Toužíte po netradičním mazlíčkovi? Oblovka je obří šnek, se kterým rozhodně není nuda
Chcete si domů pořídit nenáročného a netradičního mazlíčka? Zkuste zapřemýšlet o obřím šnekovi s krásně barevnou ulitou. Oblovka pochází z pralesů rovníkové Afriky. Existuje jich okolo 200 druhů, ovšem nejznámější a nejrozšířenější je oblovka žravá a oblovka obrovská. Chov zvládne i začátečník. A pokud si myslíte, že s ní zažijete nudu, opak je pravdou. Jsou velmi zvídavé a kupodivu i rychlé. Prozradíme, jak se na chov oblovek připravit a co vše od nich můžete čekat.
Oblovka: velký šnek s krásnou ulitou
Oblovka je suchozemský plž, který může vážit až 250 gramů a dožívá se 5 až 7 let. Výrazná je na jejím vzhledu velká ulita, která dorůstá délky dokonce až 20 cm. V průměru mají oblovky ale 12 centimetrový domeček, který je krásně zbarven. Barvy jsou sice v odstínů hnědě a zemité, fascinovat vás bude ale kresba na ulitě, která je pruhovaná. Při správné péči doroste oblovka do délky 20cm.
V Africe je vyhledávána jako zdroj potravy, z její ulity se dělají nástroje na sadbu zeleniny a ovoce. U nás je ale chována jako mazlíček. I když se s ní nemůžete pomazlit jako třeba s kočkou nebo psem, chov oblovek má své kouzlo.
Oblovka obrovská
Jak již napovídá samotný název, tato oblovka se může pyšnit tím, že je největší. Má největší nejen ulitu, ale celkově se řadí mezi největší suchozemské plže. Dorůstá do délky 15 až 30 cm. Její ulita je pravotočivá s průměrnou délkou okolo 18 až 20 cm. Základ ulity je žlutý s tmavými výraznými pruhy. Některé oblovky obrovské jsou však celé žluté nebo světle hnědé.
Oblovka obrovská si nejvíce pochutná na:
- salátu
- okurce
- pampelišce
- trávě
- jitroceli
Rozhodně jí ale nedávejte citrusové plody jako je pomeranč nebo mandarinka. To by jí mohlo ublížit.
Oblovka žravá
Oblovka žravá má ulitu velkou v průměru 12 cm a váží okolo 150 g. Nejčastěji je ulita hnědá se světlými pruhy. Jak již samotný její název napovídá, oblovka žravá nepatří rozhodně mezi vybíravé druhy a sní vše, co jí přichystáte.
Oblovka žravá má nejraději:
- okurku
- mrkev
- jablko
- hrušku
- jahody
- jetel
- jitrocel
- sépiovou kost
Někteří chovatelé oblovku krmí třeba i psími granulemi nebo vejci či tvarohem. Pro tvorbu krásné ulity ale obecně platí, že všechny oblovky potřebují mnoho vápníku. Sépiovou kost byste proto pro ni měli mít neustále k dispozici, přidat můžete i drcené vaječné skořápky.
Jak by mělo vypadat terárium pro oblovky?
Terárium by mělo být dostatečně prostorné, aby se v něm oblovka mohla volně pohybovat. Samozřejmě čím více oblovek se rozhodnete chovat, tím je potřeba větší terárium. Základem je substrát, nejčastěji se používá kokosový. Jeho vrstva by měla být silná alespoň 10 centimetrů.
Oblovky potřebují k životu teplo, jelikož pocházejí z pralesů Afriky. V terárium by měla být teplota alespoň 22 stupňů. Jestli jim bude zima, zahrabou se do substrátu. Pokud je potřeba, přitápějte oblovce žárovkou.
Důležitá je také vysoká vzdušná vlhkost, který by měla přesahovat 70 %. Pravidelně každý den roste substrát i stěny terária. Při důkladném vlhčení vydrží vlhkost i více dní. K tvorbě vlhkosti pomohou i rostlinky, které lze vysadit.
A jelikož mají oblovky rády vodu, dopřejte jim malý bazének. Stačí koupit malou keramickou misku a měnit vodu. Pak můžete pozorovat, jak si šnek dopřává oblíbené koupele.
Oblovka potřebuje čisté terárium
Aby se měla hezky k světu a nic jí nechybělo, je potřeba pravidelně umývat terárium. Často se v něm totiž mohou množit octomilky. Jejich larvy se pak dokáží dostat až do střev oblovek a mohou způsobit zdravotní problémy. Vyklízejte proto pravidelně trus a nesnědenou potravu, aby v teráriu nehnila.
Oblovka a její řeč těla
Oblovka s vámi komunikuje, i když nemluví. Jak? Stačí pozorovat řeč těla. Určitě si užijete spoustu zábavy, když si šneka položíte na ruku. Z počátku se vás bude bát, a tak zaleze do ulity. Později si na vás ale zvykne a bude vás rád prozkoumávat.
Dokáží se i ozvat, pokud se jim něco nelíbí. Vrčet na vás sice nebudou, ovšem můžete slyšet bublavé zvuky, kterými dávají najevo svou nespokojenost.
Oblovky mohou být i nemocné
Nejčastější nemoci, které oblovky trápí, jsou plísně a nedostatek vápníku. Jak poznáte, že vašeho plže napadl parazit? Je většinou zalezlý v ulitě, ze které vytéká zapáchající tekutina. A co s tím? Šneka umyjte ve vlažné vodě nebo vykoupejte v heřmánkovém čaji. Ten je ideální i pro boji s plísněmi, které se vyskytují na noze oblovky.
Nedostatek vápníku pak má za následek měkkou a zranitelnou ulitu. Pak se může stát, že když vezmete šneka do ruky, ulita mu praskne. Pokud doplníte šnečí stravu vápníkem, rána se brzo zacelí a ulita bude zase pevná a zdravá.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků