Korela chocholatá ráda žije ve skupince papoušků a tvoří pár na celý život.
04. 09. 2018

Chov pštrosů vám zajistí chutná vejce i maso. Pštros dvouprstý potřebuje jen dostatek prostoru a kvalitní stravu

Pštros je zvíře, které často vídáme v zoologických zahradách i ve filmech. Přemýšleli jste však nad tím, že jej můžete chovat i vy na zahradě? Chov pštrosů není nikterak náročný, navíc má pštros výtečné maso a velká chutná vejce. Rádi poradíme, jak na chov pštrosů a co vše zařídit, abyste se mohli těšit z tohoto krásného nelétavého ptáka i jeho prvotřídních produktů. A věřte, že závidět vám ho bude kdejaký soused.

Proč se rozhodnout pro chov pštrosů

Pštros patří mezi nelétavé ptáky, který má velmi zvláštní vzhled. Typický je pro něj dlouhý krk a nohy, díky kterým dokáže při běhu dosáhnout maximální rychlosti 72 km/h. Chovaní jsou pštrosi dnes již po celém světě, ale jejich pravým domovem je Afrika. Pštros váží až 130 kg, jeho peří je černé s příměsí bílých per na křídlech a ocasu. Dorůst může až do výšky 2,7 metrů.

Čtěte také:

Křepelky mají zdravější vajíčka než slepice. Jak na chov křepelek?

Proč se ale pro chov pštrosa rozhodnout? Především pro chutné pštrosí maso a vejce. Do jednoho pštrosího vejce se vleze dokonce až 24 slepičích. Navíc je pštros také skvělým hlídačem. Někteří dokonce tvrdí, že je lepší než většina hlídacích psů. Pštrosi jsou navíc nenároční na chov. Pro jejich ustálení stačí jednoduchý přístřešek či stodola a pořádně velký výběh s pastvou a pevné oplocení.

Pštrosí vejce vydá za 24 slepičích vajec

Pštrosí vejce je největší z vajec všech ptáků. Má hmotnost 750 až 1600 g. Obvyklé rozměry vajíček jsou 16 x 13 cm. Jejich barva je krémově lesklá a mají silnou skořápku. Inkubace začíná tehdy, až jsou snesena všechna pštrosí vejce, aby se mláďata vylíhla ve stejnou dobu a mohla hnízdo společně opustit. Sezení na vejcích trvá asi 34 až 92 dní.

Pokud se rozhodnete chovat pštrosa pro vejce, poté se budete těšit až z 80 vajec během jedné snášky. Jedno pštrosí vejce pohostí dokonce 10 lidí. Na rozdíl od vajec slepičích obsahuje to pštrosí méně cholesterolu. Velmi cenné jsou ale i skořápky, které se využívají jako netradiční kraslice.

Pštrosí maso je chutné a má nízký obsah tuku

Výtečné je taktéž pštrosí maso, na kterém si pochutnávají lidé z celého světa. Nejlahodnější je maso hřbetní a z dolních končetin. Pštrosí červené maso je výborné hlavně díky svému nízkému obsahu tuku. Udělat si z něj můžete šťavnatý steak, kterým rozhodně neurazíte žádnou návštěvu.

Podle mnohých odborníků je ještě zdravější než maso krůtí. Pštrosí maso však na našem jídelníčku denně nenajdeme, a to kvůli jeho cenně i dostupnosti. Proto je chov pštrosů vhodný pro všechny milovníky lahodného a jemného masa. Další výhodou, které lze při chovu pštrosů využít, je jejich nádherné peří, především bílé letky z křídel samců. Peří se zpracovává pro výrobu vějířů nebo jako různé dekorace.

Pštros dvouprstý potřebuje velký výběh a pevný plot

I když pštros dvouprstý nelétá, dokáže běhat vysokou rychlostí, a proto potřebuje obrovský výběh. Jen tak se může dostatečně vyběhat. Nejlepší je chovat 1 samce a 2 samičky. K tomu potřebujete alespoň 10 arů, což je 1000 m2 na klidném místě, jelikož hluk pštrosům neprospívá. Pštrosi dvouprstí se dožívají 30 až 50 let, budou vám tedy dělat dlouholetou společnost. Pokud se rozhodnete pro chov pštrosů, budou v podstatě vašimi mazlíčky na celý život.

Jelikož pštros může být dosti agresivní a dokáže na člověka zaútočit silnýma nohama, je potřeba, aby byl výběh zajištěn pevnou a bezpečnou ohradou. Pevný a odolný plot je proto nezbytností, aby pštros neutekl a někomu neublížil. Výška plotu by měla být alespoň 1,8 metru. V Austrálii je dokonce zaznamenáno i několik incidentů, kdy byli lidé napadeni, či dokonce i zabiti. Pokud ale budete opatrní a budete jednat klidě a s rozvahou, pštros vám neublíží.

Čím pštrosa krmit? Chutná mu seno i hmyz

Pštros dvouprstý je na krmení nenáročný. Velký výběh s kvalitní pastvinou mu umožňuje hledat si potravu přímo v něm. K dispozici musí mít neustále čerstvou vodu, které vypije denně i několik litrů. Aby byl pštros zdravý a silný, dopřejte mu také seno nebo zelenou píci. Chutnat mu budou také obiloviny a okopaniny. A co dále pštros uvítá?

  • listí
  • květy
  • pupeny
  • keře
  • hmyz
  • larvy

A čeho se naopak vyvarovat?

  • zbytky z kuchyně
  • slané a kořeněné pokrmy
  • čokoláda a sladkosti
  • jedovaté rostliny

Příjem pštrosa závisí na jeho hmotnosti. Jí tak dlouho, dokud není nahrazena jeho spotřeba energie. Denní příjem krmiva je zhruba 3 - 4 procenta jeho živé hmotnosti. Aby měl pštros kvalitní maso i peří, musí mít také ve své stravě dostatek vitamínů jako je zinek, železo, selen i měď.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…