Papoušek Kakadu se rád mazlí, tak mu věnujte pozornost!
10. 01. 2018

Voliéra pro papouška: jak ji postavit a na co při tom nezapomenout

Najít tu správnou voliéru pro papouška, která by vyhovovala našim představám, potřebám papoušků a zároveň měla i potřebnou velikost, je někdy umění. Tak proč si ji nevyrobit? Stačí pár šikovných rukou a materiál, který běžně seženete. Krok za krokem vám poradíme, jak postavit jednoduchou voliéru, na co při její výrobě myslet a co všechno na ni budete potřebovat. Základem úspěchu je voliéru pečlivě naplánovat. Aby nám mohla sloužit naplno, musíme zvážit několik důležitých věcí. Poradíme vám, na co byste při výběru správné voliéry neměli zapomenout. Výsledek bude stát za to. Díky vašemu kutilství budete mít nejen uspořené peníze, ale hlavně spokojené papoušky.

Potřeby papoušků na prvním místě

Prvním krokem je zjistit o potřebách vaši papoušků co nejvíce. Druhů papoušků je mnoho a každý má svá vlastní specifika. Třeba u teplomilných druhů je nutné zajistit, aby měli celoročně dostatek tepla. Stejně tak někteří papoušci potřebují výlety směrem na jih a jiným druhům by vadily. Potřeby vašich papoušků zohledněte už při plánování, vyhnete se tím nečekaným překvapením. Papoušci se vám za to můžou odměnit vyvedením nových přírůstků. V opačném případě ale papoušek kvůli stresu a nepohodě může začít napadat ostatní nebo i sám sebe.

Čtěte také:

Papoušek Kakadu – přítel na celý život

Celoroční nebo sezónní voliéra?

Voliéry mohou být buď sezónní anebo celoroční. Sezónní papouškům slouží zhruba od jara do léta a na podzim se teplomilné druhy přesunují do teplejších prostor, třeba do vytápěné místnosti. Výhodou sezónních voliér je jednodušší stavba i provoz. Přesouvání ale papouškům způsobuje stres. Ten jim ušetříme výrobou celoročních voliér, které mají zahřívané zálety, kam se papoušci při chladném počasí uchylují. Výhodou je maximální komfort papoušků, nevýhodou větší náklady a složitější provoz. U celoroční voliéry je také na místě zvážit přívod elektřiny a vody.

Čisté a klidné prostředí

Vašim papouškům zajistí úplnou pohodu nejen vhodná voliéra, ale také její okolí. Pokud vedle ní bude každý víkend soused sekat dřevo na cirkulárce, papouškům se moc dobře nepovede. Příliš hlučné nebo znečištěné prostředí by papoušky mohlo dráždit. Naopak každodenní prozpěvování desítek papoušků by zase mohlo dráždit sousedy. Je dobré se tedy domluvit i s nimi. Platí pravidlo, že voliéra by měla stát alespoň dva metry daleko od hranic vašeho pozemku s jiným.

Jak na jednoduchou voliéru krok za krokem

  1. Na výrobu jednoduché voliéry pro papoušky budete potřebovat konstrukční latě s rozměrem zhruba 4x6 centimetrů,  palubky s šířkou alespoň deset centimetrů a pletivo na voliéru. Dále menší latě, prkna na střechu, plech na dno, panty na dveře, hřebíky, sponkovací pistoli a vruty. Na dokončení střechy budete potřebovat térový papír.
  2. Nařežte si konstrukční latě podle rozměrů vaší plánované voliéry.  Nohy voliéry by měly mít zhruba půl metru. Sešroubujte latě pomocí velkých vrutů dohromady, aby vám vznikla základní kostra celé voliéry.
  3. Na zakrytí zadní části voliéry použijte palubky, které předem zkrátíte do potřebné délky. Palubky použijete i na zakrytí bočních stěn, ale pouze do půlky šířky voliéry. Druhá půlka bude sloužit i na dvířka.
  4. Aby měla voliéra lepší stabilitu, k zadní části voliéry připevněte příčné vzpěry.
  5. Dále vytvořte dno voliéry. Několik prken připevněte napříč dnem a na ně poté umístěte plech. Díky prknům se plech nebude prohýbat.
  6. Přibijte pletivo sponkovací pistolí ke stěnám voliéry. Ponechejte si místo tam, kde přijdou dvířka.
  7. Odměřte si prkna na střechu tak, aby měla přes voliéru nějaký přesah. K papouškům nebude stékat dešťová voda a stříška jim bude poskytovat stín. Prkna poté připevněte.
  8. Vyrobte si z latí dvířka, která připevníte panty. Je lepší mít dvoje menší dvířka nad sebou než jedny velké. Díky dvojím menším dvířkům se zmenšuje riziko, že by papoušci při otevření vyletěli ven.
  9. Na střechu připevněte térový papír.
  10. Aby voliéra v dešti nenavlhla, potřete ji ideálně lněným olejem. Ten je pro papoušky nezávadný a do dřeva se dobře vsákne. Nátěr je dobré jednou za rok obnovit.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Jan Orel
    7. 9. 2019 | 18:45
    Každý by měl brát ohled na sousedy a neobtěžovat je více než je nutné např. pro posečení trávy. Je mi 70 let. Po 10 letech dobrého soužití si soused postavil na zahradě dosti velkou voliéru. Slíbil, že tam bude chovat nehlučné druhy, což ale nedodržel. Požádal jsem jej, aby provedl odhlučnění nějakou stěnou. Nabídl jsem mu 10 000 Kč příspěvek a sehnal odborníka na hluk, aby navrhl účinné opatření. Soused odmítl. Za ušetřených 10 000 Kč tedy nyní nakoupím různé ultrazvukové a jiné plašiče. Podle cen jich bude více než 10 ks. Upevním je směrem k sousedovi, různě je načasuji a budu je vylepšovat, dokupovat, střídat. Možná si nahraji řev jeho ptáků a přes reproduktory mu jej budu přehrávat. Zvláště když bude po noční. Něco "hezkého" se dá vždy vymyslet. Je možné občas něco nedobrého do voliéry hodit, posílat udání na hygienu, FÚ, přestupkovou komisi. Po dobrém to nešlo. Když může řev svých ptáků "posílat" k nám, budu mu posílat totéž také něco já. Možná se to ptákům nebude líbit, nebudou prosperovat a jeho byznys jej přestane bavit. Je to škoda, ale budeme asi zbytek života si vymýšlet naschvály a otravovat si život. Přitom stačilo odhlučnit stěnou, sklem ... Proto prosím, když chcete chovat ptáky, udělejte to tak, aby to sousedům nevadilo. Jde to. Choavtelé se ale rádi chovají bezohledně a kdo nesdílí jejich chovatelské nadšení je "nepřející či závistivý soused". Bezohlednost je ale slovo, nad kterým by se měli zamyslet.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…