Bojovnice pestrá nebo rájovec dlouhoploutvý: labyrintky patří k okouzlujícím akvarijním rybkám
Pocházejí z jihovýchodní a východní Asie i subsaharské Afriky a patří mezi oblíbené akvarijní rybky. Díky speciálnímu orgánu zvaném labyrint dokáží dýchat i atmosférický kyslík. Ano, jsou to labyrintky, kterých je hned několik druhů. Nejvíce chované v akváriích jsou bojovnice pestrá, rájovec dlouhoploutvý a čichavec líbající. Na chov jsou rybky nenáročné a hravě jejich péči zvládne i naprostý začátečník.
Akvarijní rybky se speciálním orgánem
Labyrintky dostaly svůj název podle specializovaného nadžaberního orgánu, kterému se říká labyrint. Jen díky němu dokáží dýchat kyslík, který dýcháme i my lidé. Mohou tak přežít v nedostatečně okysličených vodách nebo na krátkou chvíli i přežít mimo vodu.
Tyto akvarijní rybky se vyznačují i velkou péčí o své potomky, pro které staví pěnová hnízda. Některé také přechovávají jikry ve své tlamičce.
Bojovnice pestrá: samci jsou agresivní
Celosvětově patří k nejoblíbenějším akvarijním rybám vůbec. Je to zároveň první tropická rybka, kterou začali čeští akvaristé chovat. Průměrná délka je 6 cm, samice jsou menší oproti samcům, kteří jsou také barevně výraznější a pestřejší.
Samce je potřeba chovat samostatně, jelikož je poměrně agresivní. Zajímavostí je, že v Thajsku, odkud pocházejí, se rybky využívají na boj. Vsází se na ně peníze stejně jako třeba na kohoutích zápasech.
Rájovec dlouhoploutvý: uchvátí vás svým vzhledem
Rybka pochází z Číny a Vietnamu, kde se vyskytuje ve sladkých vodách. Rájovci rádi skáčou z vody ven, a proto musí být nádrž přikryta. Na těle převládá kovově modré zbarvení s červenými svislými proužky. Stejně jako u bojovnic jsou samice méně zbarvené.
V akváriu je lepší chovat jednoho samce na několik samic, jelikož dospělí samci spolu mohou často bojovat a navzájem si ubližovat. Jinak je rájovec dlouhoploutvý klidná rybka, se kterou nejsou problémy.
Čichavec líbající se dožívá až 15 let
Ryba získala své jméno díky zvláštní tlamičce. Při sbírání potravy nebo ohlodávání řas jakoby špulí rty. Dosahuje velikosti až 20 cm a dožívá se neuvěřitelných 15 let. Čichavec líbající je klidná ryba, a proto ji můžete bez obav chovat v hejnu.
Nádrž pro čichavce by měla být prostorná a osázená několika úkryty pro samičky. Na rozdíl od jiných labyrintek nestaví čichavci pěnové hnízdo, ale ryby se vytírají přímo do vody a jikry poté plavou na hladině.
Akvarijní rybky: jak zařídit dokonalé akvárium?
Akvárium, jeho výbava i pozice umístění v domě jsou velice důležité faktory pro zdravý vývoj rybiček. Akvárium nikdy nedávejte na místo, kde je přímé sluneční světlo nebo velký průvan. Vhodné není ani umístění akvária v kuchyni.
Obydlí pro labyrintky a podobné akvarijní rybky by se mělo řídit především následujícími kroky:
- Pořiďte dostatečně prostorné akvárium s mnohými úkryty.
- Teplota vody by neměla překročit rozmezí 18 – 26 °C.
- Akvárium by mělo být přikryté.
- Nezbytností je kvalitní filtrace na čištění vody.
- Ideální ozdobou jsou vysoké nebo plovoucí rostliny do akvária (rohatec, zákruticha, nepukalka aj.)
Čím se živí bojovnice? Pro labyrintky je důležitá živá strava
Labyrintky jsou ryby nenáročné nejen na chov, ale i potravu. Ovšem co se týče krmení, ryby se od sebe navzájem mírně liší:
Beta bojovnice – je všežravec a ideálním krmivem jsou granulové a vločkové krmné směsi
Rájovec dlouhoploutvý – jeho oblíbeným krmením jsou žábronožky a buchanky. Suché krmivo mu také vyhovuje.
Čichavec líbající – pochutná si na řasách a kvalitní živé potravě. Ideální jsou například nitěnky.
Při krmení dbejte vždy na to, aby ve vodě nezůstalo velké množství zbytků, které budou vodu znečišťovat. Vždy dávejte rybám přesně tolik, kolik snědí, což snadno poznáte po chvilce chovu akvarijních rybiček.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků