Čím krmit ovce a co je pro ně nebezpečné?
Krmení ovcí je docela umění. Mohlo by se zdát, že ovečkám stačí pouze se dobře napást na kvalitní čerstvé trávě, ale není tomu tak vždy. Ovcím obvykle jenom tráva nestačí, i když je pravda, že představuje dobrý základ stravy. Čím můžeme ovce bezpečně přikrmovat tak, aby byly zdravé a spokojené a abychom jim neublížili?
Jak chovat ovce a čím je krmit?
Pastva pro ovce představuje zásady výživy a je velkou výhodou pro začínající chovatele ovcí. Existují plemena ovcí, která jsou méně náročná na stravu, patří zde například valašská ovce, šumavská ovce, bergschaf nebo vřesová ovce. Tyto ovečky jsou zvyklé se pást a prospívat tak krajině. Mezi náročnější plemena však patří například texel, leicester, hampshire nebo charollais. Rozhodně ale nic nezkazíte kvalitními rostlinnými krmivy, protože ovce patří mezi býložravce. Ovečky jsou náročné na stravu také podle svého stáří, velikosti, zdravotního stavu nebo například případné březosti. Dospělá ovce spase denně klidně až 10 kg trávy.
Důvody proč si pořídit ovce bývají u chovatelů různé, ne každého zajímají šlechtěná plemena. Někteří chovatelé chtějí především ovce na maso, troufalejší si přejí zpracovávat vlnu. Většina z nich ale preferuje ovce pro spásání rozsáhlých travnatých pozemků místo traktorů a sekaček na trávu. Nezkušení nebo začínající chovatelé ale často nemají ani páru o tom, čím takovou ovci krmit, například v zimě, proto se může i stát, že špatně krmená ovce nevhodnými zbytky z kuchyně se nafoukne a uhyne.
Základní krmivo pro ovce
Zatímco v létě se ovce nejčastěji pasou na vhodných pastvinách, během zimních období potřebují kvalitní seno. To znamená opravdu dobře nasušenou trávu, která neobsahuje jedovaté rostliny a hlavně – není zapařená. Chovatelé tedy používají luční seno, krmnou slámu, ale i některá další silážová krmiva či okopaniny. Ovečky samozřejmě také potřebují celoroční přístup k vodě a minerálům, například v podobě kamenné soli.
Základní krmivo pro ovce představuje například jetel, vojtěška, řepa, kukuřice, a to často v podobě siláže, sena nebo obilného šrotu. Ovce také mohou slámu z luštěnin a nadrobno pokrájená jablka a mrkev. Vhodné je občas ovcím nabídnout i suché staré pečivo. To však musí být velmi dobře usušené a tvrdé, v žádném případě ne čerstvé a měkké, to by mohlo ovci i zabít.
Pokud máte březí samice ovcí, rozhodně potřebují dobrou výživu v podobě kvalitního krmiva pro ovce, a to ve větším množství. Totéž platí pro ovečky, které už krmí svá jehňátka. Nejvíce krmiva potřebuje březí ovce pár týdnů před slehnutím.
Čím krmit ovce: Mohou ovce suché pečivo?
Suché pečivo se ovcím podává spíše výjimečně, ne příliš často. Je důležité a snad i samozřejmé, aby suché pečivo neobsahovalo žádné plísně, protože pečivo často rychle plesniví. To by mohlo ovcím velice ublížit. Rovněž je vhodnější, když si nasušíte třeba starý žitný kváskový chleba než rohlíky z bílé pšeničné nebo dokonce sójové mouky. Pečivo ve velkých dávkách může být pro ovce nebezpečné. Stejně tak všelijaký hnijící odpad z kuchyně v podobě slupek od brambor nebo pomerančů. Je sice pravda, že některým lidem ovce slouží jako sekačka na trávu a dobrý kompost, ale nic se nemá přehánět.
Doplňkové krmivo pro ovce
Například takové slupky od banánů ovcím kupodivu chutnají. Slupky ze zeleniny nebo ovoce nevadí, pokud jsou čerstvé. Občas je ovcím můžete dát – třeba slupky z jablíček, mrkve, červené řepy, salátových okurek. Chce to zkrátka zdravý rozum a zkušenosti. Pokud jste začátečníky v chovu ovcí, zeptejte se zkušených chovatelů.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků