Trápí vás deprese a únava? Možná vám chybí selen
Selen je stopový prvek, kterého v dnešní době nemá dostatek většina lidí. Špatná nálada, deprese a únava jsou – možná právě i proto – častější, než bychom řekli. Na vině pokaždé není totiž jen nedostatek spánku a životní obtíže. Pokud jsme už vyzkoušeli všechno možné a bez úspěchu, zaměřme se na stravování. Může nám chybět právě důležitý stopový prvek selen. S jeho nedostatkem se mohou objevit až deprese anebo únavový syndrom.
A objevují se čím dál častěji. Půda je totiž vyčerpaná a v běžných potravinách už není dnes selenu tolik, jako bývalo dříve. Zjistěte, proč je pro naše tělo selen tolik důležitý a jak si jej můžeme přirozeně doplnit.
Selen: Klíč k energii a psychické pohodě
Lidské tělo potřebuje ke správné funkci živiny. Vitamíny, minerály a jiné důležité látky. Pokud jich v potravě nepřijímáme dostatek, tělu chybí. Nemůže pak fungovat tak, jak by mělo. A to se odráží na naší fyzické i psychické kondici. Protože řada z nás nemá příliš pestrou stravu, selen může chybět. K čemu všemu je selen dobrý?
Ničí volné radikály, které tělo poškozují. Mohou způsobit dokonce až rakovinu.
- Přispívá ke zdravější a hezčí pokožce.
- Zlepšuje zdraví jater.
- Posiluje naši imunitu.
- Prospívá štítné žláze.
- Je nezbytný pro zdravý růst.
- Podílí se na funkci rozmnožovacího systému.
Deprese a únavový syndrom? Doplňme selen
Protože selen ovlivňuje řadu tělesných funkcí, jeho nedostatek se může projevit různorodě. Od problémů se srdcem a játry, přes komplikace s nervovou soustavou až po zhoršení zdraví očí. Nedostatkem selenu může vznikat i únavový syndrom a deprese.
- Deprese: Příčina tohoto onemocnění může mít nejrůznější důvody. Často je to traumatický zážitek, ať už z dětství anebo z dospělosti. Neměli bychom tedy rozhodně podcenit péči psychologů a psychiatrů. Pokud se ale léčíme a stále nic nepomáhá, zkusme selen. Příznivě totiž ovlivňuje činnost štítné žlázy. A ta produkuje různé hormony, které určují, jak se budeme cítit. Zejména hormon thyroxin, který udržuje buňky a mozek aktivní. Špatná funkce štítné žlázy může způsobit deprese, protože hormonální rovnováha je narušená. Selen může štítnou žlázu podpořit. Zkusme jej přijímat společně s jódem a zinkem.
- Únavový syndrom: Podobně jako deprese, i únavový syndrom se může objevit při nedostatku selenu. Objevuje se také svalová slabost. Únavový syndrom bohužel nemá tak jednoznačnou diagnózu, stejně jako i léčbu. Sami odborníci si nad ní někdy lámou hlavu. Pokud nás trápí únavový syndrom, doplňme i hořčík, zinek, vitamín E, vitamín C a vitamíny skupiny B. A nezapomeňme se zamyslet nad naším životním stylem. Vyhýbejme se stresu a zkusme zvolnit.
Selen najdeme v mléčných výrobcích, masu i ovoci
Selen sice můžeme konzumovat jako doplněk stravy, zdravější je ale selen získávat rovnou z jídla. Vždy ale záleží na půdě, ve které byly plodiny pěstované. Aby pro nás byly doopravdy prospěšné, měly by pocházet z výživné zeminy, která má selenu dostatek. Zkusme proto sáhnout po organicky pěstovaných plodinách. Kde selen najdeme?
- Selen se vyskytuje v mléčných výrobcích.
- Cenný minerál najdeme v citrusových plodech.
- I ve vnitřnostech se selen vyskytuje.
- Selen obsahuje také avokádo.
- Celozrnné obiloviny jsou taktéž dobrým zdrojem selenu.
- Selen nám doplní para ořechy. Už jeden para ořech nám dodá denní doporučenou dávku selenu.
I selen konzumujme s mírou
Více neznamená lépe. Přebytek selenu může být stejně tak škodlivý, jako jeho nedostatek. Ve velkých dávkách je pro tělo nebezpečný. Denní doporučená dávka selenu u dospělého muže je 40 až 70 mikrogramů, u ženy pak 40 až 55 mikrogramů. Při denní dávce 2,5 miligramů na 5 kilo lidské váhy je selen toxický. Při obzvlášť vysokých dávkách je dokonce rakovinotvorný. Proto i zde platí, že všeho s mírou.
Napsat komentář: Trápí vás deprese a únava? Možná vám chybí selen
RE: Trápí vás deprese a únava? Možná vám chybí selen