Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

img
12. 03. 2018

Máte doma dítě, které každou chvíli trápí rýma, kašel nebo angína? Pravidelně navštěvujete doktory i lékárny a o nemocné dítě se staráte? Především v zimním období se u dětí různých věkových kategorií vyskytuje jeden velký problém.

Oslabená imunita umí potrápit nejen dítě, ale přidělává starosti i rodičům. Poradíme vám, jak posílit imunitu u dětí a vyhnout se tak mnohým nemocem i zameškaným hodinám ve škole. 

Čtěte také:

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

Imunita u dětí vyžaduje celoroční péči

Především na podzim, kdy se mění počasí a děti se navrací zpět do velkého kolektivu, prochází jejich imunitní systém zatěžkávací zkouškou. Oslabená imunita u dětí je běžná věc, se kterou se setkává každý rodič. A co to imunita vůbec je a proč by nás měla zajímat?

Imunitní systém je velmi důležitý pro obranu dětského organismu proti škodlivým a nebezpečným látkám a toxinům. Vyvíjí se již v průběhu těhotenství a po narození dítěte je dokončen. To ovšem neznamená, že je zcela funkční a silný. Během života může být oslaben a podrobován mnohým zkouškám.

Imunitní systém hraje zásadní roli pro zdraví, jelikož:

 • Bojuje proti virům, bakteriím i parazitům.
 • Ničí staré a poškozené buňky a tkáně.
 • Brání organismus proti nádorovým onemocněním.
 • Je nezbytný k hojení zánětů.

Pokud si však myslíte, že dítě nejlépe ochráníte, když jej nebudete vystavovat možným nemocem, mýlíte se. Sterilní prostředí není způsob, jak posílit imunitu u dětí.

Sterilním prostředím imunitu nezvýšíte

Mnoho rodičů se často domnívá, že pokud zabrání dětem, aby strkaly do úst hračky nebo cizí předměty, budou o to zdravější. Možná vás ale překvapí, že trocha té špíny dítěti neublíží, ba naopak! Protilátky proti patogenům, které se k dítěti dostávají právě se špínou, si organismus dokáže vytvořit jen tehdy, pokud se setkává s různými bakteriemi a viry.

Mnohé studie proto ukazují, že není ideální, pokud se rodiče snaží držet své děti v přehnaně sterilním prostředí. Proč? Protože může nastat situace, kdy si imunitní systém nedokáže vytvořit potřebné protilátky proti všelijakým patogenům, které na děti číhají. Místo toho si vytvoří protilátky proti svým vlastním tkáním a buňkám. V takovém případě hovoříme o autoimunitním onemocnění.

Oslabená imunita u dětí (2)

Oslabená imunita má mnoho příčin

Slabá imunita u dětí má mnoho příčin, které můžeme do velké míry ovlivnit a předcházet jim. Mezi nejčastější důvody, proč oslabená imunita děti trápí, je:

 • Nezdravý jídelníček
 • Nedostatek pohybu
 • Znečištěné životní prostředí a vzduch
 • Nedostatek spánku
 • Dlouhodobý stres

Pokud se příčiny nakombinují, k čemuž dochází běžně, organismus nedokáže proti silnému náporu škodlivých látek bojovat. Oslabená imunita se poté může projevovat jako:

 • Únava a ospalost
 • Nechuť k jídlu
 • Nadměrné pocení
 • Zvýšená teplota
 • Opakující se nachlazení
 • Pocit zimy a studené končetiny
 • Bolesti kloubů

Oslabený imunitní systém vede k závažným nemocem

Pokud imunita dítěte funguje nesprávně, může to vést ještě k závažnějším problémům, jako jsou:

Proto je nezbytné, aby se rodiče o imunitu svých dětí starali. Pokud si však lámete hlavu s tím, jak posílit imunitu u dětí, přinášíme cenné rady a tipy, které stojí za to vyzkoušet a následovat.

Jak posílit imunitu u dětí? Zdravá výživa a dostatek pohybu jsou základ

Na otázku, jak posílit imunitu u dětí, neexistuje jen jedna odpověď. To ale neznamená, že boj s oslabenou imunitou je těžký. Stačí následovat cenné rady, které pro vás máme, a sami po čase uvidíte, že se ubíráte tím správným směrem.

Zdravá strava a dostatek vitamínů

Pestrý jídelníček, dostatek zeleniny i ovoce a pitný režim. To je jeden z nejdůležitějších kroků, jak posílit imunitu u dětí. Vařte hlavně z čerstvých surovin, vyhýbejte se polotovarům a dopřejte dítěti dostatek vitamínů.

Vitamin C, který rodiče dětem často kupují jako doplněk stravy, však není vše. Dětem často chybí i vitamin D, který najdete v rybím oleji a slunečním záření.

Oslabená imunita u malých dětí

Pohyb

Motivujte dítě již od útlého věku ke sportování a naučte ho milovat pohyb. Stačí procházky, jízda na kole, lyžích nebo plavání. Jakýkoliv pohyb je pro dětskou imunitu důležitý.

Otužování

Nesnažte se děti v zimě navlékat do celého šatníku. Dítě se tak rychle zpotí a nachlazení přichází raz dva. I chladný vzduch působí na imunitu příznivě. Otužovat byste měli dítě i při koupání, kdy jej občas osprchujete vlažnější vodou.

Spánek

Imunitu podporuje také dostatek kvalitního spánku. Je potřebný pro regeneraci těla, a nejen proto chodí děti ve školkách po obědě spát. Předškoláci a školáci by měli spát přibližně 8 až 10 hodin denně.

Hygienické návyky

Základem je taktéž naučit děti hygienickým návykům, jako je umývání rukou před jídlem či po použití záchodu. Návyky jsou nezbytné pro nástup do škol a školek, kde hrozí velké riziko přenosu nemocí.

Napsat komentář: Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

RE: Jak posílit imunitu u dětí? Sterilní prostředí s oslabenou imunitou nepomůže

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.