Piniové oříšky skvěle působí při potlačování chuti k jídlu. Skvělá kombinace živin, obsažených v piniových oříšcích zvyšuje energii, hořčík a další obsažené minerály pomáhají předcházet riziku infarktu a cukrovky. Antioxidanty z piniových oříšků pomohou zlepšit celkovou imunitu a jsou prospěšné pro pokožku i vlasy.

Piniové oříšky plné cenných látek

Mononenasycené tuky, vitamíny E a K, hořčík a mangan tvoří synergickou směs, která působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním. Vitamín K podporuje dobré hojení a vytváření krevních sraženin. Je nezbytný pro správnou funkci oběhové soustavy.

Vitamín E je výborným spolupracovníkem vitamínu K, pomáhá vytvářet červené krvinky, důležité pro transport kyslíku. Uvádí se, že piniové oříšky podporují udržení normálního krevního tlaku. Pokud máte problémy s křečovými stavy z nedostatku hořčíku, piniové oříšky jsou jedním z dobrých zdrojů jeho doplnění. Piniové oříšky jsou výborné pro ty, kteří potřebují zlepšit kognitivní funkce anebo snížit působení stresu. Můžete si je přidat do různých salátů nebo dezertů, případně je zobat jako zdravou chuťovku u televize.

Piniové oříšky z Číny

Piniové oříšky z Číny jsou diskutovanou komoditou na různých blozích i fórech. Jedná se o oříšky z jiného druhu borovice, Pinus Armandii, který roste v Asii. Sice nejsou brány jako přímo jedovaté, ale zanechávají v ústech kovovou pachuť, která přetrvává až několik dní.

pinie

Pokud kupujete levné piniové oříšky a jsou dovážené z Číny, mohou být buď jednodruhové a pocházet z borovice Pinus Armandii anebo jsou prodávány ve směsi s klasickými piniovými oříšky. I když nejsou tyto piniové oříšky zdraví ohrožující, nejsou vhodné pro lidskou konzumaci.

Kde kupovat a skladovat piniové oříšky

Cena piniových oříšků je poměrně vysoká z vícero důvodů. Borovice Pinie není moc rozšířená a není tudíž lehké je získat. Koupě piniových oříšků může být celkem oříšek, protože je potřeba mít dobré zdroje, které vám zaručí, že nekupujete kontaminované nebo žluklé zboží. Velmi důležité je se také dívat na zemi původu. Piniové oříšky, které vykazují prémiovou kvalitu, pochází z Itálie, Francie (oblast Gernoblu) a jihu Evropy obecně, Kanady. Vyhněte se koupi levných čínských piniových oříšků.

Piniové oříšky by měly být jasně hnědé, měly by mít kompaktní jednotnou velikost. Neměly by mít na sobě trhlinky. Máte-li možnost zkontrolovat vůni, udělejte to, protože mohou být žluklé. Měly by být co nejčerstvější, protože rychle podléhají zkáze. Piniové oříšky, stejně jako jiné ořechy, nemají rády vlhko a teplo. Kupujte piniové oříšky nejlépe v bio kvalitě, které nejsou kontaminovány pesticidy nebo jinými nevhodnými látkami, jakými je například obávané GMO. Skladujte je v suchu a chladu, spotřebujte je co nejdříve po jejich nákupu.

Napsat komentář: Mohou být piniové oříšky nebezpečné?

RE: Mohou být piniové oříšky nebezpečné?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.