Chov perliček skrývá mnoho výhod pro vaši zahradu i kuchyni. Chovali je už staří Egypťané
Perlička se chová především kvůli masu a vejcím. Maso je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, vajíčka mají vyšší podíl žloutku. To však nejsou jediné dva důvody, proč si perličku domů pořídit. Věděli jste třeba, že perličky jsou pro vaši zahradu prospěšné i díky svému trusu, který je skvělým hnojivem? Rádi vám prozradíme, jak se o perličky starat a v čem všem se skrývá jejich užitečnost.
Chov perliček sahá až ke starým Egypťanům
Perlička kropenatá dorůstá až 63 cm a váží okolo 1,4 kg. Její tělo je zavalité a na neopeřené hlavě se tkví malá žlutohnědá přilbice. Zbarvení peří je černé s bílými skvrnkami, kdežto hlava a strany krku jsou modré. Perlička žije v savanách a sušších krajinách. Jejím původním domovem je subsaharská Afrika.
Chov perliček má velkou tradici, již staří Egypťané je chovali na maso a vejce. Perličky chovali však také třeba Féničané. Domestikací vznikla perlička domácí, která je oblíbená hlavně kvůli výtečným vejcím a masu.
Perlička - chov je nenáročný a velmi užitečný
Chov perliček není náročný, především z něj budete mít velký užitek. Ptáci mohou poskytnout výhody nejen pro vaši kuchyni, ale taktéž pro vaši zahradu.
1. Perlička jako zdroj jídla
Snášejí sice o trochu menší vajíčka než slepice, ale zato jsou jejich vajíčka mnohem chutnější. Vajíčka perliček mají mnohem vyšší obsah žloutku. Vajíčka mají tvrdou skořápku, a proto je lze dobře skladovat. Ročně se můžete těšit na cca 100 vajíček. Hmotnost jednoho je cca 40 - 50g.
Maso perliček je libové a bohaté hlavně na nenasycené mastné kyseliny a vitaminy. Maso má nízký obsah cholesterolu a řadí se mezi pochoutku. Podíl tuku je menší než u ostatní drůbeže. S obsahem tuku však lze hýbat. Jestliže omezíte perličce pohyb, pak budou více tučné.
2. Perlička jako ochránce
Je libo prvotřídní poplašný systém? Perlička je skvělý kontrolní orgán, kterému nikdo a nic neunikne. Nedovolí žádnému dravci proklouznout na váš pozemek. Perličky vydávají hlasité projevy, kterými zastraší každého vetřelce s nekalými úmysly. Predátoři se časem vašemu pozemku začnou vyhýbat, čímž si můžete snadno a levně ochránit další drůbež.
3. Perlička pomáhá s hnojením
Další výhodou chovu perliček je jejich trus. Ten je skvělým hnojivem pro vaši zahradu. Trus můžete shromažďovat a pohnojit pak svoje záhony.
4. Perličky jsou klidné a bezproblémové
Pokud na zahradě chováte i slepice či jiná zvířata, nemusíte se obávat, že by se perličky s někým nesnesli. Jsou velmi klidné a bez problémů vyjdou s dalšími zvířaty.
Co domácí chov perliček vyžaduje? Vytápěné kurníky
Perličky si rády užívají teplo, proto jim svědčí hlavně vytápěné kurníky. Při stavbě kurníku umístěte hřady s rozestupem alespoň 15 cm. Stejně jako slepicím pak umístěte perličkám snášková hnízda spíše do tmavší a klidnější části kurníku.
Perličky potřebují také dostatečně velký výběh. Mají rády co možná největší možnost rozletu. Během dne nachodí stovky metrů. Plochu zahrady očistí od hmyzu a všelijakých neřádů jako jsou slimáci nebo mandelinky.
Chov perliček: co dobrého jim podstrojit?
S krmením si nemusíte lámat příliš hlavu, jelikož se příliš neliší od krmení jiné drůbeže. Jestliže má perlička volný výběh, tak si jídlo obstará z větší části sama. Perličky mají rády vařené brambory nebo řepu s obilným šrotem. Přilepšit jim můžete krmnými směsmi nebo obilovinami. Hlavně v době snášky zajistěte perličce dostatek vápníku.
Domácí perličku kupujte u zkušených chovatelů
Nejlepší je zajet si osobně k nějakému zkušenému chovateli, který vám perličku prodá. Můžete si být jisti, že takto dostanete kvalitní drůbež. Rovnou chovatele můžete poprosit o nějaké cenné rady při chovu. Další možností jsou chovatelské burzy. Jako začátečník si však s sebou vezměte zkušeného chovatele.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků