Jak ochočit andulku a čím chov andulek můžeme ozvláštnit?
Chov andulek se těší značné popularitě. Oblíbená andulka vlnkovaná se může stát vaším kamarádem, protože je stejně společenská jako velcí papoušci. Dokonce je schopná naučit se triky, nebo po vás opakovat některá slova. Aby se vás vaše andulky nebály, je nutné je od začátku nechat postupně zvykat na všechny členy vaší rodiny. Přinejmenším tedy alespoň na vaši ruku, která je krmí a čistí jim klec.
Ochočení andulky není vždy stejně snadné
Pro chov andulek je velmi důležité, aby se vám podařilo si je ochočit. Ptačího společníka však člověk andulce nikdy nenahradí, proto raději vždy chováme andulky v párech. Přesto je to však právě andulka, která dokáže přilnout k člověku a získat si jeho důvěru. Jakmile ji získá, bude vám ráda sedět na rameni a nechávat se hladit.
Vztah andulek k vám ovlivní, jak se budou andulky u vás doma cítit a jak se budou chovat. Andulky se dobře ochočují jako mláďata, později už je to mnohem těžší. Ideální věk je 5 týdnů. Mladou andulku poznáte podle barvy ozobí a očí, která se s pohlavním dozráním změní. Pokud andulka pochází od chovatele, a ne ze zverimexu, bude s člověkem už lépe sžitá.
Jak ochočit andulku, když si ji přivezeme domů?
Novým andulkám je třeba se věnovat každý den alespoň 20 minut. Začneme položením ruky na klec. Později můžete začít ruku strkat do klece, aby si andulka zvykla, že jste blízko a že jí nic neuděláte. Po celou dobu mluvte, to mazlíčkovi dá najevo, že s ním chcete komunikovat. Andulky rády poslouchají hlas majitele ‒ čtěte si s nimi nahlas knížku.
Dalším krokem je krmení z ruky, které probíhá v kleci. Do čisté dlaně si vložte pár semínek, nejlépe senegalské proso, nebo chyťte do prstů klásek. Je-li to pamlsek, který andulka v kleci běžně nemívá, přiláká její pozornost. Přesto může trvat několik dní, než se odváží si jej vzít.
Po nějaké době zkuste zvednout úroveň vašeho vztahu tím, že se pokusíte andulku jemně nabrat na prst. Až bude andulka ochočená, začne vaši ruku vyhledávat i bez jídla. Tak poznáte, že vás má andulka ráda. Než se dostanete až sem, může vás čekat dlouhá cesta. Některé andulky si zvyknou po dnech, jiné po týdnech nebo dokonce měsících. Trpělivost!
Jak chovat andulky v bytě: Létání jen po zabezpečeném pokoji
Jak ochočit andulku, to není tak snadná otázka. I v případě, že se nechá krmit z ruky, při vypuštění do pokoje vám možná takovou náklonnost vyjadřovat nebude. Létání po pokoji je pro andulky velmi zdravé a osvobozující, proto místnost zabezpečte a ptáčkům to dopřávejte co nejčastěji.
Andulky je také třeba naučit vracet se do klece. Tomu velmi pomáhá, když už spolu máte dobrý vztah a samy za vámi létají a sedají si na vás. Napoprvé ani napodruhé nečekejte, že se tak zachovají, i když v kleci už jsou na vás zvyklé. Časem to však přijde, nebude-li andulku nic traumatizovat.
Čtěte také: Vápenka u andulek neboli ptačí svrab. Víte, jak svého ptačího kamaráda chránit a léčit?
Chov andulky můžeme ozvláštnit učením triků
Andulky můžeme cvičit, podobně jako psy nebo potkany. Takovými nejjednoduššími povely, které se andulka může naučit, je “hop” a “dolů”. Říkejte je, když vám bude skákat na prst nebo dolů z něj, aby si zapamatovala, co tato slova znamenají. Později můžete tato slova zkusit použít jako povely.
Andulka vám také může skákat z prstu na prst, když je budete různě natahovat a schovávat, nebo si z vaší ruky udělá prolézačku. Právě takovým úkonům přiřaďte slova, která si váš mazlíček zapamatuje. Má-li v kleci tenisový míček, můžete andulku naučit na něm balancovat. Každý správný krůček také upevněte odměnou.
Jak naučit andulku mluvit nebo zpívat?
Některé andulky jsou schopny naučit se slova nebo melodie. Nemají na to sice, pravda, takový talent jako velcí papoušci, ovšem pracovat se s nimi dá. Andulky jsou velmi vnímavé na váš hlas. Ty nejtalentovanější z nich znají stovky slov!
Pokud jim budete často opakovat některá slovíčka nebo jim zpívat, mohou časem něco pochytit. Mluvení jde obzvlášť samečkům. Mají větší schopnost i zálibu v užívání svého hlasu, protože jej přirozeně používají k vábení samic.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků