Papoušek horský je nenáročný mazlíček. Můžete ho chovat celoročně ve venkovní voliéře
Přemýšlíte, že si pořídíte papouška, ale nemáte žádné zkušenosti? Máme pro vás tip na nenáročného papouška, se kterým si hravě poradí i začátečníci. Papoušek horský neboli papoušek kouřový je velice klidný a i když je poměrně velký, není nikterak hlasitý. Bez problémů se také snese s jinými papoušky a ptáky jako jsou čínské křepelky, chůvičky nebo holoubci diamantoví. Po celý rok ho můžete taktéž chovat venku ve voliéře. A pokud budou mít papoušci vhodné podmínky, velice snadno mají mláďata.
Papoušek horský patří mezi nejlepší letce Austrálie
Jedná se o středně velkého papouška, který se volně vyskytuje v Austrálii. Žije v páru i hejnu. Je považován za jednoho z nejlepších letců v Austrálii. Nejraději má lesy nebo křovinatý terén. Především zemědělci papoušky horské nemají rádi, protože jim dělají velké škody.
Papouška poznáte snadno. Sameček je převážně citronově žlutý, má tmavý ocas a červené skvrnky na křídlech. Samička je spíše zelená a není tak pestře zbarvená jako samec. Spodek ocasu je růžový. Zobáček však mají samci i samice stejný - červený.
Papoušek kouřový je inteligentní a klidný
Papoušek kouřový se vyznačuje nejen vysokou inteligencí, ale také svou klidnou a přítulnou povahou. Velkou výhodou je, že není nikterak hlasitý. Projevuje se jen brzy ráno a k večeru, ovšem většinou jen tiše sedí.
Jestli si myslíte, že jej naučíte mluvit, bohužel vás musíme zklamat. Papoušek kouřový nepatří mezi ukecané papoušky. Rozhodně s ním ale zažijete legraci. Když jej chováte ve voliéře bez dalších ptačích kamarádů, vyžaduje vaši společnost. Pokud se cítí osamoceně, může mít zdravotní problémy.
Papoušek horský - chov s ostatními papoušky je bezproblémový
Bez potíží můžete papouška chovat i s jinými druhy ptáků, jelikož je velice mírumilovný. Papoušek kouřový nenapadá jiné ptáky ani mláďata. Pokud se rozhodnete pro chov vícero ptáků, pak je potřeba také dostatečně velká voliéra.
A jací papoušci a ptáci se k němu nejvíce hodí?
- křepelky
- bažanti
- holubovití
- astrildi
- kanáři
Papoušek kouřový potřebuje prostornou voliéru
Tento druh papouška se rozhodně nehodí do malých klecí nebo do pokojové voliéry. Velice rád létá, proto je potřeba, aby byla voliéra skutečně prostorná a spíše delší než vyšší. Jelikož není nikterak agresivní, pletivo voliéry nemusí být speciální. Postačí klasické pozinkované pletivo se čtvercovými oky. Papoušek je odolný a chovat jej můžete po celý rok venku. Voliéra by měla být velká minimálně 2 m x 1,5 m x 2 m.
Papoušek horský je náchylný na tloustnutí
Základem krmiva pro papoušky je směs zrní. Ale pozor. Papoušek horský je náchylný na tloustnutí, a proto by neměla směs obsahovat mnoho slunečnic nebo jiných olejnin. Veškeré krmivo musí být vždy čerstvé, kvalitní a ovoce či zelenina omyté.
Papoušek horský a jeho základní krmení:
- proso
- lesknice
- oves
- konopné semínko
- kardi
- pohanka
Papoušek si rád pochutná i na zelenině a ovoci:
- okurky
- rajčata
- mrkev
- salát
- jahody
- jablko
- banán
Papoušek kouřový snadno hnízdí
Sestavit chovný pár není vůbec složité, jelikož tito papoušci snadno hnízdí. Zcela dospělí jsou ve třetím roce života, kdy začínají hnízdit. Budka pro hnízdění nemusí být příliš veliká, bohatě postačí o velikosti 35 x 35 cm a výšce 50 cm. Vletový otvor by měl být o průměru 10 cm.
Samička snáší okolo 4 až 6 vajec. Samice sedí na vejcích sama po dobu 21 dní. Budku opouští jen výjimečně, aby se vyprázdnila. Sameček se o samici velice pečlivě stará a krmí ji.
Papoušek horský: rizika a nemoci
Na závěr také upozorníme, jaké nepříjemnosti mohou při chovu papouška horského nastat. Nejedná se o časté případy, správný chovatel však má přehled o všech možných rizicích a dokáže tak včas zasáhnout. Mezi nejčastější nemoci, které mohou papoušky postihnout, jsou polyomaviróza nebo chlamydióza.
Chlamydióza
Deprese, úbytek na váze nebo čepýření či výtoky jsou hlavní příznaky této nemoci. Papoušci se také nedokáží udržet na bidýlku. Jedná se o bakteriální infekci, která je snadno přenosná i na chovatele.
Polyomaviróza
Mezi nejčastější projevy patří poruchy opeření, úhyny mláďat nebo poruchy srážlivosti krve či dehydratace a průjem. Polyomavirus je infikovanými jedinci vylučován trávicím, vylučovacím a reprodukčním traktem.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků