Víte, čím krmit ježka? Ježek bělobřichý si pochutná na kuřecích játrech i piškotech
Chcete chovat ježka? Není problém. Ježek bělobřichý patří mezi netradiční mazlíčky, se kterým si užijete mnoho zábavy. Okouzlí nejen děti, ale i dospělé. Víte ale, jak se o ježka správně starat? Především, čím ho krmit? Přinášíme vám jídelníček pro ježka, aby byl u vás doma spokojený a v pohodě. Tento mazlíček si získává stále větší oblibu, proto byste měli vědět, jak se na něj připravit, pokud si získá i vaše srdce.
Ježek východní je u nás hojně rozšířený. Má až 7000 bodlinek
Ježek východní je přesně ten druh ježka, kterého můžete najít u vás na zahradě nebo v lese. Pochází ze stepi, proto si rád hoví na suchých a teplých místech. Především nížiny jako jsou rokliny nebo křovinaté meze jsou něco pro něj.
Ježek východní je dlouhý maximálně 22 cm a váží do 900 g. Bodlinky jsou nepravidelné pruhované a směřují do stran. Počet bodlinek je okolo 7000.
Ježek západní má na hlavě kresbu ve tvaru písmene V
Ježek západní je o trochu větší než ten východní. Ježek západní dosahuje délky až 31 cm a vážit může i 1 300 g. Na světlé hlavě má tmavou kresbičku ve tvaru písmene V. Na světlém bříšku je podélný pruh. Ostny mají pravidelné tmavobílé pruhy.
Je to samotářské zvířátko, za potravou vylézá hlavně v noci. Proto můžete slyšet jejich dupání a funění. Také ho můžete běžně potkat u nás v lesích na okrajích nebo v parcích a zahradách.
Čím krmit ježka východního nebo západního?
Pokud se ježek ukáže u vás doma třeba na zahradě a vy mu budete chtít trochu pomoci se stravou a přichystat mu něco dobrého, máme pro vás několik typů:
- slimáci
- žížaly
- brouci
- larvy hmyzu
Takovou potravu najdete určitě na zahradě nebo v lese. Dejte mu potravu kousek od něj a do ničeho ho nenuťte. Ježek je plachý, proto ho nechte, aby si jídlo očichal a v klidu snědl.
Ježek bělobřichý - chov bude bavit děti i dospělé
Chovat za mazlíčka ježka? Ano, jde to. Ježek bělobřichý a jeho roztomilý kukuč si vás snadno získá. Bavit se s ním budou nejen děti, ale i dospělí. Nejsou to však ježci, které známe z naší přírody. Je to spíše příbuzný ježků z afrického kontinentu.
Chov není vůbec náročný. Jedná se o poměrně nezávislého mazlíčka, který nebude vyžadovat vaši neustálou pozornost. Cena takového ježka je okolo 2 až 3 tisíc korun.
Čím krmit ježka? Pozor, jsou náchylní k obezitě
Ježci mají občas problémy s obezitou. Proto by se rozhodně neměli překrmovat. Měli byste mu dávat menší porce, aby z něj nebyla pěkně velká kulička. Otázkou ale je, čím krmit ježka, aby byl spokojený a zdravý? Jídelníček by měl být pestrý a hlavně 75% by měla být masitá strava.
Čím krmit ježka:
- kočičí konzervy a kapsičky
- kvalitní granulové krmivo
- kuřecí játra
- kuřecí žaludky
- syrové hovězí maso
- vařené kuřecí krky
Jelikož je ježek především noční tvor, krmte ho až k večeru. Hlavně žádné připravované jídlo nekořeňte. To by mu mohlo jen uškodit.
Ježkovi dáváme i doplňkovou stravu:
- piškoty
- ořechy (nesolené)
- nízkotučný sýr
- vejce
- sladká jablka
- vařené brambory
- moučné červy
- žížaly
Ježek bělobřichý může žít až 9 let
Pokud si ježka pořídíte, může vám vydržet při dobré péči až 9 let. Zajímavostí je, že Keltové věřili, že jsou do ježků převtělené čarodějnice. Nyní existuje přes 90 barevných variant a tím to nekončí. Noví ježci se stále objevují.
I když je ježek bělobřichý samotář, ze začátku jako mládě potřebuje pravidelný a častý kontakt s člověkem, aby si na svůj domov zvykl. Každý den mu proto dávejte očichat vaši ruku, aby se přestal bát.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků