Ekologické barvy a nátěry jsou šetrné k našemu zdraví i životnímu prostředí

img
10. 02. 2017

Ať už se chystáte vymalovat byt, natřít stůl nebo třeba střechu či okapy, vždy se musíte rozhodnout pro správný výběr barvy. Postupně se na český trh dostávají kvalitní ekologické barvy, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí.  Jde především o barvy vodou ředitelné, které jsou základem pro každé ekologické bydlení.

Pro nátěry v interiérech jsou dnes ekologické barvy považované za nezbytné, jelikož zabraňují vdechování zdraví škodlivých látek. Stále častěji se však ekologické nátěry poižívají i v exteriérech, jelikož přináší celou řadu výhod. Jaká jsou specifika ekologických barev, jak je poznat a jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly?

Čtěte také:

Hliněné omítky: vytvořte si zdravé a originální bydlení sami a z vlastních zdrojů

Proč jsou některé barvy škodlivé a neekologické

Většinu běžně dostupných barev na našem trhu nelze označit za ekologické. Představují zátěž pro životní prostředí jak při výrobě, tak při likvidaci. Běžně dostupné barvy obsahují sloučeniny těžkých kovů. Vyžadují také použití organických rozpouštědel, které se při aplikaci vypařují do ovzduší. Právě proto jsou běžné barvy nevhodné pro použití v interiéru, představují totiž značné zdravotní riziko pro lidský organismus.

Organické látky, které se uvolňují, však ničí i životní prostředí jako takové, způsobují totiž degradaci atmosféry. Běžné syntetické barvy a nátěry obsahují i řadu dalších škodlivých látek, např. fenoly, toluen nebo formaldehyd. Pokud se tak přeci jen rozhodnete pro použití těchto barev, tak jen pro nátěry v exteriéru. Budete-li všal ekologické barvy používat i ve venkovních prostorech, zabráníte zbytečnému poškozování už tak hodně zdevastovaného životního prostředí. Syntetické barvy zapáchají, pomalu zasychají a těžko se omývají, oproti tomu přináší eko barvy spoustu předností a výhod.

Eekologické nátěry a barvy mají svá specifika

Trh s ekologickými barvami se stále rozšiřuje, proto můžete narazit na produkty s různými specifiky. V širším pojetí se za ekologické barvy považují všechny ty, které jsou ředitelné vodou. Nevyžadují totiž ředění organickými rozpouštědly, které přináší výraznou zátěž pro zdraví i prostředí.

Ekologické vodou ředitelné barvy neobsahují těkavé látky a v ideálním případě ani těžké kovy a další škodlivé látky. I v této oblasti je ale třeba být na pozoru. Být ekologický je módním trendem, čehož zneužívají i někteří výrobci. Je tak značný kvalitativní rozdíl mezi vodou ředitelnými barvami různých značek, některé jsou čistě přírodní, jiné obsahují i škodlivé látky, přestože nesou označení „eko“.

Ekologické nátěry a barvy jsou k dispozici v mnoha variantách podle způsobu použití. Zakoupit tak můžete ekologické nátěry na dřevo, stěny, kovy, beton, ale třeba i radiátory. Obzvláště vyhledávané jsou univerzální ekologické barvy, které lze použít pro aplikaci nátěru na nejrůznější povrchové podklady. Ekologické barvy ředitelné vodou se používají v interiérech, ale také v exteriérech. Vynikají totiž svou odolností vůči vodě a dalším přírodním vlivům.

NÁŠ TIP:

Ekologické barvy a nátěry nejsou jediným způsobem, jak šetrně k přírodě řešit vzhled a funkčnost vašich stěn a jiných povrchů. Přečtěte si například také náš článek Hliněné omítky: vytvořte si zdravé a originální bydlení sami a z vlastních zdrojů!

Použití ekologické barvy v interiéru má být samozřejmostí

Použití ekologických barev při realizaci nátěrů v interiéru se stalo běžnou praxí a dnes již také standardem. Syntetické barvy, které zapáchají, a kde uvolňující se výpary z rozpouštědel dráždí dýchací cesty, se ve vnitřních prostorách prakticky nevyužívají. Akrylátové vodou ředitelné barvy lze aplikovat pro nátěry stěn, oken, nábytku, topení, kvalitní přírodní barvy jsou pak vhodné i pro barvení hraček pro děti.                                                                                                                                                

Vlastnosti ekologických vodou ředitelných barev

Na některé výhody, které ekologické nátěry vykazují, jsme již narazili. Pojďme si nyní udělat stručný přehled a jednotlivé přednosti i nevýhody zachytit pohromadě. Ekologické vodou ředitelné barvy:

 • jsou šetrné k životnímu prostředí i lidskému organismu
 • neobsahují těžké kovy, zdraví škodlivé látky ani organická rozpouštědla
 • snadno se používají a rychle zasychají
 • jsou vhodné pro takřka všechny typy podkladových materiálů
 • při aplikaci nezapáchají
 • jsou méně hořlavé než syntetické barvy
 • snadno se čistí z pokožky a zpravidla nezpůsobují podráždění
 • ekologické barvy na přírodní bázi jsou vhodné i pro barvení hraček
 • jsou náchylné vůči mrazu
 • jsou méně odolné než klasické syntetické barvy
 • jsou pružnější, proto lépe vyrovnávají rozměrové změny podkladu a méně praskají

Rozdíl mezi ekologickými a přírodními barvami

Je třeba upozornit, že je zřejmý kvalitativní rozdíl mezi produkty jednotlivých výrobců. Každý se snaží zaujmout a své výrobky opatři nápisy bio či eko. Je proto dobré rozlišovat mezi ekologickými a přírodními barvami.

Za ekologické nátěry se považují všechny, které jsou ředitelné vodou. Bohužel označení „eko“ může nést i barva, která je sice opravdu na bázi vody, je ovšem vyrobená syntetickou cestou a určité množství těkavých organických látek přesto obsahuje. Nejkvalitnější jsou proto barvy vyrobené z přírodních surovin. Při jejich výrobě se nepoužívají ropné deriváty, jsou zdravotně nezávadné a obzvláště vhodné pro barvení hraček a výrobků pro děti, současně přirozeně reagují s podkladem a zajišťují jeho prodyšnost a trvanlivost. Bohužel ekologických barev na čistě přírodní bázi je na našem trhu málo a jsou mnohem dražší než je průměr. Je dobré si však uvědomovat, že i mezi ekologickými barvami na vodní bázi existují značné rozdíly jak v ceně, tak v kvalitě a vlastnostech.

Značka Ekologicky šetrný výrobek

Jednou z možností, jak si usnadnit výběr kvalitní barvy pro ekologické bydlení a neučinit krok vedle, je nakupovat produkty se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Tato značka je udělována ministerstvem životního prostředí, nikoliv výrobcem samotným. Aby mohl konkrétní produkt toto označení používat, musí splňovat přísná kritéria a projít schvalovacím procesem několika odborníků. Jedním z kritérií je ředitelnost vodou, ale také omezení použití pigmentů s těžkými kovy. Existují i další ekologické značky, např. „The Flower“, využívaná v rámci celé EU.

Pokud je vám ekologické bydlení blízké, pak by pro vás použití ekologické barvy mělo být samozřejmostí. Cena eko barev se pomalu vyrovnává cenám běžných syntetických produktů, z hlediska svých vlastností jsou navíc ve většině případů také o krok napřed.

Napsat komentář: Ekologické barvy a nátěry jsou šetrné k našemu zdraví i životnímu prostředí

RE: Ekologické barvy a nátěry jsou šetrné k našemu zdraví i životnímu prostředí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.