Jarní únava postihne téměř každého! Příznakem je nachlazení i špatná nálada

Jarní únava postihne téměř každého! Příznakem je nachlazení i špatná nálada
28. 03. 2018

Venku jaro, ale vám se nechce nic dělat? Po dlouhé, vyčerpávající zimě se velmi často cítíme unaveni, oslabeni a bez energie. Jarní únava postihuje až tři čtvrtiny populace. Ukážeme vám, jak se jí co nejrychleji účinně zbavit.  

Jarní únava je důsledkem zimy. Jsme vyčerpaní fyzicky i psychicky a energie se těžko dobíjí. Tělo se v průběhu zimy snažilo bojovat proti nemocem, zimě i rizikovým stavům, což se nyní projevuje vitaminovým deficitem. Při zimní absenci slunečního zimu se tvorba vitaminu D snižuje, čímž se i oslabuje imunita. První sluneční paprsky zlepší vaši náladu, protože podporují tvorbu serotoninu. Nedostatek hormonu v těle způsobuje pokles náklady, deprese a smutek.  

Čtěte také:

Jaro je tady! Jarní rovnodennost v roce 2018

Jarní únava může trvat dny i týdny, při prvních náznacích symptomů nečekejte až sama odezní. Pomoci si můžete jednoduše sami. 

Jarní únava - příznaky

  • Vyčerpanost
  • Nedostatek energie
  • Náchylnost k nachlazením
  • Nechuť
  • Oslabená imunita
  • Častá změna nálady

Jak na jarní únavu?

Proti jarní únavě můžete bojovat již před jejím příchodem. Ať chceme nebo nechceme, alespoň na pár dní se většině z nás jarní únava nevyhne. Nastartovat organismus pomůže úprava jídelníčku, dostatek vitamínů, pohyb a odpočinek.

1. Pestrá strava

Zdravá strava je základem spokojeného těla, duše a přísunu energie. Po zimě zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Čerstvá šťáva nastartuje váš den, budete se cítit svěží a plní energie před pracovním dnem. Zelená zelenina v podobě salátů odlehčí vaše tělo a dodá potřebné vitaminy. Pravidelná strava dodá navíc vašemu dni řád. Nezapomínejte na snídani, která vám dodá energii na celý den. Na jaře by se ve vašem jídelníčku mělo objevit více ryb, bohatých na vitamin D, libové maso a luštěniny.

Restartovat unavený organismus můžete také formou jarního detoxu. Pročištěním těla od toxinů, nežádoucích látek získáte novou energii do žil. Detoxikaci organismu dosáhnete pomocí čerstvých šťáv, bylinných čajů nebo půstu.

 Mrkvový džus

2. Doplňte chybějící vitamíny

Oslabená imunita a vitaminový deficit je nutné po zimě doplnit. Nabijte se energií potřebnou dávkou v ovoci nebo formou tabletových potravinových doplňků. V zimě přijímáme až o 20 % méně vitamínů. Účinným bojovníkem proti únavě je známý B-komplex, kombinace skupiny vitaminu B potřebujeme pro správné fungování celého organismu.  

Po zimě bývá citelný nedostatek vitaminu C. Doplnit ho můžete citrusovými plody, rajčaty nebo vitaminovými tabletami z lékárny. Komplexní vitaminy můžete koupit i ve formě šumivých tablet, díky nimž doplníte i potřebné tekutiny. Dostatečný přísun vody zamezuje dalšímu vyčerpávání organismu.

Kromě vitamínu je třeba doplnit i minerály. Hořčík nabudí mozek k větší produktivitě, zinek je zase potřeba při tvorbě hormonů jako je inzulin nebo testosteron. Po doplnění potřebných vitaminů nebude mít jarní únava šanci!

3. Nezapomeňte na dostatek spánku

Pocit únavy, nejen na jaře, zvyšuje nedostatečný spánek a odpočinek. Zvolněte hektické tempo a zklidněte svůj denní režim. Nedostatek spánku, zvláště dlouhodobého, oslabuje imunitu víc, než si myslíte. Přečtěte si před spaním pár stran knihy, pusťte si relaxační hudbu a zkuste nemyslet na starosti všedního dne. Dopřejte si alespoň sedm hodin poctivého spánku denně a uvidíte, že se vám bude vstávat líp.

4. Přidejte každý den pohyb

I když vás jarní únava nedokáže zvednout z postele, první sluneční paprsky lákají k procházce. Najít si motivaci ke cvičení je při jarní únavě těžké. Snažte se ale první nechuť překonat a uvidíte, jak se následně budete cítit šťastní, že jste pro sebe něco udělali. Pohyb venku rozproudí vaši krev, dodá endorfiny a čerstvý vzduch vás zbaví únavy. Aktivní odpočinek zlepší vaši náladu, kondici i přivede na pozitivní myšlenky. Stačí pár minut venku, procházka se psem nebo rodinou. Každodenní pohyb nemusí trvat hodiny, zkuste jednou vyměnit cestu autem za procházku na sluníčku.

Sluneční paprsky navíc pomáhají doplňovat vitamin D, který ovlivňuje naši náladu a podněcuje tvorbu hormonu seratoninu, který vyvolává pocit radosti a optimismu. Pobyt na slunci pozitivně působí na vaši náladu i tělo.

Jarní únava a jak proti ní bojovat (4)

5. Vytvořte si denní režim

Dejte svému dennímu programu řád. Jarní únava sama zmizí, když vaše dny budou mít jasný rozvrh a vy se nebudete zbytečně stresovat, že nestíháte. Připravte si denní plán, co chcete stihnout včetně času na odpočinek. Zvolněte, nezapomínejte pravidelně jíst a váš organismus začne vše zvládat s větším klidem. Nezapomínejte si dělat radost, protože s optimismem se únava překonává nejlépe.

6. Otužujte se

Otužování pomáhá předcházet nachlazení, posílí vaši oslabenou imunitu i prokrvení organismu. Otužování vzduchem je nejdostupnější, vodou zase nejúčinnější. Vyzkoušejte místo horké sprchy ráno vlažnou a uvidíte, jak povzbudíte své tělo i psychiku. Na začátek nemusíte nic přehánět, začněte s vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu. Udělejte si z otužování každodenní rituál, vyhnete se nachlazení, a navíc zlepšíte svůj krevní oběh.

Vyzkoušejte Wim Hofovu metodu otužování.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…