Když vás skolí letní deprese: Co ji způsobuje a jak se jí vyhnout?

Když vás skolí letní deprese: Co ji způsobuje a jak se jí vyhnout?
20. 06. 2018

Deprese, chmury a smutky bývají obvykle spojovány s podzimem. Konec léta a pohodového období dovolených, zkracování dne, ubývání slunečního svitu, sychravo a pošmourno. To všechno jsou důvody úzkostných a negativních myšlenek.

Možná se budete divit, ale ani letní deprese není ničím výjimečným. Patří mezi takzvané sezónní deprese a není radno ji brát na lehkou váhu, protože stejně jako jiné deprese může mít vážné důsledky. Jak je možné, že tohle bezstarostné období vyvolává chmury? A jak se jim bránit?

Čtěte také:

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

Letní deprese není nic neobvyklého

Špatnou náladu mívá občas každý a je jedno, jestli je zrovna venku krásně teplo nebo naopak sychravo a zima. Nejde o nic závažného a člověk si s takovými stavy obvykle snadno poradí. Dlouhotrvající negativní nálady, smutky a chmury, které jen tak neodeznívají, ale už mohou být skutečnými depresivními stavy.

I s těmi se můžeme setkat v jakémkoliv ročním období, tedy nejen na podzim, ale i v létě. Jejich příčinou může být nedostatek energie, letní únava a narušený spánkový režim, změny ve stravovacích návycích nebo třeba dlouhotrvající vysoké venkovní teploty, stres z plánování dovolené i stesk z toho, že člověk léto tráví osamělý.

Není těžké upadnout do „letní depky“ a podle studií se s ní potýká alespoň jednou za svůj život každý desátý člověk.

Za špatnou náladu mohou vysoké teploty

Na léto a teplo se spousta z nás těší, na druhou stranu právě dlouhotrvající horko bývá jedním z nejčastějších spouštěčů letní deprese. Vysoké teploty způsobují malátnost, bolest hlavy, vyčerpanost. Když k tomu přidáme fakt, že se nám v horku špatně spí a stejně tak náš spánek negativně ovlivňuje nadměrné množství slunečního světla, není se čemu divit, že lidé propadají depresím i v létě.

Letní deprese (3)

Letní deprese z absence slunečního svitu

V létě ale můžeme trpět i naopak nedostatkem slunečního záření. Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří musí v horkém a slunečném počasí trávit zavření v kanceláři. Schválně, kolik času trávíte během pracovního týdne venku? Mnozí lidé maximálně jednu hodinu, což je žalostně málo vzhledem k tomu, jak sluneční září ovlivňuje náš život.

Ze slunečního záření získáváme totiž důležitý vitamín D, díky kterému se v těle vytváří serotonin, takzvaný hormon štěstí. Když ho máme málo, začínáme propadat špatné náladě a chmurám. Takže ačkoliv je venku krásně a vše zalité sluncem, pracující člověk si toho příliš neužije a mohou ho začít sužovat letní deprese.

Odpočinek nebo stres, únava a deprese?

Zásadním spouštěčem letní deprese je paradoxně také období, na které se většina lidí celý rok těší – dovolená.

Na první pohled se to možná zdá nepochopitelné, ale stačí o tom chvíli popřemýšlet a hned vám bude jasné, proč to tak je.

Dovolená je pro většinu lidí symbolem odpočinku, kdy se nemusí věnovat práci. Jenže odjezdu na dovolenou často předchází období, kdy se člověk horečně snaží připravit na svůj pracovní výpadek – snaží se dokončit všechnu rozdělanou práci, předat svou agendu kolegům nebo za sebe sehnat náhradu. Ještě před samotnou dovolenou nebo během ní pak na něj může dolehnout únava, úzkost a letní deprese je na světě.

Letní deprese (2)

Letní deprese s dovolenou i bez ní

Dovolená také představuje narušení běžného životního rytmu, což ne každý zvládá lehce. Když k tomu přičteme stres s plánováním dovolené nebo zklamání z toho, že dovolená neprobíhá podle plánů a toho, jak jsme si ji představovali, letní deprese už snad nemůže ani nikoho překvapit.

Mohlo by se zdát, že lepší tedy je na dovolenou radši ani nejezdit. Jenže to také není výhra. Lidé, kteří nemají s kým na dovolenou jet nebo na ni nemají dostatek financí, můžou letní depresi propadnout snad ještě snadněji.

Letní zábava a letní únava

Příčin letní deprese ale existuje mnohem více. Léto přeje zábavě a dlouhému ponocování na nejrůznějších akcích. Z toho plyne letní únava, kterou ještě může dále zhoršovat přílišné teplo. A souvisí s tím také častější utrácení za zábavu, ať už jde o lístky na festivaly, koncerty nebo o výdaje za výlety a dovolené. Někteří lidé pak propadají úzkostem a pocitům finanční nejistoty, což také může vyústit až v projevy letní deprese.

Přečtěte si o chronickém únavovém syndromu.

Bojujte proti letní únavě! Není to tak složité

Možná to teď vypadá, že léto je plné nástrah a ať budeme dělat cokoliv, může na nás dolehnout letní únava. Ale není třeba se zbytečně znepokojovat! Choďte hodně ven na čerstvý vzduch, dodržujte pitný režim a jezte zdravě.

Buďte aktivní – nemusíte každý den sportovat, ale jezděte na výlety, jděte si zaplavat nebo se projeďte na kole. Dělat něco pro své tělo a zdraví je v létě jednodušší než kdy jindy. Nezapomínejte ani na své blízké a kamarády, užívejte si letní čas společně. A dopřejte si volno bez pracovních i jiných starostí.

Zkrátka vypněte, snažte se léto si užít, nemít příliš vysoké nároky na sebe ani své okolí a uvidíte, že letní únava a deprese na vás nevyzraje.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…