Neobvyklý domácí mazlíček? Barevné pralesničky zpestří váš interiér!
Nadchla vás teraristika a přemýšlíte, kterého živočicha ve svém teráriu ubytovat? Zajímavými obojživelníky pro chov jsou šípové žáby, jinak také pralesničky. Nejednoho zájemce uchvátí svým pestrým zbarvením. Narazit můžete na bílé, modré, oranžové, červené či mátové. V přírodě obývají deštné pralesy Jižní a Střední Ameriky a jejich jed sloužil indiánům k tvorbě otrávených šipek.
Pralesničky chované v zajetí
Pokud nad chovem pralesniček přemýšlíte, nemusíte se jejich jedu bát, při chovu v zajetí pralesničky svou jedovatost ztrácí. Mezi chovateli se staly oblíbenými nejen pro překrásné zbarvení, ale také kvůli nenáročnosti na chov.
Pralesničky musíte nejprve vhodně ubytovat
To, jak velké terárium zvolit, se odvíjí od toho, pro jaký druh pralesniček jste se rozhodli a kolik jich plánujete pořídit. Pokud jste se rozhodli pro pralesničku strašnou, která dorůstá do velikosti 5,5 cm, bude vám pro dvě žáby stačit terárium o rozměrech 50 x 50 x 50 cm.
Správné terárium pro pralesničky
Při zařizování terária je důležité myslet na správné větrání a osvětlení. Přirozeným prostředím pralesniček jsou deštné pralesy, proto je důležité jim v teráriu zajistit dostatečnou vlhkost, přibližně 80 – 100 %. Kvůli vysoké vlhkosti v teráriu je nutné obstarat také funkční odvětrávání, aby se zamezilo vzniku plísní. Ideální volbou jsou proto terária s odvětráváním vepředu i vzadu.
Nezapomínejte také na to, že ze svého přirozeného prostředí jsou žáby zvyklé na delší denní světlo, proto je důležité tomuto faktu přizpůsobit osvětlení, a to pomocí lampy s UV zářením. Zářivku je důležité volit takovou, která se nezahřívá, aby se o ni žabky nespálily. Teplota v teráriu by se měla pohybovat v rozmezí 21 – 25 °C.
Jak terárium pro pralesničky vybavit?
Při vybavování akvária myslete na přirozené životní podmínky pralesniček. Pro odvod nadbytečné vody je vhodné na dno umístit drenáž v podobě akvarijního štěrku. Do propraných rovnoměrně rozmístěných kamínků vsaďte broméliovité rostliny, které budou pralesničkám sloužit k rozmnožování.
Pro dlouhodobé udržení vlhkosti dno přikryjte rašelinovým substrátem. Podle toho, jestli jste se rozhodli pro chov pralesniček stromových či pozemních, v teráriu umístěte dostatečné množství větví, po kterých budou žáby šplhat.
Pralesničkám pořiďte i domek
Myslete na to, že i žáby potřebují bezpečný úkryt, který v teráriu nesmí chybět. Použít můžete například rozpůlenou kokosovou skořápku. Do terária umístěte také misky s vodou, které můžou sloužit nejen k doplnění tekutin, ale také pro odchov malých pulců. Kvůli citlivosti žabí kůže se vyhněte umísťování ostrých dekorací do terária.
Čím pralesničku krmit
V případě, že chcete, aby vaše žáby přežily a udržely se v dobré životní kondici, je důležité jim zajistit jednou denně, případně obden, vhodnou stravu. Jejich jídelníček tvoří drobný hmyz, jako jsou například octomilky, mušky, mravenci či pavouci. Nejlepší volbou je pořídit si další menší terárium nebo sklenice a potravu pro pralesničky v nich odchovávat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků