Křeček džungarský je ideální pro děti jako první mazlíček.
07. 10. 2019

Zvládněte stříhání drápků u morčat v 8 krocích

Každé morčátko potřebuje jednou za čas ostříhat drápky. Chov morčat s přerostlými drápky totiž může způsobovat zdravotní problémy. Ale většina mazlíčků péči o drápky příliš ráda nemá. Navíc musíme vědět, kde přesně stříhat, abychom morčeti neublížili. Poradíme, jak morče domácí na stříhání připravit a jak stříhání drápků u morčat udělat.

Co budeme na stříhání drápků u morčat potřebovat?

  • Speciální kleštičky na stříhání drápků
  • Dezinfekce
  • Vata
  • Ručník
  • Pamlsky pro morče, oblíbená zelenina nebo ovoce

Jak na stříhání drápků u morčat?

Stříhání drápků u morčat je dobré provádět každý měsíc. Vyhneme se tomu, aby drápek morčeti zarostl do tlapky. Pro chov morčat ale přesná data neplatí. Vždy záleží na našem morčeti, drápky každému rostou trochu jinak.

Čtěte také:

Skinny morče má hebkou kůži a rádo se mazlí. Na péči je však náročné

1. Na klín si položme ručník a vezměme si na něj morčátko. Stříhání drápků na zemi by byl asi nadlidský úkol. Z klína morče zvedněme tak, abychom si ho zády přitiskli na naše břicho. Pokud se mu to hodně nelíbí, položme si ho zpátky do klína. Ale tak, aby hlavou směřovalo od nás. Ujistěme se, že nám nemá kudy vyklouznout, při pádu by si mohlo ublížit. Uklidněme ho jemným hlazením a mluvme na něj tichý hlasem.

2. Aby stříhání drápků u morčat proběhlo bez problému, můžeme zkusit odvést mazlíčkovu pozornost. Dejme mu větší kus ovoce anebo zeleniny, které má rád. Jakmile si bude pochutnávat na oblíbeném jídle, nebude si tolik všímat, co mu děláme s drápky. Hodí se to zejména u morčat s divočejší povahou.

3. Pokud si chceme být stoprocentně jistí, že morčeti neublížíme, přizvěme si pomoc. My můžeme přidržovat morčátko a druhý člověk bude opatrně drápky stříhat.

4. Stříhání drápků u morčat nemůžeme udělat jen tak ledabyle. V určité části totiž začíná v drápku vést cévka. Kromě ní zde vede i nervové zakončení. Když se podíváme na drápky hodně zblízka, cévku uvidíme. Čím světlejší drápky, tím je žilka lépe viditelná. Čím je naopak drápek tmavší, tím se nám bude žilka hledat obtížněji. Pro chov morčat s černými drápky je situace komplikovanější. S největší pravděpodobností cévku bohužel neuvidíme vůbec. Zkusme použít baterku a drápek s ní prosvětlit. Cévku pak lépe uvidíme. Drápek se stříhá kousek za žilkou.

5. Opatrně vezměme morčeti tlapku. Nevyvracejme ji příliš do strany, ať mazlíčkovi neublížíme. Prohlédněme si jeden drápek a zastřihněme jej. Ne rovně, ale mírně šikmo, aby se drápek při pohybu dotýkal země celou plochou. Pokud je drápek spíše kratší, zastřihněme pouze špičku. Jestliže je drápek dlouhý, nestříhejme ho celý najednou. Stříhejme ho po kouskách, dokud nedocílíme požadované délky. Až máme zastřižené drápky na celé tlapce, ujistěme se, že při pohybu nebudou morčeti drápky zavazet.

6. Takto pokračujme i na ostatních tlapkách. Pokud se morče příliš vrtí a je neklidné, se stříháním přestaňme. Dokončeme ho jindy. Nechtě bychom mohli morčeti ublížit.

7. V případě, že střihneme v místě, kde vede cévka, morčátko to ucítí. Zapískne a z drápku mu vyteče pár kapek krve. Vezměme připravený kousek vaty a dezinfekci. Drápek morčeti ošetřeme a vatu na drápku chvíli nechejme, abychom krev pomohli zastavit. Nemusíme se bát, nejedná se o nic vážného. Krev po chvilce téct přestane. Ale zkusme se tomu vyhnout, morče by se mohlo začít stříhání drápků bát.

8. Stříhání drápků u morčat zkusme udělat co nejrychleji, ale i nejbezpečněji. Při chovu morčat může být stříhání stresujícím úkolem. Při delším průběhu může mazlíček přestat spolupracovat.

Tip: Existují i alternativní možností stříhání drápků u morčat.

První možností je otočení morčete na bok tak, abychom na tlapku lépe viděli. Když ho máme na klíně, opatrně ho na bok přetočme. Poté jemně, ale pevně tlapku uchopme a drápek jeden po druhém zastřihněme. Až budeme hotovi na jedné straně, morče si otočme a udělejme stranu druhou.

Druhou možností je zavinout morče do ručníku jako palačinku, aby se nemohlo hýbat, ale aby mu byla vidět tlapka. Pak se můžeme pustit do stříhání drápků. Zabalení do ručníku asi morče neuvítá, ale je pro něj nejbezpečnější metodou.

Chov morčat: Co způsobí přerostlé drápky?

Jestli stříhání drápků u morčat nebudeme dělat pravidelně, hrozí, že jim drápky přerostou. To při chovu morčat pak znamená zdravotní problémy. Přerostlé drápky poznáme lehce, jsou zakroucené a morčeti rostou do packy. Morče má obtíže při chůzi, kulhá a častěji polehává.  Co s přerostlými drápky?

  • Při chovu morčat mohou být přerostlé drápky velmi bolestivé. Tím, že morče má dlouhé drápky zatočené, zarývají se mu do polštářků pacek.
  • V pacce mohou dokonce i zarůst. Místo pak může začít ošklivě hnisat.
  • Drápek musíme odstranit velmi opatrně, aby morče celý zákrok bolel co nejméně.
  • Podrážděnou packu vyčistěme dezinfekcí a přikryjme náplastí. Zabráníme infekci.
  • Polštářky tlapek pravidelně kontrolujme, zda se rána nezhoršuje.
  • Pokud se rána nehojí anebo se zranění naopak ještě horší, navštivme veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…