Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Reflexní terapie je velmi populární rehabilitační metoda. Známá je spíše reflexologie nohy, ale stejným způsobem se dá reflexologie aplikovat i na ruce. Reflexní terapie nebo reflexní masáž nohou i rukou je dokonce srovnatelná, co se účinku týče.

Menším problémem u reflexní terapie rukou může být trochu složitější plošky přesně lokalizovat. Lze se to však naučit snadno. Pak už může být reflexologie ruky vaším denním pomocníkem při obtížích všeho druhu.

Použití reflexní terapie

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené infekcí. A také pro ty, kteří mají potíže se k nohám ohnout. Zejména se pak dá vřele doporučit pro akutní potřeby, kdy je ruka přeci jen často přístupnější i v každodenních podmínkách a kdy je velmi obtížné nebo nepohodlné či nevhodné se zouvat. Reflexní terapie tak může být dobrým pomocníkem.

Reflexní terapie: Preventivní masáž

Reflexologie rukou funguje velmi jednoduše. Pojďte si to sami vyzkoušet. Začněte tak, že budete po dobu několika minut důkladně třít dlaněmi o sebe, nezapomeňte ani na hřbety rukou. Ruce, respektive reflexní zóny na rukou se tak prohřejí a stimulují k „provozní“ teplotě, zároveň vygenerujete velké množství léčivé energie, kterou máte doslova nadosah. Následně důkladně promasírujte všechny prsty od základních kloubů až ke konečkům prstů, bolestivým místům věnujte více času. Důkladně promasírujte oblast kolem lůžka nehtů na všech prstech. Zde na každém prstu končí některá z meridiánových drah simulující určitý orgán. Hlavní klouby prstů je potřeba mít důkladně uvolněné a pružné. U reflexní terapie rukou je to nutné. Snažte se prsty ohýbat co nejvíce směrem ke hřbetu ruky, ale i směrem do dlaně. Roztahujte jednotlivé prsty co nejvíce od sebe. Pokud jsou prsty zatuhlé, lze předpokládat rigiditu i na tělesné úrovni. Potom, co promasírujete a uvolníte prsty na obou rukách, začněte palcem druhé ruky důkladně masírovat dlaň od valu u zápěstí směrem k prstům, postupujte centimetr po centimetru, dokud nepromačkáte celou dlaň, pak přejděte na druhou ruku.

reflex ruky2

Totéž proveďte i na hřbetu ruky. Na závěr reflexologie rukou ruce důkladně vytřepejte a udržujte při tom představu, že odhazujete veškeré napětí a starosti, které vás tíží. Pokud budete chtít, můžete si znovu prohřát dlaně a následně si krouživým pohybem jemně promasírovat celou oblast obličeje, promasírujete i vlasatou část pokožky a na závěr se z pilnosti vytahejte za uši. Tato reflexní terapie by se měla provádět ideálně každý den například jako součást ranní hygieny.

Reflexologie ruky s golfovým míčkem

Pokud sedíte často u počítače (vzniká problém kvůli pc myši) nebo děláte rukama stále stejný pohyb, je reflexní terapie to pravé ořechové. Vyzkoušejte prostý cvik. Stačí k tomu jednoduchá pomůcka – golfový míček. Hraný golfový míček (ale i nový) seženete za pár korun a můžete jej mít vždy při sobě. Golfový míček se hodí u reflexní terapie. Má ideální velikost a zároveň prohlubně na jeho povrchu umožňují různý tlak na plošky. Tedy pojďme na to. Reflexologie ruky s míčkem – propleťte si prsty rukou a mezi dlaně vložte golfový míček. Kružte dlaněmi tak, abyste postupně promasírovali celou plochu dlaně. Tlak volte dle potřeby a bolestivosti. Jakmile promasírujete dlaně, namasírujte míčkem i jednotlivé prsty. Do dlaně s míčkem vložíte prst druhé ruky a projíždějte po celé jeho délce. Chce to trochu cviku, ale po krátké době budete jistě schopni tuto techniku ovládat mistrně. Je velmi snadná a časově nenáročná. Pár minut denně rozhodně stojí za to se této technice věnovat, třeba před televizí nebo v dopravním prostředku, prostě kdekoliv a kdykoliv.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.