Papoušek Eklektus různobarevný je velmi inteligentní a pokud se nudí, může si škubat peří.
27. 01. 2020

Výroba ptačí budky krok za krokem

Sledování ptáčků na naší zahradě je velmi uklidňující. Pokud chceme, aby k nám přilétali pravidelně, můžeme jim na zahradě postavit budku. Výroba ptačí budky není nic složitého, stačí nám trocha času a dobrá příprava. Například musíme vědět, pro jaké ptáčky domov budujeme. Taková výroba ptačí budky pro sýkorky je trochu jiná, než pro rorýse. Poradíme, jak na stavbu dřevěné ptačí budky krok za krokem.

Výroba ptačí budky pomáhá přírodě

Výroba ptačí budky je velmi užitečná nejen pro naši zahradu, ale samotné ptactvo. Mnoho druhů ptactva žije ve stromových dutinách. O dutiny se starají strakapoudi, kteří je tesají do starších a sušších stromů. Bohužel, dnes takové stromy spíše chybí a ptactvo se nemá kam ukrývat. Naše výroba ptačí budky zajistí pro ptáčky domov. Co bychom před výrobou měli vědět?

Čtěte také:

Víme, jak vyrobit krmítko pro ptáky rychle a levně. Pomoci vám můžou i děti

  • Větší druhy ptactva potřebují větší dřevěné ptačí budky a větší vletový otvor. U vran je to například vletový otvor o průměru asi 15 centimetrů.
  • Budka by se měla dát snadno čistit. Proto bychom při výrobě ptačí budky měli zajistit odklopitelnou střechu. Díky tomu budku lehce uklidíme a ptáčci ji budou moct používat řadu let.
  • Budku umístěme dostatečně vysoko nad zem. Alespoň 1,5 metru nad zemí. Jinak by do ní mohli zavítat nevítaní návštěvníci, jako jsou třeba kuny anebo kočky.
  • Dřevěné ptačí budky musí být z odolného materiálu. Musí dobře odolávat jak vlhkosti, tak zimě. Pro výrobu ptačí budky jsou proto ideální například voděodolné překližky, bukové dřevo anebo dubové dřevo.
  • I natočení dřevěné ptačí budky je důležité. Nejlépe by budka měla být otočená na severní stranu. Nebude do ní tolik pršet.
  • Měli bychom se postarat, aby do dřevěné ptačí budky nezatékala voda. Proto je lepší výroba ptačí budky se zkosenou střechou.

Výroba ptačí budky pro sýkorky a další malé ptactvo

Výroba ptačí budky pro sýkorky nebo jiné menší ptáčky není složitá. Tloušťka prken, ze kterých budku stavíme, by měla být alespoň 2 centimetry. Tato budka se hodí pro sýkorku modřinku, sýkorku uhelníček a sýkoru parukářku.

1. Na dřevo si nakresleme potřebné díly a poté je z něj nařežme. Pro výrobu ptačí budky pro sýkorky a jiné menší ptáčky potřebujeme celkem šest dílů. Dvě boční stěny o velikosti 25x15 centimetrů, přední stěnu o velikosti 18x20 centimetrů, zadní stěnu velkou 38x24 centimetrů, základnu ve velikosti 18x15 centimetrů a střechu velkou 20x15 centimetrů. Boční díly je zapotřebí zkosit, aby dřevěná budka mohla mít také zkosenou střechu. Díly zařízněme tak, aby na jedné straně měly délku 25 centimetrů a na druhé zhruba 20 centimetrů.

2. Vnější plochy dřevěných dílů zabrusme, aby se o ně ptáci nemohli poranit. Například brusným papírem.

3. Do přední stěny budky vyvrtejme vletový otvor. Výroba ptačí budky pro sýkorky a jiné menší ptáčky vyžaduje otvor o průměru 3,2 centimetrů. Pomůže nám k tomu vykružovací pila. Otvor by měl být umístěný 18 centimetrů od spodního okraje.

4. Nyní připevníme boční stěny dřevěné ptačí budky k zadní stěně. Boční stěny by od sebe měly být vzdálené 18 centimetrů, aby na ně správně doléhala přední deska. Zadní stěna bude mírně přesahovat. K připevnění použijme hřebíky a voděodolné lepidlo. Pokud budeme chtít použít šroubky, nejprve si otvory předvrtejme. Dřevo se nám pak nebude štěpit.

5. Na zadní stěnu budky můžeme vyvrtat otvor. Díky němu budeme moct hotovou budku zavěsit na strom.

6. Následně ke konstrukci připevněme i přední stěnu. Opět použijme hřebíky anebo šrouby a voděodolné lepidlo.

7. Nyní je na řadě střecha. Jelikož bude zkosená, musíme její zadní stranu zapilovat anebo zahoblovat do úhlu 20°. Tak bude ke konstrukci správně doléhat. Zároveň je pro nás žádoucí, aby se střecha podle potřeby dala otvírat. Proto ji můžeme k budce připevnit pomocí pantů.

8. Posledním krokem je upevnění spodního dílu. Nejprve do něj vyvrtejme otvory, o velikosti asi 1 centimetr. Tak umožníme odtok vody.

9. Na budku můžeme použít voděodolný nátěr. Díky tomu bude budka odolnější proti různým vlivům počasí a déle nám tak vydrží. Nátěr by ale měl mít přírodní barvy, aby ptáky neodrazoval. Vnitřek budky nenatírejme, pro mláďata je důležitý drsnější povrch.

Vlaštovka, konipas, červenka: Jaké dřevěné ptačí budky potřebují?

Každý druh ptáčků potřebuje něco jiného. Ačkoli je výroba ptačí budky většinou velmi podobná, jsou zde některé odlišnosti. Kromě různých rozměrů budek a vletových otvorů je to také umístění. Jaké dřevěné ptačí budky jsou pro různé ptactvo nejlepší?

Špaček: Dřevěné ptačí budky pro špačky by měly být o něco větší. Vysoké asi 30 centimetrů a se dnem alespoň v rozměrech 15x15 centimetrů. Vletový otvor udělejme s průměrem 4,5 až 5 centimetrů.

Další druhy sýkorky, vrabec, lejsek, rehek a brhlík: Vletový otvor by měl být oválný a svislý s rozměry 3x4,5 centimetrů. Dno by mělo mít rozměry alespoň 14x14 centimetrů a celková výška budky mezi 20 až 25 centimetry.

Menší sovy: Výška dřevěné ptačí budky pro sovy by měla být asi 40 centimetrů, se dnem 30x30 centimetrů. Vletový otvor udělejme oválný, s rozměry 8x12 centimetrů.

Kavky: Potřebují větší dřevěné ptačí budky. Dno udělejme v rozměrech 20x20 centimetrů, celkovou výšku dřevěné ptačí budky alespoň 35 centimetrů. Vletový otvor zkusme udělat oválný, 6x7 centimetrů.

Červenka, konipas, lejsek, rehek: Odlišností této dřevěné ptačí budky je její vletový otvor. Místo klasického oválného anebo kulatého se nechává horní třetina přední stěny volná. Ptáčci tak mají větší prostor, kudy vletět. Budka by měla být vysoká asi 15 centimetrů, se dnem 12x14 centimetrů. Pro rehky nedávejme budku na strom, ale pod střechu domu.

Jak se starat o ptáčky i v zimě? Přečtěte si náš článek: Čím krmit ptáky v zimě

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…