Mléčný zákal v akváriu? Přinášíme tipy, jak se ho zbavit!
Přišli jste ráno ke svému akváriu a čekalo vás nemilé překvapení v podobě bílé zakalené vody? Určitě si kladete otázku, jak se to mohlo stát, co to znamená a především jak se mléčného zákalu zbavit. Pokud dodržíte správný postup, zbavíte se mléčného zákalu raz dva. Přinášíme vám tipy, jak na to.
Jak vzniká mléčná voda v akváriu?
Zakalená voda v akváriu bývá způsobena přemnožením nálevníků. Nálevníci jsou jednobuněčné organismy, které se v akváriu vyskytují od samého počátku založení akvária, avšak v množství, které je okem neviditelné. Stavba jejich těla je složitá, na těle mají bičíky, díky kterým se pohybují nebo si přisouvají potravu. Živí se přemnoženými bakteriemi, které vznikají z překrmování, nedostatečnou údržbou akvária či špatnou a nezaběhnutou filtrací.
Příčinou mléčného zákalu v akváriu jsou nálevníci
Díky těmto faktorům může docházet k přemnožení nálevníků, kteří vytváří mléčnou vodu v akváriu. Velmi často se mléčný zákal objevuje v době, kdy dochází k výměně filtrace. Nálevník sám o sobě není pro živočichy v akváriu nebezpečný, ale příčiny jeho výskytu nebezpečné být můžou, proto je důležité na jejich odstranění pracovat. Dá se říct, že výskyt nálevníků v akváriu slouží akvaristům jako ukazatel toho, že je zde něco v nepořádku.
Předcházejte zakalené vodě v akváriu!
Nejlepším řešením problémů je jim předcházet. Prevencí pro výskyt mléčného zákalu je „naočkování“ filtru do akvária prospěšnými bakteriemi. Pokud je vaše předchozí filtrace správně nastavená, můžete k naočkování použit ji. Do nádoby napusťte vodu z akvária, ve které vymáchejte filtrační prvky ze zaběhnutého filtru. Ve stejné vodě, která je nyní plná prospěšných bakterií, namočte nové filtrační materiály, které následně umístěte do filtru.
TIP: Pokud měníte filtr, ponechejte první dva týdny v akváriu společně filtr starý i naočkovaný nový.
Jak se zbavit mléčné vody v akváriu?
Podcenili jste prevenci a nálevník se vám přece jen v akváriu přemnožil? V tom případě sáhněte po přípravcích určených na likvidaci nálevníků, které seženete v chovatelských potřebách. Tyto přípravky fungují na principu, kdy shluknou všechny mikroskopické částice a spóry řas do větších částí, které jsou zachytitelné filtrem a které filtr dokáže odfiltrovat.
Při boji s mléčným zákalem se vyzbrojte UV lampou!
Účinnou metodou odstranění nálevníků je také použití UV lampy, která zaručuje stoprocentní účinnost a zbaví vaše akvárium všech podobných organismů. To je také důvod, proč by UV lampa neměla být v akváriu zapnutá pořád, protože kromě nechtěných škůdců likviduje bohužel také užitečné bakterie.
Co dále způsobuje zakalenou vodu v akváriu?
Kromě bílého zákalu vody můžete v akváriu narazit na další vodní zákaly.
Hnědý zákal
Jedním z nich je například hnědý zákal, který je způsoben dekoracemi přinesenými z venku, jako jsou například šišky, větve, kořeny a další. Najdou se akvaristé, kterým takové zbarvení akvária vyhovuje i ti, kterým naopak vadí. V přírodě je zbarvení vody do hněda zcela běžné, proto ti, kteří touží po co nejvěrnější kopii přirozeného prostředí ryb, jsou s tímto zákalem spokojení. Pokud však k těmto jedincům nepatříte a chcete mít vodu krásně čistou, je důležité volit správný filtr.
Zelený zákal
Objevil se ve vašem akváriu zelený zákal? Znamená to, že je ve vašem akváriu špatná biologická rovnováha, nebo došlo k přehnojení. I v tomto případě je důležitá správná volba filtrace či použití UV lampy. Pouze to, že se zbavíte zeleného zákalu, však nestačí. Důležité je najít jeho příčiny a ty následně odstranit.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků