Nejoblíbenější akvarijní rybičky – jaké rybičky si pořídit do akvária II.
Akvarijní rybičky, které můžeme vyhodnotit jako nejoblíbenější, nejkrásnější? Je jich dost, tak se pojďme projít po akvarijní prodejně a vybírat. Některé jsou zcela nenáročné, u jiných už musíte brát v potaz dosavadní osazenstvo akvária.
Oblíbené akvarijní rybičky: Parmičky
Parmičky jsou pruhované kapříkovité rybičky, které najdeme v obchodech pod názvy: parmička čtyřpruhá, parmička čtyřpruhá albín, nebo parmička čtyřpruhá mechová. Všechny patří k jednomu druhu a jejich chovné nároky jsou stejné. Vyžadují dost prostorné akvárium s velmi dobrým filtrem, pro parmičky je vhodné použít i přídavné vzduchování, protože potřebují hodně kyslíku i proud vody. Akvarijní vodu musí mít stále čistou, přidanou vodu akvaristicky upravovanou a potřebují také větší množství rostlin do akvária jako úkryty. Na chov jsou náročnější právě kvůli potřebě kyslíku a čistoty, a také mohou okusovat ploutve jiným rybám s dlouhými ploutvemi nebo vousky.
Krmivo milují jak suché, tak mražené nebo živé.
Jaké rybičky do akvária? Krásné jsou Skaláry
Nádherné majestátné ryby dorůstající až 25 cm, to jsou skaláry. Zaujmou na první pohled, ale je také zřejmé, že potřebují opravdu velké akvárium (pro pár skalár až 150 l nádrž, více skalár vyžaduje min. 300 l nádrž). Potřebují dostatek rostlin, ale i prostoru pro plavání, jen mírné proudění vody, dostatek kyslíku a kvalitní vodu, protože jsou citlivé na chemikálie. S kým je spárovat? Vyhovují jim pancéřníčci nebo různí sumečci, naopak paví očka a menší druhy rybek se jim mohou stát dobrou vítanou potravou.
Na krmivo nejsou náročné, můžete krmit suchým i živým a mraženým krmivem (prodávají se i speciální krmiva pro skaláry). Nepohrdnou občas i kouskem salátu nebo okurky.
Nenáročné akvarijní rybičky: Mřenky
Mřenka nádherná a mřenka trpasličí – to jsou dvě pruhované rybičky, které připomínají sumečky a mnohdy si je do akvária pořizujeme jako tzv. „čističe“. Tak horké to s nimi nebude, to vám budou spíše okusovat rostliny, ale také likvidovat přemnožené šneky. Potřebují být minimálně v hejnu 5 kusů, pak jsou spokojené a čilé. Zajistěte jim dost úkrytů na dně akvária. Snesou se se všemi druhy ryb a na kvalitu vody nejsou náročné.
Na potravu nejsou náročné, tablety, suchá i živá potrava jim vyhovuje nejvíc. Občas jim dejte salát.
Akvaristika pro začátečníky: Dania, labeo, razbory
Drobné kaprovité rybky mají typický tmavý trojúhelník na zadní straně těla. Všechny je vhodné chovat v hejnu více ryb a spíše o samotě, s dalšími druhy se mohou navzájem rušit. Dania navíc mají jednu nevýhodu, často vyskakují z akvária, musíte ho tedy zakrýt. Mají raději větší nádrže (120 l a více) a s dobrou filtrací a akvarijní úpravou nové vody jsou vhodnými rybami pro začátečníky.
Krmíme je suchým i živým krmivem, labea si rády dají i čerstvé listy salátu nebo špenátu.
Pancéřníčci jsou divoké akvarijní rybičky
Panceřníčci jsou takoví „divočáci“ v akváriu. Většinu času ryjí v akvarijním písku a prohrabují dno. Zajišťují tak čistotu tím, že dojídají napadané zbytky potravy po jiných rybách. Netvoří hejna, ale mají rádi, když mají sousedy svého druhu, takže jich jistě kupte více. Na vodu nejsou nároční, snesou teplou i studenější (rozmezí 22 – 36 °C) a s jinými druhy ryb se snáší. Dopřejte jim ale nějaké úkryty na dně.
Krmivem pro ně jsou ideální tablety, ale nepohrdnou ani mraženými či živými nitěnkami.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků