Když vás skolí letní deprese: Co ji způsobuje a jak se jí vyhnout?
Deprese, chmury a smutky bývají obvykle spojovány s podzimem. Konec léta a pohodového období dovolených, zkracování dne, ubývání slunečního svitu, sychravo a pošmourno. To všechno jsou důvody úzkostných a negativních myšlenek.
Možná se budete divit, ale ani letní deprese není ničím výjimečným. Patří mezi takzvané sezónní deprese a není radno ji brát na lehkou váhu, protože stejně jako jiné deprese může mít vážné důsledky. Jak je možné, že tohle bezstarostné období vyvolává chmury? A jak se jim bránit?
Letní deprese není nic neobvyklého
Špatnou náladu mívá občas každý a je jedno, jestli je zrovna venku krásně teplo nebo naopak sychravo a zima. Nejde o nic závažného a člověk si s takovými stavy obvykle snadno poradí. Dlouhotrvající negativní nálady, smutky a chmury, které jen tak neodeznívají, ale už mohou být skutečnými depresivními stavy.
I s těmi se můžeme setkat v jakémkoliv ročním období, tedy nejen na podzim, ale i v létě. Jejich příčinou může být nedostatek energie, letní únava a narušený spánkový režim, změny ve stravovacích návycích nebo třeba dlouhotrvající vysoké venkovní teploty, stres z plánování dovolené i stesk z toho, že člověk léto tráví osamělý.
Není těžké upadnout do „letní depky“ a podle studií se s ní potýká alespoň jednou za svůj život každý desátý člověk.
Za špatnou náladu mohou vysoké teploty
Na léto a teplo se spousta z nás těší, na druhou stranu právě dlouhotrvající horko bývá jedním z nejčastějších spouštěčů letní deprese. Vysoké teploty způsobují malátnost, bolest hlavy, vyčerpanost. Když k tomu přidáme fakt, že se nám v horku špatně spí a stejně tak náš spánek negativně ovlivňuje nadměrné množství slunečního světla, není se čemu divit, že lidé propadají depresím i v létě.
Letní deprese z absence slunečního svitu
V létě ale můžeme trpět i naopak nedostatkem slunečního záření. Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří musí v horkém a slunečném počasí trávit zavření v kanceláři. Schválně, kolik času trávíte během pracovního týdne venku? Mnozí lidé maximálně jednu hodinu, což je žalostně málo vzhledem k tomu, jak sluneční září ovlivňuje náš život.
Ze slunečního záření získáváme totiž důležitý vitamín D, díky kterému se v těle vytváří serotonin, takzvaný hormon štěstí. Když ho máme málo, začínáme propadat špatné náladě a chmurám. Takže ačkoliv je venku krásně a vše zalité sluncem, pracující člověk si toho příliš neužije a mohou ho začít sužovat letní deprese.
Odpočinek nebo stres, únava a deprese?
Zásadním spouštěčem letní deprese je paradoxně také období, na které se většina lidí celý rok těší – dovolená.
Na první pohled se to možná zdá nepochopitelné, ale stačí o tom chvíli popřemýšlet a hned vám bude jasné, proč to tak je.
Dovolená je pro většinu lidí symbolem odpočinku, kdy se nemusí věnovat práci. Jenže odjezdu na dovolenou často předchází období, kdy se člověk horečně snaží připravit na svůj pracovní výpadek – snaží se dokončit všechnu rozdělanou práci, předat svou agendu kolegům nebo za sebe sehnat náhradu. Ještě před samotnou dovolenou nebo během ní pak na něj může dolehnout únava, úzkost a letní deprese je na světě.
Letní deprese s dovolenou i bez ní
Dovolená také představuje narušení běžného životního rytmu, což ne každý zvládá lehce. Když k tomu přičteme stres s plánováním dovolené nebo zklamání z toho, že dovolená neprobíhá podle plánů a toho, jak jsme si ji představovali, letní deprese už snad nemůže ani nikoho překvapit.
Mohlo by se zdát, že lepší tedy je na dovolenou radši ani nejezdit. Jenže to také není výhra. Lidé, kteří nemají s kým na dovolenou jet nebo na ni nemají dostatek financí, můžou letní depresi propadnout snad ještě snadněji.
Letní zábava a letní únava
Příčin letní deprese ale existuje mnohem více. Léto přeje zábavě a dlouhému ponocování na nejrůznějších akcích. Z toho plyne letní únava, kterou ještě může dále zhoršovat přílišné teplo. A souvisí s tím také častější utrácení za zábavu, ať už jde o lístky na festivaly, koncerty nebo o výdaje za výlety a dovolené. Někteří lidé pak propadají úzkostem a pocitům finanční nejistoty, což také může vyústit až v projevy letní deprese.
Přečtěte si o chronickém únavovém syndromu.
Bojujte proti letní únavě! Není to tak složité
Možná to teď vypadá, že léto je plné nástrah a ať budeme dělat cokoliv, může na nás dolehnout letní únava. Ale není třeba se zbytečně znepokojovat! Choďte hodně ven na čerstvý vzduch, dodržujte pitný režim a jezte zdravě.
Buďte aktivní – nemusíte každý den sportovat, ale jezděte na výlety, jděte si zaplavat nebo se projeďte na kole. Dělat něco pro své tělo a zdraví je v létě jednodušší než kdy jindy. Nezapomínejte ani na své blízké a kamarády, užívejte si letní čas společně. A dopřejte si volno bez pracovních i jiných starostí.
Zkrátka vypněte, snažte se léto si užít, nemít příliš vysoké nároky na sebe ani své okolí a uvidíte, že letní únava a deprese na vás nevyzraje.
Diskuse k článku
RE : Když vás skolí letní deprese: Co ji způsobuje a jak se jí vyhnout?