Letní kino má své kouzlo: Osvědčené filmy i žhavé novinky pod širým nebem

img
09. 05. 2016

Nad hlavou hvězdy, před sebou hvězdy. Ty nad vámi září na potemnělé obloze seskupené do různých souhvězdí a ty před vámi poutají vaši pozornost na velkém filmovém plátně. Takový zážitek vám v současnosti může přinést jedině letní kino, které má oproti normálním multiplexům výhody, ale i nevýhody. Ptáte se proč navštívit letní kino? To se dozvíte právě v tomto článku.

Letní kina jsou opět v kurzu

Letní kina zažívají takovou jízdu na horské dráze. Před rokem 1989 byla velmi oblíbená a navštěvovaná, avšak s nástupem multikin, domácích přehrávačů, stahování filmů a domácích kin jejich obliba značně poklesla. Ještě před pár lety se dala letní kina označit za ohrožený druh. V současnosti ale letní kina zažívají opět boom – návštěvnost stoupá a letní kina se budují ve velkých i malých městech.

A čím je to způsobené? Zčásti možná nostalgií. Lidé, kteří kouzlo letního kina objevovali během svého mládí, se teď k němu vrací a vzpomínají na dávné teplé letní večery, kdy měli v kině své první rande. S tím úzce souvisí, že letní kina navštěvují zamilované páry kvůli romantické atmosféře pod širým nebem. A v neposlední řadě zažívají letní kina svůj návrat ke slávě kvůli ekonomické výhodnosti – vstupné do letních kin je totiž většinou levnější než do velkých multiplexů.

Na pohodlná křesílka v letním kině zapomeňte

Přestože je letní kino takovým fenoménem, někteří zástupci mladší generace se s ním možná ještě nikdy nepotkali. Co tedy letní kino vlastně je? Definice říká, že se jedná o kulturní zařízení, které slouží k promítání pod širým nebem. S tím souvisí jedna základní věc, kterou multikina rozhodně řešit nemusí – promítá se až když je tma, aby byl film dobře viditelný.

Nečekejte však, že letní kino bude vybavené pohodlnými křesílky, jak je tomu v normálním kině pod střechou. Diváci sedí většinou na dřevěných lavicích a místa nebývají nijak číslována – kdo dřív přijde, ten si může vybrat. A pokud jsou lavice obsazeny a letní kino praská ve švech, sedí se jednoduše na zemi. I kvůli tomu se rozhodně vyplatí vzít si s sebou deku, která vás zahřeje, když se v průběhu noci ochladí.

Letní kino - nedokonalý zvuk vynahradí čepované pivo

Filmy jsou promítané na velké plátno, jež ovšem svými rozměry nedosahuje pláten, jaká jsou v běžných kinech. Vzhledem k tomu, že se letní kino nachází pod širým nebem, nelze počítat s vynikající akustikou. Ne úplně kvalitní zvuk však vynahradí ono specifické prostředí, hvězdy nad hlavou a možnost, dojít si do stánku pro pivo.

Tím se dostáváme k občerstvení, jež bývá součástí většiny letních kin. Na tradiční popcorn, kterého jsou v multikinech po promítání vždy plné sedačky, však zapomeňte. K létu přece patří především grilované dobroty a pivo, a právě ty tvoří hlavní sortiment.

Pohodu letního kina může zkazit jen špatné počasí

Důvodů, proč vyrazit za kouzlem letního kina je tedy hned několik. Kromě nostalgie, romantického prostředí či levnějšího vstupné, jak jsme zmínili dříve, je výhoda letního kina také v tom, že ho může navštívit prakticky každý. Přestože promítání začíná až za tmy, tak rodiče mohou s sebou na promítání vzít i děti, jelikož mají prázdniny a mohou ponocovat. Letní kino je také stvořené pro lidi, kteří nemají rádi velká obchodní centra a jejich multiplexy – pod širým nebem nehrozí žádný stres a tlačenice, naopak jen pohoda a odpočinek.

Jediné, co vám může pohodu vysloveně zkazit, je počasí. Všechny výše uvedené výhody, jakými letní kina disponují, samozřejmě platí jen tehdy, pokud neprší. Je totiž opravdu rozdíl sedět v teplém letním večeru a sledovat film zatímco vám čechrá vlasy jemný vánek, nebo sedět schouleni v pláštěnce, klepat se zimou a na film nevidět přes dešťové kapky, které vám stékají do očí. V tom spočívá i velký risk provozovatelů letních kin. Už před sezónou dají finanční prostředky do provozu kina a reklamy, a poté už se jen modlí, aby republiku nezasáhlo období dešťů.

Osvědčené filmy i úplné novinky v letním kině

Letní kina kromě atmosféry lákají především na promítané filmy. A jejich nabídka je u jednotlivých kin rozmanitá. Někde se hrají pouze osvědčené české i zahraniční snímky, které u diváků dříve sklidily úspěch, a kalkuluje se s tím, že oblíbený film uvidí divák rád i poněkolikáté. Proto například letní kina sází na fotbalovou komedii Okresní přebor, francouzský snímek Nedotknutelní nebo romantické drama Padesát odstínů šedi.

Některá letní kina se však pouští do konkurenčního boje s normálními kiny a promítají žhavé novinky z filmového světa. Uplynulé léto tak byly k vidění filmy jako Sedmero krkavců, Terminátor: Genisys, Jurský svět, Ant-Man, Mimoni či Pixely. A právě taková nabídka přiláká do letního kina i jiné diváky, než ty, kteří tam zavítali kvůli nostalgii či romantickému večeru.

Největší letní kino u nás je v Boskovicích

A jaké letní kino stojí za to navštívit? Na to se těžko odpovídá, jelikož každé letní kino má své specifické kouzlo, ať už se jedná o celkovou atmosféru, krásný výhled či nabízené občerstvení. Letních kin je po České republice spousta, a to nejen ve velkých městech, kde je po nich logicky větší poptávka.

Vůbec největším takovým zařízením svého druhu u nás je letní kino v Boskovicích. Přírodní amfiteátr v Jihomoravském kraji funguje od roku 1960 a původně byl vytvořen pro 2600 lidí. Traduje se však, že rekordní návštěvnost dosáhla kolem sedmi tisíc diváků. Letní kino v Boskovicích ovšem v průběhu času chátralo, a tak před několika lety prošlo výraznou rekonstrukcí. Po ní se kapacita kina zmenšila na 1100 míst, přesto areál zůstává unikátem. Letní kina totiž většinou navštěvují maximálně desítky či stovky diváků.

Tipy na letní kina

Letní kina Praha:

 • Výletní kino Smíchov
 • Letní kino v Karlíně
 • Letňák – Střelecký ostrov

Letní kina Brno:

 • Letní kino na Dvoře Městského divadla Brno
 • Letní kino Špilberk
 • Letní kino Brno-střed

Letní kina v dalších vybraných městech:

 • Lochotínský amfiteátr (Plzeň)
 • FLOK – Festival letního ostravského kina
 • Letní kino Mostkovice (Olomoucký kraj)
 • Letní kino Širák (Hradec Králové)
 • Letní kino Háječek (České Budějovice)
 • Pardubické letní kino 

Napsat komentář: Letní kino má své kouzlo: Osvědčené filmy i žhavé novinky pod širým nebem

RE: Letní kino má své kouzlo: Osvědčené filmy i žhavé novinky pod širým nebem

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.