Hydroterapie neboli vodoléčba: rehabilitační metoda využívající léčivé síly

Hydroterapie neboli vodoléčba: rehabilitační metoda využívající léčivé síly

Hydroterapie je známa svými účinky téměř jako lidstvo samo. Vodu jako léčebný harmonizující prostředek používali již staří Egypťané, stejně jako Řekové. Téměř každý ví, jak za římského impéria byly důležité veřejné lázně. Jen v Římě bylo koncem I. století více jak 150 soukromých či veřejných lázní. Římané i další naši předkové byli obeznámeni s účinky vody a hydroterapie pro ně byla samozřejmostí. Voda je jedním ze základních živlů, který byl na Zemi od počátku. I plodová voda nás provází od samého vzniku embrya až do narození. Voda také téměř u nikoho nevyvolává intoleranci. Voda tedy patří k nejpřirozenějším léčivým prostředkům.

Hydroterapie byla rozvinuta některými významnými současníky, jako např. Vincenz Priessnitz (tzv. „Priessnitzovy zábaly) nebo Sebastian Kneipp, který položil základy tzv. vodní terapie, která zahrnuje celou škálu léčebných procedur prostřednictvím vody.

Jak se dnes hydroterapie používá?

Hydroterapie neboli vodoléčba působí na tělo jak tepelnou, tak i kinetickou energií. Mechanické účinky při ponoření do vody fungují tak, že tělo je nadnášeno, což provází pocity odlehčení, snížení svalového tonu a zvýšenou pohyblivostí. Povzbuzující mechanické účinky jako je použití intenzivního proudu vody při vodních masážích zase stimulují jak určité svalové skupiny, tak celý kardiovaskulární systém a ovlivňují celkovou odolnost organismu. Účinky vodoléčby jsou ovlivněny chemickým složením vody či příměsi, které jsou do vody přidávány.

Teplá voda působí na rozšíření cév. Napomáhá při snižování krevního tlaku. Vysoká teplota lázně (38 °C a více) povzbuzuje imunitní systém tím, že tlumí množení bakterií a vede též k poškozování buněk zhoubných nádorů. Studená voda naopak způsobuje zúžení cév, zvýšení svalového tonu, vzestup krevního tlaku.

Hydroterapie a její léčebné účinky

Vodoléčba dokáže účinně zápasit s mnoha zdravotními problémy. Příznivě ovlivňuje:

  • Pohybový aparát - onemocnění rukou, zápěstí (syndrom karpálního tunelu), osteoartróza, uvolnění kloubů a namáhaných svalů
  • Krevní oběh - zlepšuje prokrvení organismu, pozitivní účinek na srdce a otužilost
  • Dýchací systém - záněty, alergie, astma a další problémy se zúžením dýchacích cest
  • Kardiovaskulární systém, tzn. onemocnění srdce a cév
  • Nervový systém - neurovegetativní onemocnění, uvolnění křečí, stahů, bolestí
  • Žlázy s vnitřní sekrecí - ovlivňuje pozitivně činnost štítné žlázy, a to jak při hyperfunkci, tak při hypofunkci
  • Psychosomatické problémy jako chronickou únavu, neurózy, depresivní stavy, nespavost (sedativní účinek vody)
  • Zpevnění těla, odstranění celulitidy, zvýšení elasticity kůže
  • Odolnost celého organismu vůči nepříznivým vlivům našeho životního prostředí, posiluje imunitu a celkovou vitalitu.
  • Kožní systém - výrazný vliv na kůži, zlepšuje jak prokrvení, dochází tak ke zlepšení imunitních vlastností kůže (posílení obranyschopnosti proti infekcím)
  • Vylučování škodlivých látek z lidského těla kůží
  • Relaxační účinky hydroterapie lze pak podpořit přidáním bylin, solí či aromaterapeutických éterických olejů
  • Antipyretický účinek - aplikace studených zábalů dokáže snížit teplotu těla během několika málo minut
  • Voda se užívá i jako analgetikum - např. při bolestech hlavy díky použití studených obkladů, horké koupele jsou zase využívány ke zmírnění bolesti kloubů
  • Antikonvulzivní účinky - teplá voda uvolňuje svalové křeče a křeče nervového systému
  • Působení na vnitřní orgány - harmonizuje činnost plic, srdce, žaludku či jater

Způsoby užití hydroterapie

Vířivá voda je vhodná k léčbě poúrazových a pooperačních stavů, u jedinců postižených cukrovkou a u lidí se svalovou ochablostí. Vířivá koupel s přidáním bylinných výtažků lze užít např. při revmatismu, bolestivých stavech či zánětech. Záleží samozřejmě na druhu bylinky či éterického oleje přidaného do koupele. Do teplé vířivé koupele se nejčastěji přidávají esence z jedle, jírovce, levandule, meduňky, rozmarýnu, řebříčku, tymiánu či šalvěje.

