Chov surikat není sice náročný, ale i jedna surikata zvládne napáchat pěkný nepořádek.
10. 07. 2018

Jaké jsou nejčastější nemoci králíků? Králičí mor nebo kokcidióza mohou způsobit úhyn celého chovu

I když se o své králíky staráte s největší láskou a péčí, mohou onemocnět nějakou zákeřnou nemocí. Mezi nejčastější nemoci králíků patří mor, kokcidióza, myxomatóza nebo ušní svrab. Některé nemoci jsou tak nebezpečné, že králíci dokonce umírají. Je proto potřeba umět rozpoznat, kdy je něco v nepořádku a začít rychle reagovat. Proto vám rádi poradíme, jak rozeznat příznaky těchto nemocí a co dělat, aby byl králík zase zdravý a spokojený.

Nemoci králíků nepodceňujme

Zdravý králík, který je vitální a spokojený, je známkou dobrého chovatele. Ale ať se někdy snažíte sebevíc a patříte mezi špičkové chovatele, můžete se potýkat s úhynem králíků. Důvodem jsou některé zákeřné králičí nemoci, které se rády a rychle šíří z jednoho králíka na druhého.

Čtěte také:

Jak nejlépe nakrmit králíka? Granule jsou základ!

Prvním a nejdůležitějším krokem je umět nemoc rozeznat a včas zakročit. Okamžitě izolujte nakažené králíky od těch zdravých a začněte s léčbou. Každá jednotlivá nemoc vyžaduje jiný přístup a má také odlišný průběh. Pojďme si představit ty nejčastější nemoci králíků a jejich projevy.

Nemoci králíků a jejich projevy

Důležité je, abyste si svých králíků všímali a každý den je kontrolovali, zda se jim dobře daří a jestli je něco netrápí. Včasné odhalení nemoci je velmi často také ten nejpodstatnější počin. Zabráníte tak rozšíření nákazy a máte velkou šanci na to, že zachráníte i infikované jedince.

Kokcidióza

Kokcidióza je jednobuněčný parazit, který napadá střeva a někdy i játra králíků. Onemocnět může mladý i starší králík. Kokcidioźa patří mezi nejnebezpečnější králičí nemoci a jestli nemoc nepodchytíte včas, králíci začnou hynout.

Projevy nemoci:

  • králík silně vyhubne
  • jeho hřbet na dotyk připomíná pilu
  • skřípají mu zuby
  • má průjmy, je nadmutý a někdy může mít i zácpu

Léčba

Ihned navštivte veterináře a vezměte s sebou několik králičích bobků. Veterinář vám dá přípravek, který je rozpustný ve vodě a který budete králíkům dávat do napáječky. Obvykle trvá léčba kokcidiózy asi 3 týdny, kdy podáváme do 10 l vody 1 dávku léku, což je asi 20 g. Králíky krmíme jen senem, pšenicí nebo ovesnými vločkami a vyřadíme veškerou šťavnatou potravu.

Důležitá je hlavně prevence. Musíte důkladně dbát na hygienu králíků - odstraňujte pravidelně exkrementy, jelikož parazit vychází trusem králíků.

Králičí mor

Králičí mor je vysoce nakažlivá nemoc, která se projevuje rýmou a horečkou králíků. Nemoc má rychlý průběh a krátkou inkubační dobu. Jestli se nepodchytí včas, králík umře v křeči. Přenos je buď přímým kontaktem, exkrementy nebo bodavým hmyzem. Onemocnění morem nastává nejčastěji od jara do podzimu.

Projevy nemoci

  • krvácení z nosních dutin
  • dušnost
  • horečka

Léčba

Nakažený králík může být vyléčen, ale jen tehdy, pokud rozeznáte onemocnění opravdu rychle. Často je ale léčba nemožná a králík umírá. Nezbytné je proto očkování králíků proti králičímu moru, které by se mělo každý rok obnovovat.

Myxomatóza

Toto onemocnění způsobuje virus, který se přenáší bodavým hmyzem. Onemocnění se vyskytuje hlavně na podzim. Jestli ji necháte dojít příliš daleko, králíci se od sebe rychle nakazí a uhynou.

Projevy nemoci

  • králík má podkožní otoky
  • je skleslý a unavený
  • má otoky hlavy
  • trápí ho nateklá víčka a oční výtoky

Léčba

Úmrtnost králíků je vysoká, protože dosud není známá účinná léčba. Prevence je proto nezbytná a může zachránit celý chov. Je potřeba králíka naočkovat proti myxomatóze u veterináře. Nejlépe očkujeme před sezónou hmyzu, tedy na jaře.

Plynatost králíků

Za plynatost králíků může většinou pouze chovatel, který nedbá na správné krmení králíků. Nadmutí a zažívací problémy totiž způsobuje mokrá nebo příliš studená zelenina, nadýmající druhy zeleniny nebo zapařená strava.

Projevy nemoci

  • napjaté břicho králíka
  • těžké dýchání
  • nechutenství
  • skleslost
  • průjem

Léčba

Nejprve musíte odebrat veškeré krmení z králíkárny a ihned vyhledat veterináře. I když se může zdát nadmutí jako malý problém, může skončit až smrtí. Při léčení podáváme nadmutému králíkovi lék ředěný ve vodě. Do pár dní by měl být králík opět zdravý.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…