Všenky u morčat: důležitá je prevence a správná péče o morče. Pomůže i koupání morčat.
28. 08. 2018 Přečteno: 1602x

Rady a tipy, jak na chov ovcí pro začátečníky

Nejste si jistí, jak chovat ovce, ale chtěli byste je mít doma? Stačí si pořídit jen jednu anebo je lepší celé stádo? Ať už jste se rozhodli pro chov ovcí kvůli masu anebo kvůli hezkému trávníku, máme pro vás několik užitečných rad do začátku. Pomohou těm, kteří si neustále kladou otázky a tápou. Nejprve je potřeba si ujasnit, jestli chov vůbec zvládnete a zda je pro vás vhodnou volbou. Přinášíme vám pár tipů, jak na chov ovcí pro začátečníky.

Chov ovcí je u nás narůstajícím trendem

V poledních letech se po Česku rozmohl zájem chovat ovce. Vysvětlení je jednoduché. Lidé se tak snaží určitým způsobem ušetřit peníze za mléko, sýr i maso a ovce pro ně znamenají obživu. Stále více jsou také v oblibě farmářské produkty, které jsou daleko kvalitnější než ty kupované v supermarketech.

Čtěte také:

Chov králíků pro začátečníky: 10 užitečných rad, kterých je dobré se držet

Další skupinka lidí může chov ovcí zvolit z důvodu udržování hezkého trávníku. Ovce totiž dokáží pomáhat na zahradě a nahradí vám tak sekačku na trávu.

Ještě před koupí ovcí je potřeba si rozmyslet, k jakému využití chcete ovce chovat. Od toho se odvíjí také péče o ně a další věci jako je třeba jejich počet nebo plemeno.

Chov ovcí na maso i vlnu? Shetlandské ovce jsou správná volba

Pokud se rozhodnete ovce chovat především kvůli vlně, ideální je plemeno shetlandských ovcí, které mají velmi jemnou vlnu v mnoha barvách a odstínech. Existuje až 11 hlavních barev a 30 uznávaných odstínů a kreseb. Vlákna vlny mají průměrnou tloušťku 23 mikronů, na krku a rameni je jemnější, okolo 10 až 20 mikronů. Průměrná délka vlákna je 9 cm.

I maso ovcí má skvělou kvalitu a je libové. Má také nízký obsah tuku, je šťavnaté a chuťové výrazné. Ideální je pro rychlou přípravu jako je grilování nebo smažení.

Chov ovcí alias živá sekačka na zahradě

Ovce s černou hlavou a nohama. To je plemeno Suffolk, které patří k velmi oblíbenému masnému plemeni. Je nenáročné na chov. Tyto ovce jsou nehlučnými, užitečnými a ekologickými živými sekačkami na trávu. Díky své odolnosti se skvěle hodí i do horských oblastí. Oblíbené jsou i pro svou dlouhověkost a dobré zdraví.

A kolik takových ovcí pořídit? Záleží na velikosti pozemku. Například na pozemku 1500 m2 se uživí asi 6 ovcí. Suffolk ovce jsou skvělé i pro chov na maso. To je velmi chutné a není cítit lojem, jako třeba u některých ovcí, které se chovají především pro vlnu.

Chov ovcí pro začátečníky: 10 užitečných rad a tipů

Máme pro vás několik užitečných tipů, jak na chov ovcí pro začátečníky, aby byl váš start jednodušší. Jestli se neustále ptáte, jak chovat ovce, uvidíte, že to půjde rychle a snadno. Stačí se jen držet návodu.

1. Prvním krokem je si ujasnit, proč ovce chceme chovat. Zda na maso, vlnu, mléko anebo kvůli skvěle zastřiženému trávníku. Od toho se odvíjí, jaký typ plemena vybrat.

2. Ovce kupujte od zkušených chovatelů, vyvarujte se koupi ovcí na inzerát. Vždy je dobré si ovce prohlédnout na vlastní oči a ověřit si, zda jsou zdravé a v pořádku.

3. Každá ovce musí mít své číslo a být evidovaná, což je povinnost ze zákona. Druh a počet známek si objednáte a dojdou vám až domů na dobírku. Pokud chcete, lze ovce i očipovat u veterináře, to je ale již dražší.

4. Nechejte ovce očkovat, a to dvakrát do roka, aby byly zdravé a prospívaly vám. Každá ovce musí být odčervená. Očkování sice u ovcí povinná nejsou, ale pro váš klid je doporučujeme nechat očkovat proti tetanu a klostridiálním infekcím.

5. Pro dobré zdraví je také vhodné podávat ovcím selen v tabletách nebo injekčně. Selen posiluje imunitní systém a podporuje tvorbu svalové hmoty.

6. Ovce potřebují dostatek kvalitní pastvy. Denně by měla ovce přijmout 6 až 10 kg pastvy. Ale samozřejmě to nestačí. Čím tedy ovce krmit? Jestli není dostatek trávy, k dispozici by měly mít i seno. V zimě je seno naprostou nutností. Dále mějte připravené jadrné krmivo. To se podává hlavně ovcím po porodu na podporu laktace, a to ve formě šrotu nebo vloček. Ideální jsou oves, ječmen nebo pšenice. Po většinu roku ale není potřeba ovce jádrem dokrmovat, protože jim stačí čerstvá tráva.

7. Samozřejmostí je neustálý přísun k pitné vodě. Jestli jim chcete čas od času přilepšit, dejte jim pár jablek nebo mrkev.

8. Péče není sice náročná, ale pravidelně musíte ovcím stříhat vlnu. Některé potřebují dokonce stříhání více jak dvakrát ročně. Pokud vlnu nezastřihnete, ovce bude trpět. Stříhání můžete zkusit i sami anebo raději zavolat na pomoc odborníka.

9. Pokud si nejste jisti, kolik ovcí zvládnete, kupte si nejdříve alespoň dvě. Ovce je totiž stádové zvíře a samotné by se jí nedařilo.

10. Závěrem je potřeba si uvědomit, že i když nejsou ovce tolik náročné na chov, budete jim muset věnovat kus svého času. Musíte hlídat, zda jsou zdravé, mít pro ně neustále v záloze krmivo a v případě nemocí s nimi zajít k veterináři. Proto si dobře rozmyslete, jestli je chov ovcí skutečně ve vašich silách.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…