Živorodka duhová je skvělou volbou pro ty, kteří začínají s akvaristikou.
25. 09. 2018

Cichlidy neboli vrubozubcovití: akvarijní rybičky, které patří mezi nejčastěji chované druhy v akváriích

Cichlida africká nebo cichlida papouščí jsou akvarijní ryby, které nejčastěji plavou v domácích akváriích. Oblíbené jsou díky vzhledu i nenáročnosti na chov. Zvládne je hlavě i úplný začátečník. Cichlid neboli vrubozubcovitých existuje přes 2 tisíce druhů. Přirozeně se vyskytují v Jižní a Střední Americe i Africe. Cichlidy jsou inteligentní a velmi aktivní. Žijí v párech a tvoří teritorium, které si velmi dobře hlídají. K životu potřebují především velké množství úkrytů a prostorné akvárium.

Cichlidy jsou aktivní, inteligentní a pestrobarevné

Cichlidy neboli vrubozubcovití vás nadchnou určitě hned na první pohled svým pestrobarevným zbarvením. Je jich tisíce druhů, které se liší barvou a velikostí. Největší mohou být velké až 90 cm, ty nejmenší dosahují velikosti pouze 2,5 cm. Samečci jsou vždy o trochu větší než samičky. Jsou velmi aktivní a neustále se prohánějí ve vodě a schovávají se v různých úkrytech.

Čtěte také:

Akvaristika pro začátečníky: žádné akvárium není dost velké

My vám představíme nejhojnější druhy cichlid. Je to cichlida papouščí a cichlida africká. Pojďme si tyto akvarijní rybičky představit a ukázat si, jak se o ně nejlépe postarat.

Cichlida africká

Cichlida africká je jezerní rybka, která pochází z jezer Malawi, Tanganika, Viktoriina, Edwardova i Kivu. Od ostatních ryb se liší hlavně tím, že po každé straně hlavy má před okem pouze jeden čichový otvor. Cichlidy se rozmnožují kladením jiker. Podmínky pro chov se liší podle druhu, jedno však mají společné. Mají silně vyvinutou péči o své potomky a odchov je velmi snadný. Všechny druhy cichlid vytvářejí a obhajují svá teritoria v akváriích, proto není vhodné chovat je s jinými rybami, jelikož dokáží být hodně agresivní.

Cichlida papouščí

Cichlida papouščí je uměle vyšlechtěná ryba z Taiwanu, která je v akváriích velmi vzácná. Zbarvení je nejčastěji zlatooranžové nebo růžovooranžové. Tělo je zavalité s deformovanou páteří, tudíž vytváří dojem papouščího zobáku. Kvůli deformované páteři neohrabaně plavou. Teplota vody v akváriu nesmí klesnout pod 21 stupňů Celsia, jinak jsou cichlidy náchylné na nemoci. Nutná je proto kvalitní filtrace a pravidelné odkalování vody. Určitě je v akváriu nechovejte s dravými rybami, jinak dojde k napadení a úhynu rybiček.

cichlida papouščí

Cichlidy potřebují prostorné akvárium s množstvím úkrytů

Aby se měly rybičky čile k světu, musíte jim především dobře vybavit akvárium, teplota vody by se měla pohybovat okolo 22 až 26 stupňů Celsia. Jelikož jsou cichlidy dosti citlivé na znečištěnou vodu, filtr je naprostou nezbytností. Zdržují se hlavně ve spodní části akvária a vyhledávají často úkryty. Proto je potřeba, abyste do akvária dali velké množství schovávaček. Ideální jsou různé kameny a vodní rostlinky i skalní úkryty. Díky prostornému akváriu si mohou tyto akvarijní rybičky vytvořit svá teritoria. Navíc budou mít místo pro plavání a pro kladení jiker.

Ideálně chováme jednoho samečka a více samiček, protože samečci spolu nevycházejí zrovna nejlépe. Pokud tedy nechcete mít v akváriu každodenní šarvátky, které mohou skončit smrtí rybek, držte se naší rady.

Akvarijní rybičky krmíme pravidelně kvalitním krmivem

Rybky nejsou vůbec náročné na krmení a skvěle přijímají suché vločkové krmivo. Aby byly rybičky zdravé a spokojené, krmte je pravidelně, jen kvalitním krmivem a dopřejte jim pestrou stravu. Vločky tedy obměňujte za krmivo živé nebo mražené. A na čem si rybičky nejvíce pochutnají?

  • nitěnky
  • dafnie
  • komáří larvy

K dostání jsou také speciální granule pro cichlidy, které se skládají z kompletního krmiva, které rybkám dodá všechny potřebné látky a živiny. Nezapomínejte rybky krmit vždy tak, aby nebyly překrmené. Jinak by mohly mít zažívací potíže.

Pozor na nebezpečné nemoci

I když se o ryby staráme s největší pečlivostí, mohou se nakazit nebezpečnými nemocemi, které dokáží jejich život ohrozit.

Střevní bičíkovci - rybky po napadení hubnou, mají průjem a bělavý výkal. Mohou se objevit i poruchy plavání. U velkých cichlid se objevuje tzv. děravá nemoc. Přemnožení bičíkovci se usazují v podkožní tkáni hlavně na hlavě a vznikají tak malé a hluboké dírky. Při včasném zachycení nemoci je možná léčba pomocí léků.

Hlístice - jedná se o malé červy žijící ve střevech ryb. Ryby ztrácí hmotnost, ale může dojít i k velkému zvětšení objemu břicha. Silně napadené rybičky uhynou. Léčit cichlidy lze pomocí léků alespoň po dobu 8 dní.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…