Psoun prériový se živí hlavně rostlinnou stravou. Jídelníček však musí být pestrý
Psoun prériový je roztomilý a společenský mazlíček, jehož chov vám zabere trochu více času než kdybyste si pořídili morče nebo králíka. Jestli však chcete chovat jen jednoho, bude vyžadovat vaši velkou pozornost. Proto se doporučuje chovat vždy alespoň dva psouny, kteří se snáze navzájem zabaví. Hlavní složkou potravy pro psouna jsou sice rostliny, mějte ale na paměti, že strava musí být pestrá a vyvážená. Poradíme, co by nemělo v jídelníčku chybět a co mazlíčkovi ze Severní Ameriky podstrojit.
Psoun prériový je společenský mazlíček
Chovat jednoho psouna se nedoporučuje. Mazlíček je velice společenský a bude vyžadovat vaši častou pozornost. Vždy je proto lepší pořídit si psouny dva. Ideální kombinací jsou dvě samičky anebo pár. Chovat dva samce nepřináší dobrotu, a to kvůli jejich silnému teritoriálnímu chování.
Psoun také potřebuje hodně pohybu, tudíž prostorná klec je základem. Každodenní svobodný pohyb po místnosti jim udělá ze srdce radost.
Psoun je býložravec, strava musí být ale pestrá
Psoun prériový patří do řádu hlodavců a svým vzezřením i způsobem života se podobá syslům nebo veverkám. Základem jeho stravy jsou rostliny. Psoun je býložravec, který si rád ve volné přírodě pochutná na různých druzích travin a bylin.
Strava psouna by ale měla být vyvážená, jelikož i ve volné přírodě si rád přilepší kořeny, semeny nebo hmyzem. Proto byste mu měli dopřát od každého něco.
Psoun prériový - základem krmiva je vláknina
Vybírejte takové krmné směsi, které mají vysoký podíl vlákniny. Ta je základem krmení každého psouna. Ideální je speciální krmivo pro psouny, které obsahuje všechny potřebné látky v dobrém poměru. V případě nouze můžete sáhnout i po krmení pro činčily.
Krmivo musí být bohaté na vlákninu, zároveň musí mít nízký obsah tuku. Pokud se krmení skládá ze sušeného ovoce, olejnatých semen a ořechů, raději se mu vyhněte. Takové složení není vhodné.
Psoun musí mít stále přístup k senu
V obydlí psouna nesmí chybět seno. Je důležité, abyste jej pravidelně střídali, aby měl psoun ve své stravě různé byliny a traviny. Ideální je seno z bojníku lučního, které je vhodné nejen z hlediska výživové hodnoty, ale také pro obrušování zubů. Naopak vojtěškové seno nebo jetelové by nemělo být hlavní složkou jídelníčku.
Seno musí být suché, bezprašné a musí vonět. Lze ho koupit anebo si jej můžete připravit sami. Nikdy nepodávejte psounovi seno, které je mokré a zapařené.
Psoun má v zajetí sklon k obezitě
Psoun může v zajetí trpět obezitou. Proto je nutné, abyste skutečně dbali na to, co mu dáváte a z čeho se krmení skládá. Kvalitní krmné směsi a seno jsou základem, kterým nemůžete nic zkazit. Jako doplněk stravy pak vybírejte zeleninu, byliny, ovoce a zcela výjimečně hmyz.
V kleci by měli mít psouni také větvičky z jedlých stromů, které jim pomáhají neustále obrušovat jejich zuby. Přístup k čerstvé vodě je samozřejmostí.
Psoun: jaké pamlsky mu udělají radost?
Aby byl mazlíček zdravý a nemel žádné střevní a zažívací problémy, pak musí být krmivo pestré a doplněné o všelijaké pamlsky. Co udělá psounovi skutečně radost a čím mu můžete vylepšit jídelníček?
- Zelenina - mrkev, okurka, brokolice, květák, cuketa
- Ovoce - jahody, meruňky, jablko, hrozny, broskve, nektarinky
- Byliny - bazalka, meduňka, heřmánek, pampeliška
- Dřeviny - bříza, líska, vrba, ovocné stromy
Naopak naprosto nevhodné jsou pro psouna:
- avokádo
- exotické ovoce
- cibule, česnek
- pryskyřník
- cedr
- ořešák
- bez černý
- šeřík
- sladkosti
- zbytky z kuchyně
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků