Ambra: součást luxusních parfémů i vonné léčivo

Ambra: součást luxusních parfémů i vonné léčivo

Vůně působí na lidskou mysl, navozují příjemné pocity a mohou dokonce i léčit. Využívá toho léčebná metoda zvaná aromaterapie. Při vybírání léčivých vůní a vonných esencí se můžeme setkat také s ambrou. Jako ambra dnes bývají označovány přírodní i umělé látky. Ambra, kterou nacházíme ve složení parfémů a podobných výrobků, se vyrábí většinou uměle nebo jde o směsi nahrazující pravou ambru, která je velmi vzácná a drahá.

Přírodní ambra a její nevábný původ

Pod vznešeným názvem ambra si asi jen stěží člověk představí to, čím pravá ambra skutečně je. Jde o voskovou substanci, která vzniká v trávícím traktu vorvaně, velkého mořského kytovce. Odborníci se domnívají, že její úlohou je chránit jejich útroby před tvrdými a ostrými částmi trávených živočichů, kterými se živí, například sépií.

Našedlá hmota se v těle vorvaně hromadí a časem je vyloučena ven. Díky své lehkosti pak plave na hladině v podobě několikagramového či dokonce několika kilogramového chomáče, který má šedostříbrnou barvu. Nalézt jej lze také na pobřeží nebo na skaliscích, kde se usazuje.

Z nevonícího černého zlata parfém

Ačkoli je ambra považována za velmi krásně vonící látku, ve své čerstvé podobě nepříjemně a pronikavě zapáchá. Teprve časem mění jak svou barvu na tmavošedou až načernalou, tak i aroma. Voní poté příjemnou zemitou vůní, kterou lze označit jako sladkou, kořeněnou a orientální. Díky původnímu způsobu získávání z mořské hladiny se pro ambru někdy používá označení černé mořské zlato.

Nejen, že ambra nádherně voní, navíc má schopnost podpořit ostatní látky, dát jim vyniknout a zlepšit jejich výdrž. Proto se ambra používala v parfumerii jako ustalovač neboli stabilizátor vůní, zejména těch sladkých, květinových. Parfémy měly díky ambře delší výdrž a vůně byly stálejší.

Ambra jen v nejluxusnějších parfémech

Dříve se do pánských i dámských vůní a luxusních parfémů přidávala skutečná ambra živočišného původu získávaná z moře. Kvůli ohroženosti vorvaňů je ale ambra stále vzácnější a velmi drahá, proto dnes bývá vyráběna uměle a nahrazována jinými látkami a směsmi. Pravou ambru tak dnes obsahují možná jen opravdu nejluxusnější drahé parfémy.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Místo ambry benzoe

Jako ambra se dnes označuje sladce vonící směs pryskyřic, dřev a koření. Jsou různé druhy směsí, nejčastěji obsahují benzoe, santalové nebo cedrové dřevo, pačuli, různá koření a další.

Jako náhražka ambry se tedy často používá benzoe či směsi s ní. Jde o pryskyřici z keřů a stromů rodu sturač neboli styrax, která se používala už ve starověku k náboženským účelům podobně jako kadidlo. Nejznámější jsou benzoe siamská a sumaterská. Používají se k výrobě parfémů nebo vonných tyčinek. Podobně jako ambra mají stabilizující účinky a zpomalují uvolňování vonných látek parfému do vzduchu. Využívaly se i v lékařství a dnes je používá aromaterapie.

Léčebné vlastnosti ambry

Ambra byla velmi ceněna v parfumerii, ale využití našla i jinde. Na příklad v potravinářském průmyslu jako aroma nebo v medicíně, kde se využívala zejména při léčbě depresí, nervozity a poruch spánku. I dnes se s ní můžeme setkat v homeopatii nebo aromaterapii.

Ambra, podobně jako jiné výrazně vonící látky, pozitivně ovlivňuje nervový systém. Může se použít při problémech se stresem, napětím či nespavostí, ale i při dalších onemocněních souvisejících s nervy.

I vůně mohou léčit

Vůně pozitivně působí na lidské zdraví, čehož využívá právě léčebná metoda aromaterapie. Znali a používali ji už starověcí Egypťané, Řekové, Římané či Číňané. I když u nás není příliš využívaná, stále více lidí se k ní obrací ve snaze pomoci svému tělu.

Aromaterapie využívá čichu k tomu, aby léčivá látka pronikla do lidského těla a pomáhala. Působení vůní je rychlejší, než u látek, které člověk sní nebo vypije. Okamžitost je tak velkou výhodou léčení pomocí aromaterapie. Na druhou stranu vůně nestačí na všechny neduhy.

Pro své účely aromaterapie využívá přírodní aromatické látky většinou rostlinného původu, z bylin, dřev, koření a pryskyřic, ale taky živočišného původu, třeba právě ambru. Podstatné jsou uklidňující, uvolňující nebo povzbuzující účinky vůní, kterými lze doplnit či nahradit léčbu medikamenty, zejména antidepresivy nebo sedativy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.