V akváriu by se rybičky měly cítit komfortně
10. 10. 2017 Přečteno: 1095x

Údržba akvária – důležitá rutina, která se často podceňuje

Pokud se vám někdo bude snažit vnutit názor, že údržba akvária není důležitá a že rybičky si budou klidně žít vlastním životem, nevěřte mu to. Zanedbání čištění a výměny vody jim určitě neprospívá - naopak vede jen k tomu, že brzy budete z jejich chovu nešťastní.

Úhyn rybek, zakalená voda i nepříjemný zápach, to vás bude čekat, nebudete-li se o své akvárium pořádně starat. Máme pro vás několik tipů na pravidelnou údržbu akvária, kterou zvládnete snadno a rychle. O rybky bude dobře postaráno a odměnou vám bude krásné akvárium s průzračnou vodou.

Při krmení kontrolujte stav akvária

Údržba menších akvárií není technicky ani časově náročná, měla by ale být pravidelná. Udělejte si z ní rutinní záležitost a stane se běžnou součástí vašeho života. Vždy, když budete akvarijní rybky krmit (rozhodně používejte kvalitnější krmivo), rovnou zkontrolujte stav akvária. Sledujte teplotu, kyslík, oxid uhličitý a pečlivě si prohlédněte stav ryb a dalších vodních živočichů.

Pokud uhyne malá rybka, sumečci a vodní šneci si s ní zpravidla poradí. Při úhynu větších ryb však dochází k jejich rozkladu, který může způsobit velké problémy od znečištění po hromadný úhyn. Pokud vám začnou v akváriu hynout ryby ve velkém, něco je špatně a je nutné hledat příčinu.

Výměna vody – čím menší akvárium, tím častěji

Pokud chcete, aby vám akvárium vydrželo bez větších zásahů co nejdéle, neměli byste zapomínat na pravidelnou výměnu vody. Čím menší akvárium budete mít, tím je výměna vody důležitější. Běžně by se měla každých 7 až 14 dní obměnit třetina vody v akváriu.

Nejčastěji se voda vyměňuje využitím samospádu. Jeden konec hadice vložíte do akvária, na druhém konci budete sát, dokud voda nezačne odtékat. Odsátou třetinu vody následně doplníte čistou vodou. Během výměny vody je dobré provést i odkalování dna, a to opět samospádem, odsávat ale budete nečistoty na dně.

Další kroky při čištění akvária

Kontrola celkového stavu akvária a pravidelná výměna vody je naprosté minimum. Pokud chcete, aby akvarijní rostliny dobře prosperovaly, měly byste je přihnojovat. Pokud se rostlinám daří a rostou, je potřeba je také jednou za čas zastřihnout. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění skel pomocí magnetické stěrky, pohled do světa rybek bude mnohem příjemnější. Čas od času vyčistěte i akvarijní filtr.

Akvárium nevyžaduje příliš péče, udržovat se ale musí. Pokud si z celého procesu údržby vytvoříte rutinní záležitost a zautomatizujete jej, bude pro vás samozřejmostí. Výsledkem bude krásné akvárium, které se obejde bez náročných zásahů a pořizování nových rybek či rostlin.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…