Návod na chov včel pro začátečníky aneb když nevíte, co vše včelařství obnáší
Jestli máte rádi med do čaje, na čerstvý rohlík nebo třeba do buchet a nechcete si neustále kupovat drahý med z obchodů, zařídit si včelařství pro vás bude možná dobrým řešením. Nejenže si můžete stočit svůj vlastní a v mnohých případech i o dost zdravější a kvalitnější med, ale také se chov včel může stát vaším koníčkem a možná i láskou na celý život. Máme pro vás několik tipů a rad, určených pro včelaře začátečníky, se kterými půjde vše jako po másle.
Chov včel pro začátečníky: nejsem alergický na včelí jed?
Než si včelky pořídíte, měli byste zjistit, zda nejste alergičtí na včelí jed a zda vám nehrozí nebezpečí. Musíte totiž počítat s tím, že při včelařství se píchnutí určitě nevyhnete. Jestli zjistíte, že jste alergičtí, najděte si raději jiný koníček, který vás neohrozí na zdraví. Sice se můžete ochránit oděvem pro včelaře, ale všem žihadlům se nemáte šanci ubránit.
Víte, jak chovat slepice? Správný domácí chov slepic vám zajistí čerstvá a chutná vajíčka
Uvědomit si také musíte to, že chov včel není časově ani finančně snadnou záležitostí. Kolik času musíte věnovat včelám nikdo přesně říci nemůže, protože vše se odvíjí od velikosti včelstva. Ze začátku vám navíc chov včel zabere více času než zkušenému včelaři. Počáteční investice se mohou vyšplhat dokonce až na desítky tisíc korun. Pokud ale budete o včelky správně pečovat, určitě se vám vložené prostředky brzy vrátí.
Zvažte důkladně, zda je včelařství právě pro vás
Než se do včelaření pustíte, vše pečlivě zvažte. Položte si následující otázky. Jestli si na všechny otázky odpovíte rozhodně bez zaváhání ANO, pak můžete s klidným srdcem začít.
- Mám dostatek času a prostoru?
- Mám dostatek počátečních financí?
- Nebojím se bodnutí?
- Mám opravdu zájem se včelařství věnovat?
- Neodradí mě úhyn včelstva?
- Dokážu snést možné počáteční neúspěchy?
- Mám kladný vztah k přírodě a ekosystému?
Kolik peněz budu potřebovat pro chov včel?
Ze začátku budete potřebovat dostatek financí, abyste si mohli vůbec včely pořídit a s nimi i všechno potřebné příslušenství. Neměli byste nic přehánět, proto začínejte tak se 3 až 5 včelstvy. Prodávají se včelí oddělky cca za 1 tisíc korun. Úl vás vyjde na 2 500 Kč. Dále je nezbytné obstarat si také:
- Ochranné pomůcky - rukavice 200 Kč, kukla 300 Kč, včelařská kombinéza 900 Kč
- Kuřák - 300 Kč
- Smetáček na včely - 150 Kč
- Zařízení na vytáčení medu (medomet) - od 25 000 Kč
Ceny jsou pouze orientační, vše se odvíjí od kvality i obchodu, kde budete vybavení pořizovat. Pokud se však rozhodnete med prodávat, investice se vám po čase určitě vyplatí. Ušetřit lze i tak, že si věci obstaráte starší anebo si úly vyrobíte svépomocí. To ale začátečníkům odborníci rozhodně nedoporučují.
Tipy a rady pro chov včel pro začátečníky
Kdy koupit včelstvo
Nejlepší období pro nákup včel je jaro. Hned totiž můžete celý vývoj včel prožívat s nimi a učit se. Najděte si vhodné místo, kam úly umístíte. Nejlepší jsou louky s dostatkem květin a stromů, aby měly včely dostatek pastvy. Květiny s velkou produkcí pylu jsou důležité pro rozvoj včelstva.
Typ úlu
Všechny úly by měly mít stejnou rámkovou míru. Nejvíce používaná míra je 39 cm na 24 cm. To vám bude ze začátku stačit a až budete zkušenější, můžete vybírat z mnoha dalších druhů a velikostí. Ideálně byste si měli pořídit úl nástavkový, který je přístupný ze shora.
V zimě nesmí včely nic rušit
Až přijde zima, musíte dbát na to, aby včely nic nerušilo. I větve, které budou o úl škrábat nebo zvířata mohou způsobit katastrofální následky. Nikdy do včel nechoďte, pokud je teplota nižší než 12°C ve stínu.
Včely od místního včelaře
Jestli chcete mít zdravé a kvalitní včely, rozhodně si je obstarejte od zkušeného včelaře, který vám může poradit navíc i nějaké triky a tipy do začátku. Nebojte se na vše zeptat a chtějte vědět vše, co vás napadne.
Buďte vždy dobře vybaveni
Do bedny si naskládejte všechny pomůcky. Rozpěrák pro rozepření rámků, kuřák na zklidnění včel (jako troud se používá ztrouchnivělé dřevo z lípy nebo smrku), smetáček pro ometení včel z rámků, kladívko, nůžky a šroubovák pro opravy v úlu.
Jak stáčet med?
Nejprve vymetete plástve s medem, přenesete do medometu a začnete stáčet. Když včelky přestanou lítat, znamená to, že už nasbíraly dostatek nektaru a zahustily je a plástve zavíčkovaly. To je signál pro včelaře, že může vymetat plástve. Plástve dáte do medometu a do nachystané nádoby vytéká med.
Chov včel pro začátečníky: pozor na mnohé nemoci
I když se budete řídit knížkami a radami, může se snadno stát, že vám celý úl uhyne. Včelky totiž mohou být nemocné a uhynout během mrknutí oka. Mezi nejčastější nemoci patří:
Mor včelího plodu - nemoc bakteriálního původu, která způsobuje postupné slábnutí včelstva. Na účinnou léčbu ještě nikdo bohužel nepřišel, jediným řešením nerozšíření nákazy je spálení všeho, co mohlo být infikované.
Hynutí plodu hladem - pokud nemají včely dostatek potravy, což je hlavně na konci zimy, tak včely vysávají vlastní plody. Jestli jsou v úlu doplněny zásoby, tak hynutí plodu hladem ustane.
Průjem včel - objevuje se na konci zimy, kdy jsou výkalové vaky včel přeplněny, svaly povolí a včela kálí v úle, který je poté celý zašpiněný. Průjem však může být příznakem jiné nemoci, proto je potřeba vyšetřit uhynulé včely, abychom nákazu vyloučili nebo potvrdili a mohli proti ní začít bojovat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků