Papoušek senegalský chov: mazlíček vyžaduje hodně pozornosti a snadno se fixuje na člověka.
17. 06. 2019

Jak se zařizuje venkovní voliéra pro papoušky? Hlavní je prostorné a hravé prostředí

Chov papoušků může být velká radost. Ale musíme se o pestrobarevné společníky umět dobře postarat. Početnější chov papoušků vyžaduje větší prostory. Venkovní voliéra pro papoušky je ideálním místem, které si naše ptactvo zamiluje. Dobrá voliéra pro andulky nebo jiné papoušky by měla být pečlivě naplánovaná a dobře vybavená. Poradíme, jak voliéru udělat tak, aby se v ní papoušci cítili bezpečně, pohodlně a spokojeně.

Venkovní voliéra pro papoušky na míru

Každý papoušek má jiné potřeby. Teplomilnější papoušci vyžadují celoročně dobře zateplené voliéry, jiní zase výlety směrem na jih. Nejprve se tedy dobře seznamme s tím, co potřebuje zrovna náš druh papoušků. Venkovní voliéra pro papoušky by tomu měla být přizpůsobená.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

 • Andulka, Lori a další: Potřebuje ve voliéře závěsná koupátka.
 • Ara: venkovní voliéra pro papoušky ara by měla mít pevná závěsná lana na šplhání.
 • Kakadu a ara: Mají v oblibě šplhání za pomocí zobáku i nohou, proto by voliéra pro papoušky neměla mít pouze vertikální mříže.

voliéra pro papoušky

Voliéra pro papoušky by měla být zábavná

Papoušci jsou velmi inteligentní, hravá a často i společenská stvoření. Proto by voliéra pro papoušky měla mít dostatek hraček, houpaček, šplhadel a jiných aktivit, kterými se ptáčci zabaví.

Hračky: Na trhu najdeme řadu hraček pro papoušky. Nejlepší jsou ty z přírodních materiálů, které můžeme do voliéry snadno zavěsit. Do některých hraček se dávají pamlsky, které papoušek musí dostat ven. Nicméně u většího chovu by se mohli papoušci o jednu hračku poprat. Proto by jich ve voliéře pro papoušky mělo být hned několik.

Větvičky: Levné, ale pro papoušky zábavné trávení času. Větvičky ze stromů budou oklovávat, lézt po nich a prozkoumávat je. Dejme si ale pozor, že jsou ze stromů, které jsou pro papoušky bezpečné.

Závěsná lana: Řada papoušků má ráda šplhání. Proto by voliéra pro papoušky měla mít pevná a tlustá lana, po kterých můžou papoušci šplhat. Při výběru lan zvažme velikost našich papoušků, aby bylo lano vhodné po velikost jejich chodidel.

Koupátka: Papoušci mají v oblibě místa, kde se můžou koupat. Závěsná koupátka jsou dalším zpestřením, které naši papoušci ocení zejména v horkých letních dnech.

Rostliny: Voliéra pro papoušky může mít rostliny, které budou sloužit jako oživení, stejně jako pocit ochrany. Dejme si ale pozor, aby byly námi vybrané rostliny pro papoušky bezpečné.

10 tipů, aby byla voliéra pro andulky a jiné papoušky perfektní

 1. Základem je voliéru umístit do klidného prostředí. Ideálně na odlehlejší část zahrady, kde papoušky nebude nic rušit. Pokud by voliéra pro andulky či jiné ptactvo stála v blízkosti rušné silnice či sousedova štěkajícího psa, nebude se papouškům dařit dobře. Kromě toho, že nám nebudou vyvádět mladé, můžou začít ubližovat buďto sami sobě nebo ostatním.
 2. Čím větší voliéra, tím lepší. Papoušci mají polétávání ve velké oblibě. A nenechme se zmást velikostí papoušků. Menší druhy totiž mají sklony létat více, než druhy větší. Voliéra pro andulky a jiné papoušky by měla být vysoká alespoň metr a půl.
 3. Základním vybavením voliéry je místo, kam se papoušci mohou schovat před nepříjemným počasím. Proto by měla mít venkovní voliéra pro papoušky bezpodmínečně stříšku a zálety, kam se papoušci můžou schovat a cítit se bezpečně.
 4. Pokud chceme, aby papoušci vyváděli mladé, potřebujeme budky. Zároveň se sem papoušci můžou schovat a mít pocit bezpečí.
 5. Odpočívadla a bidýlka by měla být v různých výškách a na různých místech. Také neuškodí, pokud budou vyrobená z různých materiálů, které papouškům pobyt ve voliéře zpestří.
 6. Nezapomínejme každý den měnit krmivo. Mohlo by se začít kazit a papouškům by se z něj mohlo udělat špatně.
 7. Pokud máme ve voliéře pro papoušky více druhů ptactva, je nezbytné mít vícero krmítek. Jinak by se mohlo stát, že dominantní druh papoušků bude těm plašším bránit v přístupu k jídlu. Stejně tak i pítek, bidýlek a odpočívacích míst by ve voliéře mělo být několik. Záleží na počtu papoušků, které máme.
 8. V létě můžeme papoušky zvlažovat kropícím zařízením. Vodu papoušci milují a v horkém počasí ji ocení.
 9. Na dno voliéry je nejlepší dát písečnější půdu. Hlinité půdy totiž mohou zadržovat nadbytek vody, ve které se časem mohou začít tvořit bakterie, které mohou stát za vznikem nemocí papouščích nožek.
 10. Venkovní voliéra pro papoušky může být prostorná, jak chce, ale pokud do ní umístíme druhy, které spolu nevychází, říkáme si o problém. Například lori a kakadu se příliš v oblibě nemají a mohli by si i ublížit. Platí pravidlo, že bychom měli kombinovat podobně velké druhy. Jinak se můžou menší papoušci cítit ohrožení a větší naopak využívat své dominance.

venkovní voliéra pro papoušky

Voliéra pro papoušky: Je lepší sezónní nebo celoroční?

Voliéry můžou být buďto sezónní anebo celoroční. U celoročních je důležité zajistit dostatečný přísun tepla po celý rok. Vhodná je speciálně vyhrazená místnost, kterou uzpůsobíme pouze potřebám papoušků. Stejně tak se jako voliéra pro papoušky hodí i zateplený skleník. Výhodou je velké pohodlí papoušků. Přemisťování ze sezónní do zateplené voliéry a naopak, jim způsobuje stres. Provoz celoroční voliéry je ale nákladnější, podobně je komplikovaná i samotná příprava voliéry.

Sezónní voliéra je méně náročná na pořízení. Buďto si ji můžeme koupit anebo postavit přímo na míru naším potřebám. Můžeme ji také přemisťovat a vyjde nás levněji. Bohužel, stresu papoušků z přemisťování z vnitřních prostor do sezónní voliéry se nevyhneme.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…