Kanárek chov: nejlepší pro úplné začátečníky v péči o ptáky
09. 07. 2018

Nenesou vám slepice? Poradíme vám, co dělat

Máte doma slepice, avšak přestaly vám snášet vajíčka? Důvodů může být hned několik. Přinášíme vám seznam nejčastějších příčin i tipů, jak se s tímto problémem vypořádat.

Nejčastější důvody nižší snášky? Nevhodná strava i teplotní výkyvy

Trápí vás, že vaše slepice nesnáší vajíčka? Příčin může být mnoho, proto se pojďme zaměřit na ty nejčastější:

Čtěte také:

Křepelky mají zdravější vajíčka než slepice. Jak na chov křepelek?

Výkyvy teplot

Náhlé změny teplot, tropická tepla či mrazy neprospívají nikomu, a ani v případě slepic tomu není jinak. Slepice jako venku žijící živočichové tyto změny silně pociťují, proto extrémní počasí či jeho rychlé proměny můžou být jednou z příčin poklesu snášky vajíček.

Nemoc

To, že vaše slepice přestaly snášet vajíčka, může být známka onemocnění drůbeže, které způsobuje pokles produkce vajec. Obzvlášť nepříjemným problémem může být pro chovatele onemocnění slepic parazitického původu.

Nevhodná strava

O tom, že kvalita stravy odráží kvalitu života, nemůže být pochyb. Stejně jako u lidí platí tato skutečnost i u slepic. Pokud vaše slepice nenesou, zamyslete se nad tím, zda dostávají dostatečné množství správného druhu krmení a nechybí jim stálý přísun čerstvé vody.

Špatně zvolené chovné prostředí či nadměrný stres slepic

Aby slepice snášela vajíčka, je nezbytné, aby se cítila dobře. Špatně zvolený kurník, například příliš malý či jinak nevyhovující může být jedním z důvodů, proč slepice nenesou. Slepice jsou citlivé také na stres, proto může být na škodu velký hluk nebo náhlé změny v prostředí, ať už v krmení, kurníku či slepičím kolektivu.

Stáří slepice

Pokud jste výše zmíněné příčiny zavrhli jako nepravděpodobné, zbývá poslední z nejčastějších příčin, a tou je stáří slepice. Slepice nejsou nekonečným zdrojem vajec, jejich schopnost snášky je omezena jejich stářím a pohybuje se přibližně okolo tří let.

Co změnit při chovu slepic, aby vše fungovalo, jak má?

Se stářím svých slepic jako chovatel nic nenaděláte, ale přinášíme vám rady, jak zatočit s ostatními možnými příčinami nižší snášky vaší drůbeže.

Správně zajištěný kurník

Nejčastější příčinou snížené snášky je u slepic stres. Pokud chcete stresování nosnic předejít, ujistěte se, že vaše slepice neruší hluk či nežádoucí návštěvníci. Škůdci nejen kradou vajíčka, ale svým vniknutím do kurníku můžou slepice také vystrašit, proto je důležité, aby byla dvířka kurníku správně zabezpečena.

Kvalitní strava pro slepice, kvalitní vejce pro vás

Stejně jako u člověka je i u slepic základem správného fungování organismu kvalitní strava. Tvorba a následné snášení vajec je pro slepice náročný proces, proto se neobejdou bez kvalitních krmných směsí a nezbytných živin. Na stravu v podobě zbytků od stolu zapomeňte, sáhněte po plnohodnotné výživě. To, co svým slepicím dáte, se vám v podobě dobrých vajíček vrátí.

Dobré vztahy v slepičinci

Jste chovatelem několika různých hejn slepic? Pak v žádném případě mezi těmito hejny slepice nepřeskupujte. Drůbež je na sebe navzájem zvyklá a případné změny by slepice mohly zbytečně stresovat. Nosnice potřebují klid, proto je důležité také sledovat, jestli na sebe vzájemně neútočí, a případně v těchto situacích zasáhnout.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…