Mřenka nádherná: Chov rybiček raději pro zkušenější chovatele!
Chov akvarijních rybiček patří stále k populárním zálibám. Akvárium totiž představuje fascinující kousek světa pod vodou, který nás mnoho naučí, a také je to nádherná dekorace. Nádherné rybičky do akvária jsou například mřenky – už podle názvu.
Mřenka nádherná potřebuje velké akvárium a dost úkrytů
Mřenka nádherná neboli sekavka je krásná černooranžová sladkovodní ryba z vnitrozemí indonéských ostrovů. V přírodě se dorůstá asi 30 cm, v zajetí je však poloviční. Její akvárium by mělo mít objem nejméně 200 litrů. Berte také v potaz, že tato ryba je zvyklá žít v malých hejnech – pořiďte si skupinku aspoň tří jedinců.
Mřenky jsou rybky plaché povahy. Potřebují se často schovávat, a tak jim zajistěte skrýše. Mřenka nádherná zaplouvá ráda do užších štěrbin, objekty v akváriu tedy nesmí mít ostré hrany, aby se vaše ryby nezranily.
Pozor na čistotu vody! Mřenka může onemocnět
Chov akvarijních rybiček, jako je mřenka, se začátečníkům nedoporučuje. Mřenka vyžaduje teplotu vody o 25-30° C. Substrát by měl být spíše jemný, tedy písek a hladký štěrk, mřenky se totiž stravují na dně. Protože jsou to říční ryby, je vhodný filtr se silnějším vodním proudem.
Mřenka nádherná je citlivá na chemické složení vody. V nově založených akváriích je pro ni špatný poměr dusíkatých látek, pořiďte si ji tedy jen do akvária staršího. Voda by měla mít pH 5,5 až 7, a je třeba ji dobře čistit. Mřenky jsou náchylné na napadení parazitem kožovcem rybím.
Rybičky do akvária umístěte až po dvou týdnech karantény, pokud nezpozorujete žádné příznaky nemoci. Toto ostatně platí u všech nových rybek, ale u těch citlivějších obzvlášť.
Jak se mřenka nádherná krmí a rozmnožuje
Mřenka nádherná je všežravec. Přirozeně tíhne hlavně k živočišné stravě, jako je vodní hmyz, měkkýši a červi. Vodní rostliny však jsou pro ni také důležité. V zajetí je třeba mřence dopřát pestrou dietu. Vhodné jsou nitěnky, žábronožky, převládat má strava živá nebo z mrazáku. Občas můžete mřenkám dát například list špenátu nebo kus melounu.
Samice od samců prakticky nerozeznáte. Říká se, že dospělí samci mají štíhlejší tělo nebo více vykrojenou ocasní ploutev, to však nemusí nutně platit. Hejnu vždy vládne jedna samice. Pro chov v akváriu však pohlaví mřenky není velmi relevantní.
Rozmnožování mřenek v zajetí přirozeným způsobem totiž není možné. Mřenka nádherná ke tření potřebuje migrovat po řece.
Rybičky do akvária, které vás zbaví problémů se šneky
Mřenka nádherná se doporučuje do akvárií, kde se přemnožili plži. Šneci v akváriu jsou častým doplňkem, byť se do nich dostávají často neúmyslně – s nákupem vodních rostlin. Šneci v akváriu čistí sklo od řas a poradí si také s mrtvolkami. Někteří plži se starají o kořeny rostlinek kypřením podloží.
Přemnožení šneků v akváriu je však častým problémem, hlavně u začátečníků. Může za ně nejčastěji překrmování ryb nebo zanedbaná údržba. Při málo častém čištění se přemnoží řasy, šnečí hlavní potrava.
Pro chov akvarijních rybiček je přebytek plžů nežádoucí. Je tedy třeba mu předejít. Pokud ale problém už existuje, mřenka nádherná pomůže. Jsou-li pro ni v akváriu vyhovující podmínky, některé druhy plžů efektivně eliminuje. Pozor ale – někdy také žere jiným rybám jikry!
Je mřenka kompatibilní s jinými rybami?
Kromě požírání jiker mřenka většinou vychází s jinými rybami dobře. Pomalejším rybkám může mřenka oždibovat ploutve a výrazně menší druhy, než je ona sama, se jí můžou bát. Jinak ale mřenka není agresivní a většinou si hledí svého. Poruchy povahy se projevují převážně u mřenek, které nemají v akváriu společníky stejného druhu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků