Ancistrus vyčistí akvárium dočista do čista
06. 03. 2018

Nemoci akvarijních ryb: parazité, jejich projevy a léčba

Být zdravý jako ryba – známé pořekadlo, které se ale ne vždy zakládá na pravdě. I ryby mohou ochořet. Pokud chováte akvarijní rybičky v těch nejlepších podmínkách, i přesto se může stát, že vám onemocní. Nejčastěji se setkáváme s různými parazity, které dokáží potrápit rybky, a tedy i jejich chovatele. Nemoci akvarijních ryb nejsou ale většinou pro rybu životu nebezpečné. Je však potřeba rozeznat, kdy je ryba nemocná a jak ji správně léčit.

Nemoci akvarijních ryb často těžko odhalíme

Mezi časté nemoci akvarijních ryb patří především problém s parazity. Ti napadají třeba sliznice nebo žábry. Rybka může být nemocná i několik dní, aniž bychom si něčeho všimnuli. Parazité dokáží totiž napadnout tělo ryby bez vnějších projevů a patogeny jsou rozpoznatelné jen mikroskopicky.

Čtěte také:

Viry a bakterie patří mezi častou příčinu nemoci akvarijních ryb. Víte, jak je léčit?

Příznaků může být mnoho, například povlak na ploutvích, časté otírání ryb, nepřirozené dýchání. Proto je potřeba rybky pravidelně kontrolovat, abyste odhalili problém hned zpočátku a nasadili správnou léčbu.

Nemoci akvarijních ryb a léčba: parazité žábrohlísti nebo kožovec rybí

Parazitních onemocnění rybek v akváriu je celá řada. Představíme vám ty nejčastější a nezákeřnější, které mohou vaše akvarijní miláčky potrápit. Nemoci akvarijních ryb a léčba není tak náročná. Pokud se parazit odhalí brzy, rybky budou opět zdravé a spokojené.

Kožovec rybí

Kožovec rybí způsobuje onemocnění akvarijních ryb, které akvaristé nazývají krupička. Proč? Ryba vypadá, jako kdybyste ji posypali krupicí. Na ploutvích ryb i žábrách můžete sledovat bílo-šedé tečky. Jelikož rybu svědí, lze sledovat, jak se otírá o předměty v akváriu nebo rostlinky. Mezi další příznaky patří také nepřirozené plavání. Pokud nezačnete rybku léčit, hrozí její uhynutí.

Léčba

Pokud jste odhalili nemoc akvarijních ryb v počátku, stačí nasypat do akváriu obyčejnou sůl – doporučuje se 1 lžíce soli na 30 l vody. Kožovec rybí má menší šanci se na rybě uchytit, protože sůl podporuje u ryby vyšší tvorbu slizu, navíc sůl parazity likviduje.

Pokud je nákaza silnější, můžete zakoupit speciální dezinfekční koupele, jako je třeba malachitová zeleň nebo metylénová modř (nebo také FMC, TERAP-IDG, Bioicht, Exit).  Léčba by měla trvat alespoň 10 dní, přičemž každý 3. den vyměníme asi 1/3 vody v akváriu.

Bičíkovec zhoubný

Tento zákeřný parazit se usazuje nejen na kůži, žábrách a ploutvích, ale i na rohovce očí. Rybě se zvýší tvorba kožního slizu, má bělavý zákal. Příznakem této nemoci je také apatičnost, těžké dýchání, slepené ploutve, zakalené oči. Jestli je nákaza opravdu silná a vy ji odhalíte pozdě, ryba může zemřít už po 2 dnech.

Léčba

Nutné je okamžitě zvýšit teplotu vody, a to na 33 °C. Takto teplou vodu udržujeme minimálně 30 hodin. Zmírníme filtraci a přidáme do akvária i dezinfekční přípravky po dobu 10 dnů (Acriflavin, FMC, Costapur). Každý den přitom měníme ¼ vody v akváriu.

Obrněnka hruškovitá

Drobné bílé a žlutavé tečky, nebo světle šedý povlak, který je okem téměř neviditelný. To je příznak parazita s názvem obrněnka hruškovitá. Často je nemoc akvarijních ryb způsobená tímto parazitem zaměňována za krupičku. Tento parazit se však mnohem rychleji množí, a proto může dojít k velmi rychlému úhynu ryb za krátkou dobu, pokud nebudete dostatečně všímaví.

Léčba

Léčba této nemoci probíhá podobně jako při napadení bičíkovcem zhoubným. Musíte zvýšit teplotu vody v akváriu na cca 30 °C, do vody opět přidáváme dlouhodobé dezinfekční koupele. Léčbu podpoříte i tak, že na rybky necháte působit intenzivní sluneční světlo nebo umělé světlo.

Žábrohlísti

Jak už název napovídá, žábrohlísti napadají žábry ryb. Občas jim ale neuniknou ani ploutve ryb. Hlavními příznaky jsou zrychlené dýchání, lapání po vzduchu, skřele odstávají. Parazit vylučuje lepivý sekret, takže se na těle mohou objevovat i bílé skvrnky. Někdy ryby přestávají jíst a následkem toho umírají.

Léčba

Vyléčit rybku můžete pouze tehdy, pokud se v akváriu vyskytují larvy nebo dospělí červi. Na vajíčka tohoto parazita léčba nepůsobí. Léčiv existuje celá řada, jako například ty na bázi trichlorfonu nebo další přípravky jako jsou Cyprinopur, Concurat nebo TERAP-FD. Vhodné je přidat do vody také sůl. Ta podpoří dýchání ryb, a především zvyšuje účinnost léků.

Střevní bičíkovci

Pokud je rybka napadena tímto parazitem, začne hubnout, má průjem nebo bělavé výkaly. Často se mohou objevovat i při přemnožení střevních bičíkovců malé a hluboké dírky na těle, nejčastěji na hlavě a u postranní čáry. Parazit se totiž dostane ze střev do krve a do dalších orgánů a způsobuje tzv. děravou nemoc.

Léčba

Musíte jedna okamžitě, dokud nemá ryba poškozeny nenávratně důležité orgány. Nejlépe vyléčíme nemoc tak, že zvýšíme teplotu vody na 30 °C a použijeme lék Entrizol. Pravidelně vyměňujeme vodu a čistíme filtr.

Nemoci akvarijních ryb a léčba: důležitá je hlavně prevence

Pokud se chcete vyhnout těmto parazitním nemocem, měli byste dodržovat určité zásady, jelikož prevence je naprostým základem. Důležité je především:

  • Nepřekrmovat rybky
  • Mít kvalitní vodu
  • Udržovat čistou nádrž
  • Pravidelně čistit filtr
  • Propírat živou potravu

Pokud dodržíte preventivní opatření, s velkou pravděpodobností se onemocněním parazity vyhnete. V opačném případě co nejdříve odhalte příčinu nemoci akvarijních ryb a pusťte se do léčby.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…