Perličková koupel je lázeň s jemným masážním působením bublinek. Používá se při zvýšeném krevním tlaku, poruchách pohybového aparátu, chronických zánětů, při chronické únavě, nespavosti, neurózách a poruchách prokrvení organismu.

Podvodní masáže se hodí u různých typů obrn či paralýz, u otoků či u osob s chronickou zácpou.

Uhličitá koupel je lázeň s povrchovou aplikací oxidu uhličitého a je určena pro osoby se zvýšeným krevním tlakem, s poruchami prokrvení těla či např. pro osoby s poruchami nervového systému.

Turecká parní lázeň je koupel s aplikací páry, která zlepšuje stavy jedincům se zánětem horních cest dýchacích, s revmatismem, bolestmi svalů, při prochladnutí. Celkově posiluje imunitu a pomáhá při snížené kloubní pohyblivosti.

Skotské střiky jsou radikálním způsobem vodoléčby, které stimulují organismus jak tepelně, tak mechanicky. Jedná se o střídání teplého a studeného proudu vody. Dá se využít při poruchách pohybového aparátu, svalových bolestí, únavě, posílení obranyschopnosti a k celkové tělesné i duševní relaxaci.

Hydrokinetická terapie je název pro odborně vedení cvičení ve vodě, používané při revmatismu, neurologických problémech, poúrazových stavech dolních končetin nebo při některých onemocněních páteře.

Aqua aerobic je sport, který spojuje cvičení s léčivými účinky vody. Uvádí se, že toto cvičení perfektně napomáhá spalování tuků a léčí dnu či osteoporózu.

Stejně jako jsou jednotlivé koupele v rámci hydroterapie indikovány na určité zdravotní problémy, jsou také s některými diagnózami v rozporu. Z tohoto důvodu doporučujeme nejdříve konzultaci s lékařem, než se rozhodnete pro způsob vodoléčby.

Přísady pro intenzivní účinky hydroterapie

Pro lepší nebo zvýšené účinky vodoléčby se do vody přidávají tyto přísady:

  • rašelinové extrakty (minerální látky uvolňují svaly, podporují regeneraci a hojení, vyrovnávací acidobazickou nerovnováhu v organismu)
  • esenciální oleje (účinky dle vybraného typu oleje)
  • produkty z Mrtvého moře (sůl nebo bahno léčí ekzémy, lupenku, revma aj.)
  • koupelové soli (abrazivní účinky, působí na látkovou výměnu)
  • koupelové oleje (vyživení suché a citlivé pokožky)

Vodoléčba prováděná doma

Léčbu vodou můžete provádět i v domácím prostředí. Horká koupel, ať už samotná nebo s oblíbenou léčivou příměsí, zklidňuje, očišťuje a revitalizuje celé tělo. Nebo naopak užití střídavého proudu teplé a studené vody zaručeně povzbudí a posílí organismus. Tyto metody lze většinou snadno provádět i doma a nestojí téměř nic v porovnání s nejrůznějšími léky či doplňky stravy.

Domácí vodoléčba zahrnuje i další možnosti, např.:

  • Horká koupel nohou pomáhá při jejich únavě, bolestech, špatném prokrvení, ale i při nachlazení (přidáme např. éterický olej z levandule, sůl, bylinné odvary apod.)
  • Sedací koupele se v domácnosti používají nejčastěji při potížích s hemoroidy, zácpou, kolikách apod.
  • Oční koupel pomáhá k dezinfekci a zklidnění očí, provádí se ponořením obličeje do teplého heřmánkového odvaru s otevřenýma očima.
  • Obklady můžeme užít na jakoukoli část těla, a to jak teplé, tak studené s přídavkem celé řady surovin, které najdeme v každé domácnosti (medový, zázvorový, tymiánový atd.). Studené obklady mírní bolesti. Všeobecně platí pravidlo, že při zánětech, horečkách, angínách, otocích, modřinách, bolestech zubů, ekzémech a štípnutích hmyzem se přikládají studené obklady. Naopak při nachlazení, kašli, chrapotu, tlaku na průduškách, menstruačních křečích, bolestech břicha ze špatného zažívání a růstových bolestech svalů u dětí se využívají obklady teplé.
  • Inhalace páry je známá svými skvělými účinky při zánětech horních i dolních cest dýchacích, u rýmy a nachlazení. Zmírňuje také bolesti uší. Inhalovat můžeme páru s příměsí heřmánku, eukalyptu, levandule apod. nebo můžeme k inhalacím užít solného roztoku.


Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Lucia
    28. 9. 2017 14:27
    Odporucam aj tieto clanky: https://www.virivky-swimspa.sk/Blahodarna-terapia-teplou-vodou-pozitivne-ucinky-hydroterapie-virivky-b766.htm<br> <br> https://www.virivky-swimspa.sk/Virivka-a-unavene-nohy-b765.htm<br> <br> https://www.virivky-swimspa.sk/3-dovody-preco-profesionalny-atleti-pouzivaju… celý příspěvek