Připravte si ajvar. Srbskou pochoutku z pečených paprik, kterou doma využijete po celý rok
Tak jako se v Česku připravuje tradiční lečo, v Srbsku je to ajvar. Tapenáda z pečených paprik s výraznou chutí. Připravit si ji můžete doma i vy a uchovat si tak vitamíny na celý rok. Připravili jsme pro vás podrobný návod, díky kterému tento balkánský recept zvládne každý.
Ajvar se připravuje z červených paprik. Výraznou chuť získává díky poměrně složitému postupu. Papriky se nejprve opečou, zbaví slupky, nakrájí a až poté dusí. Ideálně několik hodin spolu s kořením a olejem. Díky tomu má ajvar plnou a sytou chuť.
Ajvar se vaří z paprik v době, kdy má zelenina nejvíce vitamínu A a C - což je obvykle na konci léta. Díky následnému zavaření ajvaru ve sklenicích si pak doma snadno uchováte vitamíny po celou zimu.
K čemu ajvar podávat?
Možná přemýšlíte, jaké má ajvar využití. Věřte, že způsobů, jak ajvar konzumovat, je nepřeberné množství.
- Ajvar můžete používat jako tapenádu a mazat na opečené bagetky.
- Použijte ho také místo rajčatového suga při výrobě domácí pizzy.
- Při nakládání hermelínu můžete ajvarem sýry promazat.
- Ajvar můžete používat jako základ omáček na těstoviny.
- Můžete ho použít do polévky minestrone.
- Ajvar stačí smíchat s tvarohem a budete mít vynikající pomazánku z pečených paprik.
Napadá vás nějaký další způsob, jak využít ajvar?
Ajvaru se v Srbsku někdy přezdívá srbský kaviár a jak už to tak bývá každá rodina má „ten svůj” recept, na který nedá dopustit.
Tradiční ajvar se připravuje jen z pečených paprik, oleje a koření. Pokud chcete, můžete ale k základu přidat například lilek nebo rajčata. Veškerou zeleninu ale musíte nejprve opéct a zbavit slupky. Jen tak z ní získáte plnou zemitou chuť.
V Srbsku se ajvar na vesnicích tradičně připravuje na otevřeném ohni, kde se papriky nejprve pečou a poté dusí ve speciálním kotlíku. Díky otevřenému ohni získává ajvar zemitou - kouřovou chuť. Vy si ale můžete ajvar připravit na klasickém sporáku.
Ajvar - základní recept
Ingredience
- 3 kg červených paprik (kapií)
- 250 ml slunečnicového oleje
- 60 g himalájské soli
- 60 g cukru
- 1 palice česneku
- jablečný ocet a pepř podle chuti
Postup
Základní recept na ajvar je poměrně složitý, proto si ho rozfázujeme.
1. fáze
Papriky si omyjte a opečte. Pokud máte plynový sporák, nad hořáky umístěte mřízku, na kterou poklaďte papriky a opékejte do černé barvy. Druhým způsobem je opéct papriky v troubě. Na 200 stupňů - opět do černé barvy.
Ihned po opečení papriky přendejte do mísy, přikryjte fólií a nechte zapařit. Díky zapaření půjde z paprik krásně sloupnout slupka.
Všechny papriky oloupejte ze slupky, omyjte a dejte stranou.
2. fáze
Papriky podélně rozkrojte, zbavte semínek, bubáků a všeho, co do nich nepatří. Teď máte dva způsoby, jak papriky zpracovat.
Papriky buď můžete nakrájet na malé kousky nožem nebo je můžete pomlít na masovém mlýnku. V žádném případě ale papriky nemixujte, musí si zachovat pěknou strukturu, nikoliv být rozemleté na kaši.
3. fáze
Ve velkém hrnci si rozpalte olej, přidejte papriky, rozmačkaný česnek, sůl, cukr, pepř, jablečný ocet a přiveďte k varu. Poté stáhněte plamen a pomalu vařte asi 2,5 hodiny. Míchejte, aby se ajvar nepřipálil.
4. fáze
Než se ajvar uvaří, připravte si čisté sklenice, ve kterých ho budete uchovávat. Sklenice vymyjte nebo sterilujte v troubě. Poté ajvar naplňte do sklenic a zavařujte na 80 stupňů asi 20 minut.
Ajvar vám díky zavaření vydrží ve sklenicích po celou zimu.
Napsat komentář: Připravte si ajvar. Srbskou pochoutku z pečených paprik, kterou doma využijete po celý rok
RE: Připravte si ajvar. Srbskou pochoutku z pečených paprik, kterou doma využijete po celý rok