Želvy jsou mazlíčkem, který vydrží i 100 let
07. 02. 2018

Zelený obr, kterého si zamilujete. Jak na chov leguána zeleného

Leguán zelený je fascinujícím tvorem, kterého díky vzhledu připomínajícímu dinosaura rozhodně nepřehlédnete. Náročnější chov tohoto velkého zeleného ještěra nám na oplátku dá exotického společníka, který s námi zůstane po mnoho let. Jsou inteligentní, s trochou snahy a leguánovy ochoty ho můžeme naučit i nějaké kousky, jako třeba chodit na toaletu na jedno místo. Libuje si v teple, vlhkém prostředí a nejčastěji ho uvidíme nahřívat se na větvi.

Co je třeba vědět, než si leguána pořídíme

Jeho chov patří k náročnějším. Leguán zelený potřebuje speciální terárium, vybavení, teplotu i potravu. Terárium musí být opravdu velké - dospělý jedinec měří až dva metry, váží skoro deset kilo.

Čtěte také:

Seznamte se – agama vousatá

Ačkoli je leguán klidné zvíře, můžou nastat situace, kdy se stává nebezpečným. Nemusí to tak na první pohled vypadat, ale jeho ocas má velkou sílu. Pokud se bude cítit ve velkém ohrožení a začne se bránit, jeho ocas nám může zlomit i ruku.

Leguán není ani nikdy nebude přítulným mazlíčkem, který bude vděčný za každé pohlazení. Nikdy jej neochočíme tak jako psa nebo kočku. Pokud si nás však oblíbí, s jeho nenápadným přátelstvím můžeme počítat na řadu let dopředu. V nejkrajnějším případě se dožívají až dvaceti let.

Jak leguánovi zařídit domov?

Leguán zelený je stromový plaz, který rád leze po větvích. Aby se s námi měl dobře, budeme potřebovat vhodné terárium. Musí být proto dostatečně velké a vysoké. Orientačně lze počítat s tím, že roční mládě potřebuje k životu terárium minimálně s délkou 60 cm, hloubkou 50 cm a výškou 70 cm. Tříroční leguán pak s minimální délkou 100 cm, hloubkou 60 cm a výškou 100 cm a dospělý leguán potřebuje minimálně terárium s délkou 180 cm, hloubkou 100 cm a výškou 200 cm. V dospělosti totiž leguán zelený měří skoro dva metry.

Leguáni zelení jsou denní tvorové, milují slunce. Potřebujeme tedy zdroj světla a tepla, speciální osvětlení. Umístěme jej nad terárium tak, aby osvěcovalo co největší plochu.

Leguánovi se v teráriu postarejme o stálou vlhkost. Jednou nebo dvakrát denně větve pokropme odstátou vodou.

Zajistěme i odvětrávání terária, kvůli vlhkosti by se zde mohly tvořit plísně.

Tito zelení ještěři milují větve, lezou po nich a vyhřívají se zde. Terárium vybavme velkým počtem větví, z nichž některé musí být dostatečně velké na to, aby se na nich leguán udržel a mohl na nich pohodlně pod lampou ležet.

Leguáni mají rádi vodu. Musíme jim k ní tedy zajistit dostatečný přístup. Pro mladší leguány stačí miska s vodou, dospělým můžeme zařídit bazének. Je potřeba ji pravidelně měnit, leguáni v ní rádi zanechávají svůj trus.

Co dát na dno terária? Vybírat můžeme s několika variant. Buď zde dáme rašelinu anebo rašelinu promíchanou s pískem. Na dno ale můžeme přidat i čistou zeminu bez chemikálií, dlaždice, linoleum nebo koupelnové podložky. Aromatické směsi jsou pro leguány nevhodné, stejně jako štěrk nebo piliny.

Leguáni jsou citliví na teplo a nutně ho potřebují ke svému životu. Přes den v teráriu udržujme teplotu zhruba 26°C až 28°C. V noci může být o něco nižší, kolem 21°C. Zajistěme, aby na větvi, na které bude leguán ležet pod lampou, byla teplota 40°C. Také voda by měla mít dostatečnou teplotu, ideálních je 28°C.

Nezbytné vybavení v kostce:

  • Terárium: na výšku i na šířku dostatečně velké
  • Světlo: umístěné v oblasti stropu, zdroj tepla
  • Teplota: kolem 27°C, na větvi 40°C, voda 28°C
  • Větve: velký počet, dostatečně velké pod lampou
  • Voda: teplá, pravidelně měnit
  • Dno terária: rašelina, linoleum nebo dlaždice
  • Vlhkost, ale zároveň i odvětrávání

Jak si vybrat leguána?

Vyberme si leguána, který je aktivní, čilý a klidně i plachý. Leguán zelený není sám od sebe mazlivý, proto když na takové mládě narazíme, je pravděpodobně unavené nebo nemocné.

Samci jsou větší, dožívají se často vyššího věku, lépe se ochočují a mají výraznější zbarvení. Na druhou stranu ale v období páření můžou být agresivní. Samice jsou menší, mají klidnější povahu a v období páření agresivitu neprojevují.

Důležité je i místo nákupu. Leguána kupujme ideálně přímo od chovatele. Sehnat leguána z českého chovu může být oříšek, ale ve výsledku se to vyplatí. Budeme mít jistotu, že o jedince bylo dobře postaráno a bude zdravý. Leguána můžeme koupit i na specializované chovatelské burze. Raději nakupujme u chovatelů, kteří mají leguánů pouze pár, vyhneme se tak velkochovům, kde je kvantita chovu upřednostňovaná nad jeho kvalitou. Ve zverimexu potkáme leguány z dovozu, s vysokou cenou a často pochroumaným zdravím.

Jak se o leguána starat?

Leguáni jsou býložravci. Strava leguánů se skládá hlavně z listí. Pochutnají si na zelených listech obecně, dále na kukuřici, zelených fazolích, chřestu, ovoci – zejména na banánech – a nejrůznější zelenině. Salátu se ale raději vyhněme, nepřináší leguánovi dostatek živin. Přístup k potravě by měli mít po celý den a musí ji mít v dostatečné výšce. Dávejme jim tedy misku se žrádlem do větví, na zem slézají jen neradi. Pokud je leguán vystaven přílišnému stresu, nežije ve správné teplotě nebo je nemocný, přestává žrát. Ale odmítání potravy může být i v období páření, zvlášť u samců.

Leguáni žijí ve skupině. Přesto zde můžou vznikat problémy. Rozhodně není vhodné chovat dva samce společně. Pokud uvidíme, že se dva leguáni napadají, chovejme je zvlášť. Mohli by se zabít.

Pohlavně leguán dospívá mezi druhým a třetím rokem. Samičky potřebují pro kladení svých vajíček vhodný prostor, jinak začnou rozhrabávat celé terárium.

Pozor, ocas leguána může upadnout. Jako u jeho příbuzných ještěrek, i u něj je to obranný mechanismus, který používá je v ohrožení. A ačkoli je tento zelený ještěr o poznání větší, i jeho ocas doroste. Podobně jako jiní plazi, i leguán se svléká.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…