5 důvodů, proč chovat vietnamské prase
Kamarád, hlídač i sekačka na trávu. To vše platí pro vietnamské prasátko, které si mnoho lidí pořizuje na zahradu jako mazlíčka a pomocníka v jednom. Typické rysy vietnamského prasete jsou prohnutý hřbet, pronesené břicho a krátké nohy. Díky tomu své bříško často tahají po zemi. Nejčastější barvou je černá, ale existují i šedé, bílé či strakaté varianty. V dospělosti dorůstají hmotnosti 60–80 kg. Jak probíhá chov vietnamského prasete a proč si ho pořídit?
Vietnamské prase – odkud se vzalo?
Vietnamské prase je plemeno prasete domácího. Ačkoli je vietnamské prase původem z jihovýchodní Asie, středoevropské podmínky mu vyhovují. Své příznivce si na našem území našlo již za časů, kdy bylo Československo a Vietnam v úzkém přátelském vztahu. Zpočátku se objevovalo jen v zoologických zahradách, ale postupně se chov vietnamských prasat rozšířit i do běžných statků a domácností.
Základy chovu vietnamských prasat
Chov ani odchov selat není u vietnamských prasat nijak složitý. Z hlediska krmení je vietnamské prase zcela nenáročné. Patří mezi opravdové všežravce. V ideálním případě je skvělé pro něj mít připravenu zahradu s bohatým zatravněním. Jediné, co se po vás bude chtít, je zajistit dostatečný zdroj vody.
Jaké je vhodné obydlí pro vietnamské prase?
Jejich ubytování na zahradě vám chov také výrazně usnadňuje. K ustájení totiž nepotřebují ani chlívek, stačí jim jednoduchý přístřešek, který je vhodné na zimu drobně upravit. Pokud možnost větší zahrady nemáte a chcete si pořídit vietnamské prasátko jako mazlíčka, pak je vhodná ohrádka.
Vietnamské prasátko není náročným strávníkem
Kromě zelené pastvy vietnamská prasata ocení jakoukoli zeleninu, ovoce, ale i kuchyňské zbytky. Nepohrdnou ani živočišným zpestřením.
Chov vietnamského prasátka: chcete si odchovat vlastní selátka?
Pokud si chcete užít vlastního odchovu, samice se mohou připouštět už cca v šesti měsících. Je třeba vysledovat říji, která se projeví zejména sníženým příjmem potravy a nadměrným zduřením pohlaví. Ta pravá chvíle k připuštění nastává v okamžiku, kdy sviňka neuhne při tlaku dlaně na kříž. Cyklus říje je třítýdenní a trvá 2–3 dny.
Březost pak trvá 113–116 dní, kdy se doporučuje sviňce dopřát i jadrná krmiva. K porodu je dobré přizvat nějakou zkušenější osobu, která vám pomůže se o selata postarat (například uštípne špičáky). Selatům je třeba přitopit až na 36 ˚C, jejich termoregulace je značně omezena. Po deseti dnech je také nutné je začít přikrmovat. Dobré je nepodestýlat. Mláďata se odstavují nejpozději v 8 týdnech, přičemž kanečci se nechávají zpravidla vykastrovat.
Vietnamské prasátko – učenlivý parťák
Oblibu si vietnamské prase získalo zejména díky své učenlivosti a ochotě nechat se ochočit. Zvládne následovat i několik základních povelů, například přiběhne na zapískání. Pokud vietnamské prasátko považujete za člena domácnosti, vězte, že vám to v dobrém vrátí. Nejen, že se postará o přerostlou trávu na zahradě, ale bude váš domov dokonce i chránit před vetřelci. Své návštěvy tedy musíte jemně upozornit, že vaším psem je vietnamské prase.
Proč je výhodné chovat vietnamské prasátko?
- Vietnamské prase je odolné vůči nemocem.
- Chov vietnamských prasat je nenáročný a bezproblémový.
- Chov vietnamských prasátek je cenově dostupný. Pořizovací náklady na sele jsou 500 Kč.
- Vietnamské prase je skvělý pomocník – spase trávu i spadané listí a zároveň má dobré povahové vlastnosti.
- Vietnamské prase je velmi nenáročné na stravu a ocení i zbytky z kuchyně.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků